×
سوال

سلام خسته نباشید، من توهفته 17 بارداری هستم، بعد از غربالگری دکتر برام قرص مکمل و آهن نوشت، بعد از استفاده قرص ها از روز اول مدفوعم به رنگ مشکی شده، یبوست گرفتم و حالت تهوع دارم. علت چیه؟ یعنی خاطر قرص هاست؟ بنظرتون مصرفش رو قطع کنم؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت افسانه گنجی کارشناس مامایی:

 

 سلام مادر عزیز، بله همانطور که حدس زدید علت ایجاد این مشکلات قرص آهن است. نگران نباشید اگرچه در اوایل مصرف این قرص ممکن است عوارض خفیف گوارشی همچون تغییر رنگ و تیره شدن رنگ مدفوع، حالت تهوع، یبوست، دل پیچه و...  بروز پیدا کنند اما با تداوم مصرف اغلب این مشکلات برطرف می گردند. فراموش نکنید که قرص آهن برای جلوگیری از کم خونی و مشکلات ناشی از آن در طی بارداری الزامیست و نباید به راحتی مصرف آن را قطع نمود. بنابراین توصیه می کنیم صبوری کرده و برای کاهش این عوارض، قرص ها را قبل از خواب خورده، مصرف مایعات به ویژه آب را افزایش داده و از مواد غذایی ملین بیشتر استفاده کنید. به علاوه به کار بستن سایر راهکارهای مقابله با یبوست به شما برای مقابله با این مشکل کمک خواهد نمود که برای آشنا شدن با آن ها  می توانید به بخش سوالات متداول در سایت ما (لینک سوال مربوط به یبوست قرار داده بشه) مراجعه نمایید.

هر آنچه که باید بدانید