استحکام استخوان‌بندی جنین وابسته به چیست؟

تعداد بازدید: 1326     تاریخ انتشار: شنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۶
نه تنها تغذیه‌ی مطلوب و سرشار از کلسیم دوران بارداری بلکه وزن هنگام تولد جنین می‌تواند بر استحکام استخوان‌بندی او اثر بگذارد.
استحکام استخوان‌بندی جنین وابسته به چیست؟

ماه‌های آخر بارداری فرصت خوبی برای جذب و تأمین کلسیم جنین است. حالا اگر جنین زودتر متولد شود از این نعمت محروم می‌ماند. این نوزادان زودرس در بزرگسالی استخوان‌بندی ضعیف‌تری خواهند داشت. البته این موضوع در مورد افرادی که سر موعد متولد شدند ولی وزن کمتری داشتند نیز صدق می‌کند. باید توجه داشت ضعف استخوانی می‌تواند زمینه‌ساز پوکی استخوان باشد.

 

با تحقیقات محدودی که در زمینه‌ی تراکم استخوان انجام شده است نتایج متناقضی به‌دست آمده است. در این مطالعات از عوامل مختلف مانند تراکم استخوانی نواحی مختلف بدن از جمله لگن، ستون فقرات و عوامل دیگری چون استعمال دخانیات و عدم تحرک بدنی استفاده کردند. ولی در کل ارتباط اصلی میان ضعف تراکم استخوان در بزرگسالی با وزن نوزاد هنگام تولد وجود دارد و تولد زودتر از موعد به تنهایی دلیل این ارتباط نیست. نتایج نشان می‌داد نوزادانِ کم وزن‌تر هنگام تولد، قد کوتاه‌تری در بزرگسالی خواهند داشت.

 

اما می‌توان با توجه بیشتر به نوع تغذیه و گنجاندن فعالیت بدنی در برنامه‌ی روزانه، از مشکلات بعدی این نوزادان کاست. مصرف کافی کلسیم و دریافتِ به اندازه‌ی ویتامین دی در کنار فعالیت بدنی منظم می‌تواند ریسک ابتلا به پوکی‌استخوان را بکاهد.نویسنده و مترجم نویسنده و مترجم: سارا خلیلی

نام:
موبایل: (این فیلد نمایش داده نخواهد شد)
ایمیل: (این فیلد نمایش داده نخواهد شد)
نظر: