×
سوال

سلام. من و شوهرم چهار ماهه اقدام کردیم برای بارداری که ناموفق بود، رفتیم دکتر برامون آزمایش نوشت. من کاملأ سالم بودم ولی آزمایش اسپرموگرام شوهرم نتیجه ش خوب نبود. تو نتیجه ی آزمایش نوشته بود که تحرک و تعداد اسپرم صفر هست ولی پایین ورقه ی آزمایش نوشته بود که با بررسی مجدد از نمونه، تحرک کم و مقدار کم حدود شش و نیم میلیون اسپرم وجود داره. دکتر گفت همسرم مشکوک به واریکوسل هست ولی سونوگرافی گفت واریکوسل نیست. الان دکترم گفته که همسرم آزمایشش رو مجددأ تکرار کنه و اگه باز هم خوب نبود باید آی وی اف کنید. آیا از راه طبیعی امکان باردار شدن ما صفره؟ و اینکه ممکنه جواب آزمایش اشتباه شده باشه؟ اگه واریکوسل نباشه پس چرا مقدار و تحرک اسپرم ها کمه؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت افسانه گنجی کارشناس مامایی:


سلام دوست عزیزم. برای بررسی باروری یک آقا آیتم هایی چون تعداد کل اسپرم، تعداد اسپرم های زنده، تعداد اسپرم های متحرک و پیشرونده ارزیابی می گردند و چنانچه این آیتم ها پایین تر از حداقل طبیعی باشند و نتوان این مشکل را درمان نمود احتمال بارداری به صورت کاهش یافته و ممکن است نیاز به درمان های کمک باروری همچون آی وی اف و میکرواینجکشن باشد. در مورد سوال دیگرتان نیز فاکتورهایی همچون استرس، چاقی، استعمال دخانیات، رژیم غذایی نامناسب، اختلالات هورمونی، گرمای بیش از حد بیضه ها در اثر پوشیدن شلوارهای تنگ یا مشاغلی که محیط گرمی دارند و سابقه ی بیماری هایی همچون اوریون یا ضربه به بیضه یا عدم نزول به موقع بیضه و غیره می‌توانند بر تعداد و فعالیت اسپرم‌ها تأثیرگذار باشد. توصیه می کنیم نگران نباشید و منتظر نتیجه ی آزمایش دوم همسرتان باشید. برای تقویت تعداد اسپرم ها نیز توصیه می کنیم در طی این مدت:

-  استحمام با آب داغ صورت نگیرد، 
-  از استعمال سیگار و مشروبات الکلی و پوشیدن لباس زیرهای تنگ اجتناب شود، 
-  غذاهایی که چربی کم، کربوهیدرات و پروتئین فراوان، سبزیجات و غلات، مواد غذایی حاوی کارنیتین، فولیک اسید، آرژینین، ویتامین ای و سلنیوم دارند مانند گوشت قرمز، شیر، آجیل، کنجد، تخم مرغ، گردو، سیر و ... بیشتر استفاده شوند، 
-  و ورزش منظم در برنامه ی روزانه وجود داشته باشد.
به علاوه بهتر است همسرتان تحت نظر اورولوژیست قرار گیرد.

هر آنچه که باید بدانید