هدف ​مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری مام

مرکز فوق تخصصی سلامت باروری و درمان ناباروری مام  بر اساس موفقترین الگوهای بین المللی و با همکاری بهترین متخصصان ایرانی  در 6500 متر مربع به گونه ای طراحی شده است که افتخار میکنیم که بگوییم تمامی خدماتی که در بهترین مراکز درمانی ناباروری و سلامت بارداری آمریکایی و اروپایی ارائه میشود  در مرکز ناباروری مام نیز با استاندارد های بین المللی برای خانواده ایرانی فراهم شده است. 

برای ارائه این خدمات با کیفیت جهانی نیاز به توجه و اهتمام به نکات ریز و درشت بسیار میباشد که شرحی از مهمترین ان ها را  در ذیل ارائه میدهیم .

جامعیت

یکی از مهمترین عوامل رضایت مراجعه کنندگان و ایجاد کیفیت، جامعیت در ارائه خدمات است این بدان معناست که کلیه نیازهای درمانی یک خانواده از هنگام تصمیم به بارداری و سپس در طول دوران درمان ناباروری و حفظ سلامت دوران بارداری تا تولد فرزندی سالم در یک مجموعه فراهم شده باشد. به این نوع مراکز که موفق ترین مراکز بارداری و درمان ناباروری در دنیا میباشند One stop fertility center   گفته میشود که مرکز مام نیز  بر اساس این الگو طراحی و ساخته شده است بدین منظور مرکز ناباروری مام دارای 16 کلینیک فوق تخصصی، 5 اتاق عمل مجهز، 30 تخت بستری،  1500 متر ازمایشگاه فوق پیشرفته پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی و تصویربردای مستقل میباشد.

میزان درصد موفقیت (Success Rate)

مهمترین معیار سنجش عملکرد تمامی مراکز ناباروری در دنیا شاخص نرخ باروری (Success Rate) است، منظور از نرخ باروری، نسبت تعداد اعمال IVF که به تولد فرزند منتهی شده  به کل اعمال IVF انجام شده می باشد. مرکز ناباروری مام با الگو برداری از مرکز ناباروری کلرادو  (CCRM) که بالاترین نرخ باروری را در تمام مراکز ناباروری دنیا (65%) دارد طراحی و اجرا شده است. بدین منظور مطالعه گسترده ای بر روی اجزا عامل موفقیت صورت گرفت و اجزای ان با حسایت بسیار بالایی در مرکز اجرا شده که مهمترین ان ها در ذیل به صورت مختصر شرح داده میشود.

 • طراحی و اجرای اتاق جنین شناسی بر اساس کلین روم کلاس B  و اتاق های عمل  IVFبر اساس کلین روم کلاس C
 • استفاده از 8 لایه فیلتری برای حذف ذرات معلق در هوای اتاق جینن شناسی و اندرولوژی به خصوص ذرات Volatile Organic Component  که بسیار برای جنین مضر میباشد
 • استفاده از بروزترین تجهیزات در جینن شناسی و اندرولوژی و اتاق عمل و رادیولوژی که در مراحل IVF به صورت مستقیم تاثیرگذار میباشد
 • استفاده از بروز ترین تجهیزات و نرم افزارهای Building Management System    برای کنترل گازهای انکوباتورها، فشار و رطوبت و دما هوای اتاق جنین شناسی، اندرولوژی و اتاق عمل IVF
 • استقرار سیستم کنترل کیفی و تضمین کیفیت برای به حداقل رساندن خطا و اصلاح مشکلات و یکسان سازی پروتوکول ها در پزشکان 
 • ارائه بروز ترین خدمات ژنتیک پزشکی  جهت تشخیص در درمان و انتخاب جنین مناسب برای افزایش احتمال بارداری و سلامت جنین
 • ارائه خدمات به خانواده بر اساس محوریت روان شناختی:

به علت اسیب پذیری این مراجعه کنندگان سلامت روانی یکی از عوامل بسیار مهم در افزایش درصد موفقیت بارداری می باشد که این موضوع در تک تک عناصر درمان از طراحی ساختمان تا اموزش  رفتاری پرسنل رعایت شده است.

پزشکان

مرکز ناباروری مام مفتخر است که تیم درمانی ان ازمتخصصین پیشرو در حوزه درمان ناباروی و سلامت بارداری کشور با سابقه درخشان اخلاقی تشکیل شده است. 

این تیم به منظور ارائه بهتر خدمات برای هر یک از مراجعه کنندگان به طور مداوم با یک دیگر همکاری مینمایند به طوری که  پزشک معالج در طی کنفرانس های روزانه با بهره گیری از نکات ارزشمند دیگر پزشکان، جنین شناسان و  پرستاران مناسب ترین روش درمانی را برای بیمار خود در نظر میگیرد.

تجهیزات

به جرات میتوان گفت که مام پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی  در مراکز سلامت بارداری و درمان ناباروری در خاورمیانه را دارا میباشد.

تجهیزات مرکز ناباروری مام بر اساس نظرات مدیر گروه بخش ها و با همکاری جناب آقای دکتر علیرضا طلوع کوروشی (دارای دکتری تجهیزات پزشکی و مدیر عامل شرکت کارامد ) که از حرفه ای ترین متخصصان تجهیزات پزشکی  در منطقه میباشد انتخاب شده است.

چندی از مهمترین این تجهیزات در ذیل ذکر میشود:

 • ماموگرافی GE
 • سونوگرافی GE مدل E10 ,S10 , P6
 • لاپاراسکوپی: Wolf  آلمان
 • CSSD: GETINGE
 • کولپوسکوپ Linet  چک
 • ماشین های بیهوشی Drager آلمان
 • الکترو کوتر Valley lab  آمریکا
 • پمپ سرنگ برند ARdo  سوئیس
 • تخت بستری Linet  چک
 • تخت IUI Linet  چک
 • اکسیژن ساز Atlas Spco
 • الکتروشوک Philips آلمان
 • ساکشن جراحی ARdo  سوئیس

ساختمان

"بینش معماری در بنای مرکز مام ، پرهیز از مواجهه با حس تردید و تشویش رایج در بسیاری مراکز درمانی بوده است به گونه ای که به شیوه نیاکان روشن بین، شفاخانه ای را به جای مریض خانه بنیاد کنیم؛"

ترس از اینکه ممکن است هیچ وقت بچه ای نداشته باشیم همچنین انجام مراحل طاقت فرسا درمان ناباوری و تحمیل هزینه های ناباروری مسایلی است که بسیار برای خانواده ها استرس زاست و همین استرس یکی از موانع اصلی درمان ناباروری می باشد.

بدین منظور ایجاد یک فضای بدون استرس از لحاظ بصری یکی از عوامل موثر در طول درمان ناباروی است بدین جهت مرکز مام با دید یک شفاخانه ورعایت حال مریضان طراحی و ساخته شده که اهتمام به همین مسئله باعث شده که ساختمان مام در سال 1398 در مجله هنر معماری از میان 1000 ساختمان شرکت کننده در لیست 3 ساختمان برتر سال قرار گیرد.

همچنین در ساختمان های درمانی به روز دنیا مسئله هوشمندی ساختمان یک مسئله بسیار مهم است زیرا که از بسیاری از ضرر ها، خطرهای احتمالی و خطاهای سهوی انسانی پیشگیری می کند.

به طور مثال یک انکوباتور را در نظر بگیرید که جنین ده ها خانواده در آن قرار گرفته و فشار گازهای مختلف و دمای آن در شب کاهش پیدا کنه اون موقع چه اتفاقی می افته؟؟ 

حالا اگر اون دستگاه به سیستم BMS وصل باشه و صدای خطرش برای نگهبان شب فرستاده بشه و اون به مسئولش اطلاع بده چی؟؟؟  

ساختمان مام یک ساختمان کاملا هوشمنده که بسیاری از پارامتر های تاسیساتی و تجهیزاتی تحت کنترل BMS، کنترل میشه به طوری که  در مجله اتوماسیون ساختمان  یکی از هوشمند ترین ساختمان های ایران و به عنوان پیشرفته ترین مرکز درمان ناباروری خاورمیانه یاد شده است.

تحقیقات و توسعه

ایجاد یک مرکز درمانی در سطح بین المللی کار بسیار سخت و دشواری است ولی سخت تر از اون نگه داشتن آن مرکز درمانی در سطح به روز دنیاست، بدین منظور همزمان و به طور موازی در مرکز مام، بخش تحقیق و نوآوری  در زمینه ی دانش پزشکی زنان و آخرین متدهای تشخیص و درمان ناباروری بنا شده است تا با آخرین روش های علم باروری و ناباروری، انطباق و به روزرسانی انجام شود و علاوه بر آن امکان پژوهش های دانشمندان و کارشناسان خبره ی میهن، در بخش های سلول درمانی، داروهای نوترکیب و بیورزونانس فراهم گردد؛ شاهد بر این مدّعا، بومی سازی واکسن سرطان دهانه ی رحم ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است که از پیشرفته ترین (High Tech) محصولات دارویی حال حاضر می باشد  و در این مجموعه پس از شرکت های معظم Merck و GSK  دستیابی به دانش تولید آن حاصل گردیده است. تولید این واکسن در قالب طرح کلان ملی کشوری اجرا شده است و هم اکنون در مرحله تدارک تست های انسانی می باشد و پیش بینی می شود تا سال آینده به بازار عرضه شود.

قابل توجه است که آموزش به عنوان هدفی برجسته در این مرکز مورد توجه قرار دارد به گونه ای که دو سال پیش از افتتاح این مرکز، مجله ی اینترنتی مام (مهد آگاهی مادران) با نشانی www.mom.ir/mag برای ارتقای دانش زنان و مادران این مرز و بوم و پاسخگویی به سوالات آنان طراحی و فعال شده است.

شیراز جنوبی، پایین تر از همت، خیابان 68 شرقی، پلاک 6
42500 - 021
88059639 - 021