بارداری و میزان افزایش وزن ایده‌آل

تعداد بازدید: 950     تاریخ انتشار: یکشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
عدم آگاهی از میزان افزایش وزن طبیعی در دوران بارداری و نداشتن تغذیه‌ی سالم و متناسب در این دوران تهدیدی برای سلامت جنین و مادر خواهد بود.
بارداری و میزان افزایش وزن ایده‌آل

متأسفانه بسیاری از زنان از میزان اضافه‌وزن مناسب در دوران بارداری بی‌اطلاع هستند.. سلامت مادر و جنین تحت تأثیر میزان افزایش وزن مناسب این دوران قرار میگیرد. اضافه نمودن وزن بیش از حد طبیعی، تغذیه‌ی ناسالم و کمتحرکی بر آینده‌ی سلامت مادر و نوزاد تأثیر میگذارد.

 

چاقی و سابقه‌ی اضافه‌وزن یک عامل خطر عمده در افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری است. نیمی از زنانی که در زمان لقاح اضافه‌وزن داشتند، در طول دوران بارداری خود بیش از حد طبیعی وزن اضافه کردهاند. عمدهترین علت افزایش وزن نامناسب در دوران بارداری عدم اطلاع و آگاهی زنان از تغذیه‌ی مناسب در این دوران است. بسیاری از زنان به اهمیت تغذیه‌ی سالم در دوران بارداری واقف هستند اما  تعداد بسیار محدودی از آن‌ها می‌توانند مقدار لازم و ضروری مصرفی از هر گروه مواد غذایی، به‌خصوص میوهها و سبزیجات را تشخیص دهند.


مقدار وزنی که یک زن باید در دوران بارداری به دست آورد به شاخص توده‌ی بدن (BMI) قبل از لقاح نیز بستگی دارد. به عنوان مثال، یک زن با یک BMI طبیعی (بین 18.5 و 24.9) باید 11.5 الی 16 کیلوگرم ( ۲۵-۳۵ پوند) در دوران بارداری به دست آورد، در حالی که یک زن با یک BMI زیر 18.5 باید حدود 40 پوند یا 18 کیلوگرم اضافه‌وزن داشته باشد و یک زن با BMI بالاتر از 30 باید حداکثر 20 پوند یا  تقریباً نه کیلوگرم وزن اضافه کند.

 

در این مطالعه کمتر از پنجاه درصد زنان از اهمیت ورزش در دوران بارداری مطلع بودند. این در حالی است که هنوز خطرناک بودن ورزش در دوران بارداری اثبات نشده است.

 

بهترین راه برای ترویج افزایش وزن سالم در زنان باردار، توجه به وزن آنان پیش از اقدام به بارداری است. حمایت از مادران در القای عادات تغذیه‌ای و رفتاری سالم نه تنها برای مادر و نوزاد در دوران بارداری مفید است، بلکه به کاهش نرخ چاقی کودکان نیز کمک می‌کند.نویسنده و مترجم نویسنده و مترجم: سارا خلیلی

مهسا
۱۳۹۷-۰۸-۰۶ ۰۵:۴۵:۴۰
توضیحات خوب بود اما من دچار اضافه وزن ۱۵ کیلویی هستم اما میخوام اقدام به بارداری کنم در بارداری قبلی ۴۰کیلو اضافه وزن داشتم اما الان دوست ندارم دوباره اون مقدار بشم

هنگامه کاظم‌درویش
۱۳۹۷-۰۸-۰۶ ۰۵:۴۶:۱۷
دوست عزیز لطفاً سؤال خود را در بخش مشاوره‌ی سایت مطرح کنید تا در اسرع وقت به سؤال شما پاسخ داده شود.

نام:
موبایل: (این فیلد نمایش داده نخواهد شد)
ایمیل: (این فیلد نمایش داده نخواهد شد)
نظر: