رتینوپاتی دیابتی؛ شایع ترین بیماری چشمی در افراد مبتلا به دیابت

رتینوپاتی دیابتی چیست؟
می شود همه افرادی که مبتلا به دیابت هستند، سالانه به چشم پزشک مراجعه کرده و سلامت خود را پیگیری کنند. دیابت همچنین خطر ابتلا به سایر مشکلات چشمی از جمله آب مروارید و گلوکوم را در فرد افزایش می دهد.
رتینوپاتی دیابتی عامل اصلی نابینایی در بزرگسالان است و شایع ترین علت از دست دادن قدرت بینایی در افراد مبتلا به دیابت محسوب می شود. 

فاکتور خطر بیماری رتینوپاتی دیابتی

به طور کلی یکسری فاکتورها باعث پیشرفت رتینوپاتی دیابتی می گردند که عبارتند از:
سطح کنترل نشده قند خون
فشار خون بالا
سطح کلسترول بالا
بارداری
مصرف مداوم سیگار
ابتلا به بیماری دیابت به مدت طولانی


علائم بیماری رتینوپاتی دیابتی

بسیاری از افراد مبتلا به بیماری رتینوپاتی علائم خاصی را بروز نداده و از بیماری خود اطلاعی ندارند چون در مراحل اولیه علائم خاصی بروز داده نمی شود اما در مراحل پیشرفته تر علائمی وجود دارد که عبارتند از:
تاری دید
داشتن دید ضعیف در شب
از دست دادن بینایی
اختلال در دیدن رنگ ها
یک نقطه تاریک یا خالی در مرکز دید
داشتن لکه های خونی یا خطوطی که دید فرد را مسدود می کند


چشم پزشکچگونه  بیماری رتینوپاتی را تشخیص می دهد؟

چشم پزشک به کمک روشی به نام چشم گشاد شده یا dilated eye exam با استفاده از قطره چشمی، مردمک چشم را باز کرده و چشم را از لحاظ بیماری رتینوپاتی دیابتی و سایر مشکلات چشمی معاینه می کند. با انجام معاینه است لمپ و تصویر برداری OCT از چشم، پزشک می تواند شبکیه بیمار را معاینه کرده و در صورتی که فرد مبتلا به رتینوپاتی باشد تشخیص بالینی درستی را برای فرد انجام دهد. اگر فردی که مبتلا به دیابت است، با انجام معاینات منظم در زمان درست متوجه بیماری خود شود، می تواند با انجام درمان به موقع مانع از پیشرفت بیماری و نابینایی گردد.
اگر پزشک تشخیص دهد که فرد مراجعه کننده مبتلا به رتینوپاتی دیابتی حاد است، می تواند آزمایشی به نام آنژیوگرافی فلورسئین انجام دهد. در این روش پزشک با استفاده از یک قطره مردمک چشم را باز کرده، سپس یک رنگ به نام فلوئورسین به بازوی فرد تزریق می کند. در زمان گردش این رنگ در چشم، از چشم ها عکس گرفته می شود. با کمک این روش پزشک قادر است اختلالات و بیماری های چشمی را با دقت بالایی تشخیص دهد. 

برای درمان بیماری رتینوپاتی از چه روش هایی استفاده می شود؟

روش های درمان بیماری رتینوپاتی دیباتی:
بسته به شدت بیماری و میزان واکنش و بهبود آن با روش های قبلی، پزشک می تواند از درمان های مختلفی استفاده کند. از سوی دیگر چون این بیماری بیشتر در افراد دیابتی مشاهده می شود، افراد باید سطح قند خون، کلسترول و فشار خون خود را به شکل مرتب کنترل کنند. در افرادی که این بیماری چشمی بسیار پیشرفت کرده است، نیاز به انجام جراحی با لیزر دارند. 
از دیگر روش های درمانی، می توان به تزریق داروی anti-VEGF و کورتیکواستروئیدها اشاره کرد که عملکرد آنها کاهش تورم چشم و کاهش نشت از رگ های خونی چشم است. 


چگونه می توان از ابتلا به بیماری رتینوپاتی دیابتی جلوگیری کرد؟

کنترل فشار خون
داشتن یک رژیم غذایی سالم 
ورزش کردن
داشتن وزن مناسب
سیگار نکشیدن
کاهش یا عدم مصرف الکل
کنترل سطح قند خون

 به طور کلی، بیماری رتینوپاتی دیابتی از جمله بیماری های چشمی است که در افراد دیابتی دیده می شود، اگر به موقع درمان نشود می تواند منجر به کوری و از دست دادن قدرت بینایی فرد گردد. با انجام آزمایشات منظم از جمله "پنل بررسی شش ماهه سلامت زنان و مردان" برای بررسی سطح کلسترول و قند خون و معاینات منظم چشم پزشکی می توان سلامت خود را پیگیری نمود و در صورت وجود بیماری، شانس درمان آن را در مراحل اولیه افزایش داد. در آزمایشگاه های مرکز مام پنل های مختلفی از جمله "پنل بررسی ژنتیکی بیماری های چشمی" و "پنل بررسی شش ماهه سلامت مردان و زنان" وجود دارد که در راستای ارزیابی مستمر سلامتی هستند و شما می توانید با مراجعه به آزمایشگاه های مرکز مام از این خدمات بهره مند شوید.

نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : diabetes nhs medicalnewstoday