درمان علائم اچ پی وی (HPV)

HPV رایج ترین عفونت ویروسی مجاری تناسلی است. بسیاری از مردان و زنان ممکن است در طول زندگی در بعضی نقاط بدن و بصورت مکرر دچار آلودگی به این عفونت ویروسی شوند. سرطان دهانه رحم رایج ترین بیماری مرتبط با آلودگی ویروس HPV است. طبق گزارش WHO، سرطان دهانه رحم چهارمین سرطان رایج در زنان است که طبق مطالعات انجام شده در سال 2018 مشخص شده است که این بیماری علت مرگ حدود 5/7% این بیماران می باشد.

در حال حاضر تمام اقدامات جهت درمان علائم اچ پی وی (HPV) مربوط به رفع ظاهری زگیل‌ها یا از بین بردن ضایعات پیش‌سرطانی و سرطانی است و هیچ درمانی برای حذف خود این ویروس در دست نیست. زگیل ها اغلب بدون درمان پس از چند هفته یا چند ماه از بین می روند. اما به دلیل عدم حذف ویروس ها، آنها می توانند دوباره در همان مکان یا مکان های دیگر ظاهر شوند.

در کشورهای با درآمد بالا، دختران بر علیه ویروس HPV واکسینه شده و زنان غربالگری می شوند. غربالگری سبب تشخیص زودهنگام مبتلایان و درمان سریعتر و راحت تر می شود. در کشورهای با درآمد متوسط و پایین، محدودیت هایی در ارزیابی های پیشگیرانه وجود دارد و اغلب سرطان دهانه رحم تشخیص داده نمی شود، مگر اینکه به مرحله پیشرفته و ظهور علایم بالینی برسد. بعلاوه دسترسی به درمان سرطان های پیشرفته (بعنوان مثال رادیوتراپی، شیمی درمانی و جراحی) ممکن است محدود باشد و در نتیجه منجر به نرخ بالای مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم در این کشورها می شود.

با توجه به نکات مطرح شده اهمیت غربالگری سرطان دهانه رحم و آلودگی HPV مشخص می شود. برنامه های غربالگری باید با درمان و مدیریت نتایج مثبت غربالگری همراه باشد.

اچ پی وی


روش های درمان علائم اچ پی وی (HPV) که واضح ترین علامت آن زگیل است عبارتند از:

1-    داروها

داروها برای از بین بردن زگیل به طور معمول بصورت موضعی روی ضایعه استفاده می شوند.

نمونه هایی از داروهای مورد استفاده جهت درمان علائم اچ پی وی (HPV) عبارتند از:

•    اسید سالیسیلیک: محلول های اسید سالیسیلیک از جمله داروهای بدون نسخه هستند. اسید سالیسیلیک با از بین بردن لایه های پوستی زگیل عمل می کند و می تواند باعث تحریک پوست شود و در نتیجه برای صورت استفاده نمی شود.

•    ایمیکویمود: این کرم تجاری می تواند توانایی سیستم ایمنی بدن شما را در مبارزه با HPV افزایش دهد. عوارض جانبی شایع شامل قرمزی و تورم در محل استفاده است.

•    پودوفیلوکس: یک داروی موضعی دیگر است که با تخریب بافت زگیل تناسلی کار می کند. استفاده از پودوفیلوکس ممکن است باعث ایجاد سوزش و خارش شود.

•    اسید تری کلرواستیک: این روش درمانی شیمیایی باعث سوختگی زگیل کف دست، کف پا و اندام تناسلی می شود. ممکن است باعث تحریک موضعی شود.

2-    روش های جراحی و سایر روش ها

اگر داروها جهت درمان علائم اچ پی وی (HPV) مؤثر نباشند، پزشک ممکن است یکی از این روش ها را پیشنهاد کند:

•    انجماد با نیتروژن مایع (کرایوتراپی)

•    سوزاندن با جریان الکتریکی (الکتروکاتری)

•    عمل جراحی برای برداشتن

•    لیزر درمانی

این اقدامات، جهت درمان علائم اچ پی وی (HPV) راه‌های انتقال زگیل تناسلی را محدود و احتمال گسترش و پراکنده شدن ویروس را کم می ‌کند.

درمان HPV در دهانه رحم

اگر آزمایش پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد، متخصص زنان با استفاده از یک روش به نام کولپوسکوپی، دهانه رحم را از نزدیک بررسی می کند و از نواحی غیر طبیعی نمونه برداری می کند. هرگونه ضایعه پیش سرطانی (دیسپلازی) باید با استفاده از روش هایی مانند انجماد، لیزر، جراحی، loop electrosurgical excision procedure (LEEP) و cold knife conization برداشته شود. در روش LEEP  از یک سیم حلقه ای نازک که با جریان الکتریکی شارژ می شود برای از بین بردن یک لایه نازک از بخشی از دهانه رحم استفاده می شود و cold knife conization  یک روش جراحی است که یک قطعه مخروطی شکل گردن رحم را از بین می برد.

نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : ncbi.hpv mayoclinic.hpv hpv.cervical.cancer