در مورد دیابت بارداری بیشتر بدانید

تعداد بازدید: 705     تاریخ انتشار: پنجشنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۷
دیابت بارداری اختلالی مختص به دوران بارداری است که با وجود عارضه‌دار بودن، تحت نظر پزشک قابل کنترل است. با ورزش منظم، رژیم غذایی صحیح، پایش منظم و کمک گرفتن از درمان‌های دارویی می‌توان این مشکل را کنترل نمود‌.
در مورد دیابت بارداری بیشتر بدانید

دیابت بارداری مشکلی است که فقط در دوران بارداری اتفاق می‌افتد. اگر دچار این بیماری شدید، نگران نباشید! چراکه می‌توانید با کمک پزشکتان و با انجام کارهای ساده‌ی روزانه که برای کنترل قند خونتان انجام میدهید، یک کودک سالم داشته باشید. هر چند دیابت بارداری باعث افزایش احتمال ابتلا به دیابت نوع دو میشود اما لزوماً این اتفاق برای تمام مادران نخواهد افتاد و پس از تولد کودکتان ممکن است این مشکل بهطور کامل برطرف شده و دیگر هرگز دیابت نداشته باشید.

علل دیابت بارداری:

در طول بارداری، جفت هورمون‌هایی تولید می‌کند که میتوانند منجر به افزایش قند خون شوند. معمولاً پانکراس (لوزالمعده) میتواند به‌اندازه‌ی کافی انسولین برای تنظیم قند خون تولید کند ؛ وگرنه سطح قند خون افزایش یافته و می‌تواند باعث دیابت بارداری شود.

آیا شما در معرض خطر هستید؟

شما بیشتر احتمال دارد که به دیابت بارداری مبتلا شوید اگر:

 • قبل از بارداری اضافه‌وزن داشته باشید ؛
 • نژاد آفریقایی‌ـ‌آمریکایی، آسیایی، اسپانیایی یا بومی آمریکایی داشته باشید ؛
 • سطح قند خونتان بالا بوده اما در حد دیابت نباشد ؛
 • سابقه‌ی خانوادگی دیابت داشته باشید ؛
 • سابقه‌ی دیابت بارداری داشته باشید.

تشخیص دیابت بارداری:

اگر سابقه‌ی دیابت بارداری داشته باشید یا پزشکتان احتمال ابتلا به دیابت بارداری بدهد، بین هفته‌های 24 و 28 بارداری تست تحمل گلوکز را درخواست می‌نماید تا میزان قند خونتان را بررسی نماید.

برای آزمایش دیابت بارداری، به شما یک محلول شیرین خواهند داد که به سرعت باید آن را بنوشید. این عمل باعث افزایش سطح قند خون شما می‌شود. یک ساعت بعد، از شما یک آزمایش خون گرفته میشود تا بررسی گردد که بدنتان چطور سطح قند خون را تنظیم می‌کند. اگر نتیجه نشان دهد که قند خون شما بالاتر از حد طبیعی است، نیاز به آزمایشات بیشتری خواهید داشت. این امر نیازمند انجام آزمایش قند خون در حالت ناشتا و آزمایش گلوکز طولانی‌تر در طی سه ساعت است.

اگر نتایج آزمایشتان طبیعی بوده اما عوامل زمینه‌ساز ابتلا به دیابت بارداری را داشته باشید، باید در طول بارداری پیگیری مجدد داشته باشید تا مطمئن شوید که به دیابت مبتلا نشده‌اید.

درمان دیابت بارداری:

برای درمان دیابت بارداری، پزشکتان از شما می‌خواهد:

 • میزان قند خون خود را چهار بار یا بیشتر در روز بررسی کنید ؛
 • آزمایش ادرار برای بررسی کتون‌ها انجام دهید تا بررسی شود که دیابت شما تحت کنترل است یا نه ؛
 • یک رژیم سالم و مطابق با نظر پزشک داشته باشید ؛
 • ورزش منظم داشته باشید ؛
 • طبق نظر پزشک اضافه‌وزنتان کنترل گردد ؛
 • و اگر نیاز به تزریق انسولین یا داروهای دیگر برای دیابت بارداریتان داشته باشید، آن‌ها را استفاده نمایید.


نویسنده و مترجم نویسنده و مترجم: افسانه گنجی

نام:
موبایل: (این فیلد نمایش داده نخواهد شد)
ایمیل: (این فیلد نمایش داده نخواهد شد)
نظر: