تاثیر عفونت های مادرزادی بر سقط جنین

آیا عفونت های مادرزادی می توانند منجر به سقط جنین شوند؟

اگرچه تعیین دقیق علت از دست دادن بارداری ممکن است دشوار باشد، اما برخی از عفونت‌ها وجود دارند که با افزایش خطر سقط جنین، مرده‌ زایی یا مرگ نوزاد مرتبط هستند. توجه داشته باشید که اگر افراد حامله مبتلا به عفونت شوند حتما به معنی سقط شدن جنین نخواهد بود؛ به خصوص اگر مراقبت و درمان های پزشکی به موقعی دریافت کنند.  
شایع ترین علت سقط های مکرر در افراد، ناهنجاری های کروموزومی است. اما عفونت های باکتریایی، ویروسی و... نیز می توانند در این اتفاق اثرگذار باشند. در اینجا به معرفی و بررسی تعدادی از این عفونت ها می پردازیم:


1- باکتری واژینوسیس یا واژینوز باکتریال (BV) 

واژینوز باکتریایی، به رشد بیش از حد و عدم تعادل باکتری های نرمال واژن از جمله اوره آ پلاسما (ureaplasma) و مایکوپلاسما گفته می شود. علائم BV می تواند خفیف بوده و ممکن است در اکثر موارد در افرادی که باردار نیستند نیاز به درمان نداشته باشد. اما زمانی که بیمار باردار است خیلی مهم است که افراد با مشاهده اولین علائم پزشک معالج خود را در جریان گذاشته و مشورت های لازم را انجام دهند.

BV از جمله عفونت های منتقل شونده از راه جنسی (STI) نیست اما چون یک عفونت در ناحیه واژن است، افرادی که مبتلا به این عفونت می شوند احساس می کنند واژنشان بوی ماهی به خصوص پس از رابطه جنسی می دهد. اگرچه این یک علامت رایج است، اما گاهی هیچ علائمی مشاهده نمی شود. از دیگر علائم آن می توان به خارش واژن، ترشحات سفید یا خاکستری و سوزش ادرار اشاره کرد. 

در خانم های باردار، عفونت BV با خطر سقط جنین در سه ماهه دوم مرتبط است و در اواخر بارداری نیز، عفونت BV ممکن است باعث انقباضات دردناک رحمی گردد. این عفونت به راحتی قابل درمان بوده و پس از درمان اثری بر جنین نخواهد داشت.


2- بروسلوز (تب مالت) 

تب مالت عفونتی است که از طریق حیوانات آلوده یا محصولات حیوانی آلوده مانند محصولات لبنی غیرپاستوریزه به افراد منتقل می شود. علائم آن عموما ملایم بوده و شامل تب، سردرد و خستگی می باشد. این عفونت نادر بوده و با کمک آنتی بیوتیک ها قابل درمان است. اما تحقیقات نشان داده است که تب مالت می تواند در افراد بارداری که مبتلا شده اند و درمان مناسبی را دریافت نکرده اند، منجر به سقط شود.


3- آبله مرغان (واریسلا)

اگرچه بیشتر افراد بزرگسال نسبت به آبله مرغان ایمن بوده و واکسن آن را دریافت کرده اند، تعدادمحدودی از افراد باردار ایمنی لازم را نداشته و می توانند به این بیماری مبتلا شوند. علائم آن شامل بثورات خارش دار، تب، خستگی و سردرد می باشد. 

خطر این بیماری در دوران بارداری بستگی به این دارد که شما چه مدتی در معرض این ویروس بوده اید. این عفونت در اوایل بارداری تا هفته 36 بارداری تقریبا خطرناک نبوده اما اگر خانمی در روزهای اول پس از زایمان خود مبتلا شود منجر به آبله مرغان نوزادی خواهد شد و اگر کودک نارس باشد می تواند منجر به مرگ آن شود. 


4- کلامیدیا

مبتلا شدن به کلامیدیا و سایر بیماری های منتقل شونده از راه جنسی می تواند احتمال ابتلا به بیماری التهابی لگن(PID) را افزایش دهد. علائم PID ممکن است شامل درد لگن، ناراحتی و تب باشد. محققان شواهدی یافته اند که کلامیدیا ممکن است باعث افزایش خطر سقط جنین شود چون قادر است پاسخ ایمنی شما را در برابر بارداری اولیه تغییر دهد. علائم کلامیدیا می تواند شامل ترشح، خارش، درد واژن، درد رکتوم و ترشح و درد در حین رابطه جنسی و ادرار باشد. بسیاری از زنان مبتلا به کلامیدیا هیچ علائمی ندارند. اگر فردی مبتلا به کلامیدیا یا PID باشد می تواند با آنتی بیوتیک درمان شود. البته توجه داشته باشید که مدت زمان درمان PID طولانی تر از کلامیدیا است. 


5- عفونت های ناشی از غذا

انواع خاصی از مسمومیت های غذایی باکتریایی، مانند عفونت لیستریا و سالمونلا، با خطرات سقط جنین مرتبط هستند. لیستریا نوعی باکتری است که بیشتر در پنیر و گوشت های غیر بهداشتی یافت می شود و می تواند باعث بیماری لیستریوز شود. سالمونلا نیز در طیور، گوشت قرمز و تخم مرغ نپخته رایج است.


6- توکسوپلاسموز

برخی از گربه ها حامل باکتری به نام توکسوپلاسما گوندی (Toxoplasma gondii) هستند که در مدفوع گربه یافت می شود و به همین دلیل است که زنان باردار نباید جعبه مدفوع گربه ها را عوض کنند. این باکتری ها باعث ایجاد بیماری به نام توکسوپلاسموز است که می تواند منجر به سقط جنین یا مشکلات مادرزادی در نوزاد شود.


7- پاروویروسB19  (بیماری پنجم)

پاروویروس B19 عامل بیماری خفیفی به نام بیماری پنجم است. بیشتر افراد در دوران کودکی به این بیماری مبتلا می‌شوند که می تواند منجر به ایمنی دائمی آن ها گردد. اگر یک زن باردای که ایمنی کافی ندارد در معرض پاروویروس B19 قرار گیرد جنین آن دچار هیدروپس فتالیس خواهد شد.  


8- سرخچه

سرخچه یا سرخک آلمانی یک بیماری تنفسی با علائم ملایم است و جوش های قرمز بر روی پوست مشاهده می شود. از آنجایی که افراد تا قبل از ورود به دبستان دو بار واکسن سرخچه را دریافت می کند، احتمال آنکه خانمی در دوران بارداری خود به آن مبتلا شود بسیار پائین است اما اگر خانمی در سه ماهه اول بارداری خود مبتلا شود جنین دچارنقص مادرزادی یا سقط جنین خواهد شد.  

نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : verywellfamily