زوال عقل مرتبط با HIV (اچ آی وی)

ویروس HIV بر بسیاری از اندام های بدن از جمله مغز و سیستم عصبی تأثیر می گذارد. بسیاری از مردم نمی دانند که عفونت HIV می تواند وارد مغز گردد به عنوان مثال انسفالوپاتی HIV یک عفونت است که در سراسر مغز پخش می شود. این بیماری یکی از علل زوال عقل در افراد مبتلا به ایدز می باشد. هر چقدر که میزان گسترش عفونت در بدن بیشتر باشد، علائم زوال عقل شدیدتر خواهد شد. زوال عقل یکی از عوارض و پیامدهای حاد در عفونت HIV است که عموما در مراحل پیشرفته بیماری ایدز مشاهده می شود. 

علائم زوال عقل مرتبط با بیماری ایدز چیست؟

از جمله علائم زوال عقل مرتبط با HIV می توان به موارد زیر اشاره کرد:
فراموشی
انسفالیت: حالتی که در آن غشای مغز و ستون فقرات متورم می شود. 
مشکل در تمرکز کردن
عدم توانایی در واضح صحبت کردن
بی تفاوتی نسبت به فعالیت هایی که قبلا لذت بخش بوده اند
از دست دادن تدریجی مهارت های حرکتی یا کاهش هماهنگی

چطور می توان زوال عقل مرتبط با HIV را تشخیص داد؟

برای تشخیص زوال عقل و میزان پیشرفت آن، باید معاینه و آزمایشاتی انجام شود. روش های تشخیص زوال عقل علاوه بر بررسی سابقه کامل پزشکی و معاینه حرکتی و حسی عصبی گسترده، ممکن است شامل موارد زیر باشد:
بررسی وضعیت روانی: این یک آزمایش مختصر و ساده از حافظه و برخی دیگر از مهارت های شناختی یا فکری رایج بوده و معمولاً بخشی از یک معاینه کامل عصبی است.
آزمایش عصبی-روانی
بررسی های اولیه توانایی های فیزیکی یا حرکتی
MRI
انجام CT اسکن
آزمایش خون
آزمایش مایع نخاعی

روش های درمانی برای زوال عقل مرتبط با عفونت HIV  (ایدز -  اچ آی وی)  چیست؟

پزشک براساس میزان پیشرفت بیماری و فاکتور های زیر تصمیم می گیرد که از چه روشی جهت درمان زوال عقل مرتبط با عفونت HIV استفاده کند. این فاکتورها عبارتند از:
میزان پیشرفت بیماری
سن بیمار، وضعیت کلی سلامت و سابقه پزشکی بیمار
میزان تحمل بیمار برای برخی داروهای خاص و روش های درمانی
نظر پزشک معالج
ترجیح شما برای انتخاب روشی مناسب برای درمان زوال عقل مرتبط با عفونت HIV

انواع روش های درمانی زوال عقل در افراد مبتلا به اچ ای وی:

درمان ضد رتروویروسی (Antiretroviral therapy): این روش تهاجمی به منظور کاهش میزان ویروس HIV در بدن و ضعیف کردن علائم زوال عقل در فرد بیمار می باشد.
مشاوره اعتیاد: افرادی که مبتلا به ایدز بوده و مواد مخدر یا الکل مصرف می کنند می توانند علائم زوال عقل شدیدتری داشته باشند.
تغییر در سبک زندگی: انجام ورزش به شکل منظم و داشتن برنامه برای کارها در مدیریت علائم زوال عقل در افراد مبتلا به ایدز می تواند بسیار موثر باشد.
استفاده از دارو: پزشک معالج ممکن است تشخیص دهد که شما علاوه بر داروهایی که برای بیماری ایدز مصرف می کنید، نیاز به مصرف داروهای دیگری از جمله  ضد افسردگی یا ضد روان پریشی داشته باشید. 

به طور کلی، از دست دادن تدریجی وضوح ذهنی و هماهنگی حرکات می تواند منجر به کاهش کیفیت زندگی گردد و اگر درمان آن جدی گرفته نشود، کشنده خواهد بود. افرادی که از داروهای ضد رتروویروسی که به HAART معروفند استفاده می کنند کمتر دچار زوال عقل مرتبط با ویروس HIV خواهند شد. کارشناسان تصور می کنند این حالت ممکن است به این دلیل باشد که این داروها به حفظ سیستم ایمنی کلی کمک می کنند. بیماری زوال عقل یک بیماری پیش رونده است و با گذشت زمان پیشرفت خواهد کرد بنابراین اگر متوجه تغییراتی در صحبت کردن، فراموشی، تمرکز و ... خود شده اید پزشک خود را مطلع سازید چون بسیاری از علائم این بیماری با سایر بیماری ها، عفونت ها و افسردگی مشترک بوده و نیاز به بررسی های دقیق دارد.

نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : hopkinsmedicine