×
سوال

سلام. آیا وزن بالا باعث میشه که دهانه‌‌ی رحم‌‌ گشاد و خیلی باز بشه؟ لطفاً یک ‌راه حل خوب برای تنگ‌ شدن‌ واژن ‌و داشتن یه رابطه‌ی خوب بهم بگید.

پاسخ

پاسخ مشاور سایت مینا فرخی کارشناس ارشد مامایی:


سلام دوست عزیزم. اصطلاحی که شما بکار بردید مربوط به گشادی واژن است. گشادی واژن می‌تواند علل مختلفی همچون ضعف دیواره‌ی واژن، زایمان طبیعی، انجام ورزش‌های بدنسازی شدید و بلندکردن وزنه‌های سنگین داشته باشد. البته گاهی در مواردی نیز بافت خود واژن خانم‌ به‌صورت ژنتیکی شل‌تر از بقیه خانم‌ها است. به علاوه در صورت کوچک بودن آلت مرد و در نتیجه عدم تناسب بین آلت مردانه و واژن، ممکن است به اشتباه تصور شود واژن گشاد است. 
برای مقابله با این مشکل پیشنهاد می کنیم ابتدا، زوجین تغییرات ناخواسته‌ی ایجاد شده را بپذیرند و آن‌ها را جزئی از زندگی زناشویی بدانند، سپس با امتحان کردن وضعیت‌های مختلف در رابطه‌ی جنسی و کاستن از انتظارات و خواسته‌های متنوع، با آرامش بیشتر خود را با شرایط موجود سازگار کنند. اگر مسأله‌ی گشادی واژن به‌قدری جدی است که روی کیفیت رابطه‌ی جنسی طرفین تأثیر نامطلوب داشته باشد، می‌توان به روش‌های پزشکی برای درمان گشادی واژن متوسل شد. روش‌های مختلفی برای حل این مشکل مطرح است که شامل درمان گشادی واژن با تمرینات کگل، لیزردرمانی، جراحی و غیره می‌باشند. توصیه می‌کنیم برای بررسی و دریافت درمان‌های پیشنهادی برحسب شدت مشکل به پزشک مراجعه نمایید.

هر آنچه که باید بدانید