فاکتورهای دخیل در بیماری های قلبی  عروقی

بیماری قلبی عروقی چیست؟ و بیماری قلبی عروقی سبب بروز چه مشکلاتی خواهد شد؟
بیماری های قلبی عروقی، علت عمده مرگ و میر در سطح جهان هستند. بیش از سه چهارم مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی در کشورهایی با درآمد کم یا متوسط رخ می دهند که 83% آن نتیجه سکته و حملات قلبی است.
بیماری های زمینه ای، سبک زندگی، سن و سابقه خانوادگی می توانند شانس ابتلا به این بیماری ها را افزایش دهند که تحت عنوان فاکتورهای خطر نامیده می شوند. از آنجایی که نقش وراثت در بیماری های قلبی بسیار پررنگ است، بسیاری از این فاکتورهای خطر قابل کنترل نیستند؛ اما تغییر در سبک زندگی و اصلاح برخی مشکلات زمینه ای مانند فشار خون و کلسترول خون بالای می توانند در کنترل بیماری های قلبی عروقی بسیار موثر باشند.

عوامل موثر در ایجاد بیماری های قلبی عروقی

1) فشار خون بالا

 فشار خون بالا یک فاکتور خطر عمده برای بیماری قلبی بوده و در صورتی که کنترل نشود می تواند بر سلامت قلب و سایر اندام های اصلی بدن مانند کلیه و مغز تأثیر گذار باشد. فشار خون بالا اغلب تحت عنوان "قاتل خاموش" نامیده می شود چون هیچ علائمی ندارد و .تنها راه شناسایی آن، اندازه گیری فشار خون است

2) کلسترول خون بالا

 کلسترول خون نوعی چربی است که دو نوع درون زاد و برون زاد دارد. نوع درون زاد در بدن و توسط کبد تولید شده اما نوع برون زاد آن از طریق غذاها تأمین می شود. در صورتی که میزان کلسترول در غذاها زیاد باشد، میزان کلسترول ذخیره شده در بدن بالا رفته و مازاد آن به صورت پلاک هایی در جداره عروق ذخیره می گردد که باعث ایجاد انواع بیماری های قلبی می شود. کلسترول خون بالا اغلب هیچ علامتی ندارد و تنها راه شناسایی آن انجام آزمایش خون است. 


3) دیابت شیرین

 در صورتی که به دیابت مبتلا هستید، از کنترل قند خون خود غافل نشوید. زیرا خطر مرگ در اثر بیماری های قلبی در افراد مبتلا به دیابت بالاتر از افراد دارای قند خون طبیعی است.

4) چاقی و بی تحرکی

چاقی با افزایش کلسترول بد و تری گلیسیرید همراه است. همچنین می تواند باعث افزایش فشار خون و دیابت و در نتیجه بیماری های قلبی می شود. ورزش منظم می تواند
 خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

بیماری های قلبی عروقی معمولا بروز ناگهانی داشته و علائم خاصی ندارند اما مهمترین علائم مربوط به این بیماری ها عبارتند از درد یا احساس ناراحتی در قفسه سینه، شانه چپ، فک، پشت، و بازو. همچنین فرد ممکن است که احساس تنگی نفس یا سختی در تنفس داشته باشد. این علائم حاد هستند و معمولا از چند ساعت تا چند روز پیش از بروز حملات قلبی خود را نشان می دهند.
اگرچه ژنتیک در ایجاد بیماری های قلبی عروقی نقش زیادی دارد، اما با کنترل برخی از عوامل مانند قند خون و چربی خون می توان جلوی بروز انواع بیماری های قلبی را گرفت. در حال حاضر، آزمایشات خون قادرند تا بسیاری از فاکتورهای خطر مرتبط با بیماری های قلبی عروقی را شناسایی کرده و فرد را قادر می سازند تا با اصلاح سبک زندگی و برطرف کردن مشکل زمینه ای مرتبط با سلامتی، جلوی ابتلا به این بیماری ها گرفته شود. برای انجام این آزمایشات می توانید به مرکز مام مراجعه کرده و از پنل های متنوع آزمایشات مرتبط با انواع بیماری های قلبی مانند پنل دیابت، پنل کلسترول و چربی خون و پنل بیماری های قلبی استفاده کنید. با انجام این آزمایشات می توانید اطمینان حاصل کنید که سلامت قلب و عروق شما در وضعیت مطلوبی قرار دارد. 

نویسنده و مترجم : فرزانه رامی

منابع : cdc who