HPV غیر جنسی

ویروس HPV چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) متعلق به خانواده Papillomaviridae هستند که از ویروس های DNA دار دو رشته ای بوده و تاکنون بیش از 100 نوع از آن ها شناسایی شده است. تخمین زده شده است که ویروس HPV عامل حدود 99% از موارد ابتلا به سرطان دهانه رحم، 90% موارد سرطان مقعد، 65% موارد سرطان رحم، 50% موارد ولو و 45% تا 90% موارد اوروفارنکس (دهان و حلق) می باشد. 

انواع مختلف ویروس پاپیلومای انسانی به دو گروه پر خطر و کم خطر تقسیم می شوند که برخی از انواع کم خطر مرتبط با ایجاد زگیل های تناسلی بوده اما انواع پرخطر عامل اصلی سرطان دهانه رحم هستند. در اکثر موارد این ویروس توسط سیستم ایمنی بدن (حدود 6 تا 12 ماه زمان برای این کار لازم است) از بین رفته و علائمی ایجاد نمی کند که باعث می شود افراد ناقل ویروس باشند. 

اصلی ترین راه انتقال ویروس اچ پی وی تماس پوست با پوست یا پوست با مخاط است، اما اثبات شده ترین راه انتقال این ویروس رابطه جنسی می باشد. البته توجه داشته باشید که ویروس اچ پی وی می تواند با روش های غیر جنسی از جمله لمس انگشتان، دهان و تماس با پوست فرد مبتلا (تماس پوستی غیر جنسی) نیز منتقل گردد که برای اثبات این موضوع می توان به آلوده شدن دختران باکره و یا کودکان مبتلا به زگیل های تناسلی بدون سابقه سوء استفاده جنسی اشاره نمود. یکی دیگر از راه های انتقال ویروس HPV از مادر به فرزند در زمان زایمان می باشد. 

از آن جا که HPV یک ویروس بدون پوشش است، در برابر خشک شدن مقاومت کرده و روزها در محیط های خشک باقی می ماند. انتقال HPV غیر جنسی زمانی اتفاق می افتد که پوست فرد آلوده در تماس مستقیم با پوست زخمی یا پاره شده در فرد غیر مبتلا باشد. عفونت های پوستی مرتبط با ویروس اچ پی وی بیشتر به دلیل انواع 1 ، 2 ، 3، 4 ، 7 و 10 ایجاد می گردد که عامل اصلی در ایجاد زگیل های کف پا و زگیل های صاف (می تواند بر پوست ناحیه تناسلی هم دیده شود) می باشند. براساس اطلاعات مرکز کنترل بیماری ها (CDC) حدود 80% از زنان و 90% از مردانی که از لحاظ جنسی فعال هستند، در یک برهه ی زمانی خاصی از زندگی خود، حداقل به یک نوع از این ویروس مبتلا خواهند شد.

بنابراین می توان عنوان کرد که داشتن رابطه جنسی برای ابتلا به عفونت اچ پی وی الزامی نیست. درمان تظاهرات پوستی (زگیل) عفونت های HPV می تواند چالش برانگیز باشد. به طور کلی تا به امروز درمان های زیادی برای زگیل های پوستی پیشنهاد شده است که در اینجا به معرفی تعدادی از آن ها می پردازیم:

1- کرایوتراپی: کرایوتراپی یا سرما درمانی با نیتروژن مایع از جمله متداول ترین روش های درمانی است که پزشکان برای حذف زگیل ها پیشنهاد می دهند؛

2- الکترو کاتری یا سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی؛

3- برداشتن زگیل ها با لیزر؛

4- استفاده از داروهایی مانند ایمیکویمود.


به طور کلی توصیه شده است که برای به حداقل رساندن شیوع ویروس HPV، در صورت مشاهده علائمی مانند زگیل های تناسلی سریعا اقدام به درمان و حذف آن ها کنید. از دست کاری زگیل خود یا لمس زگیل در دیگر افراد جلوگیری کرده و در مکان های عمومی حتما کفش بپوشید تا احتمال ابتلا به این بیماری به حداقل ممکن برسد.

نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : dermnetnz hpvworld ncbi