درمان خانگی زگیل های تناسلی

یکی از مشکلاتی که در ظاهر افراد موثر است زگیل های پوستی هستند. گاهی اوقات زگیل ها در ناحیه تناسلی بروز می کنند که به چنین مواردی زگیل تناسلی گویند. اگر شما زگیل تناسلی دارید، بدانید که تنها نیستید. طبق گزارشات سالانه بیش از یک میلیون مورد جدید زگیل در آمریکا مشاهده می شوند. زگیل ها در ناحیه تناسلی بسیار متداول هستند. بیشتر موارد زگیل های تناسلی در اثر ابتلای فرد به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)  ایجاد می شوند. در برخی موارد می توان با درمان های خانگی زگیل های تناسلی را از بین برد.
بیش از 120 نوع ویروس HPV وجود دارد که در دو گروه کم خطر و پر خطر طبقه بندی می گردند. سویه هایی از ویروس HPV که معمولاً باعث سرطان دهانه رحم نمی شوند، عامل بروز زگیل تناسلی هستند. اغلب انواع کم خطر ویروس HPV از جمله انواع 6 و 11 تا حدود 90% مرتبط با ایجاد زگیل های تناسلی بوده اما گاهاً انواع 16، 18، 31، 33، و 35 هم منجر به زگیل های تناسلی می شوند.
زگیل های تناسلی به شکل ضایعات تخت یا برجستگی های کوچکی هستند که غالبا در زنان در اطراف مجاری تناسلی، و در مردان در نزدیکی آلت تناسلی دیده می شوند. برخی افراد که این زگیل های تناسلی را مشاهده می کنند، برای درمان آنها به پزشک خود مراجعه می کنند اما برخی دیگر ترجیح می دهند که از درمان های خانگی استفاده کنند. در اینجا به معرفی 7 روش درمان خانگی برای زگیل های تناسلی می پردازیم.
زگیل تناسلی

1: روغن درخت چای:

جدای از تمام فواید روغن درخت چای، مشخص شده است در برابر قارچ و سایر ارگانیسم ها از جمله شپش بسیار مفید است و استفاده از آن به عنوان یک ماده ضد قارچ مورد مطالعه قرار گرفته است. این روغن به عنوان دارویی مفید برای درمان خانگی زگیل های تناسلی معرفی شده است. شما می توانید روغن درخت چای رقیق شده (یک قطره روغن چای را با دو قطره از روغن های ناقل مثل روغن نارگیل مخلوط کنید) را مستقیما روی زگیل های خود بمالید.
ممکن است برخی افراد به روغن درخت چای حساسیت داشته باشند، بنابراین ابتدا مقدار کمی از روغن درخت چای رقیق شده را روی بازوی خود آزمایش کنید. اگر بعد از 24 ساعت هیچ واکنشی مشاهده نشد، می توانید از آن برای زگیل های خود استفاده کنید.

2: چای سبز:

مشاهده شده است که چای سبز برای درمان خانگی زگیل های تناسلی مفید است. شما می توانید عصاره چای سبز را با افزودن یک تا دو قطره روغن نارگیل مخلوط کرده و  استفاده کنید.

3: سیر:

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد استفاده از عصاره سیر بروی زگیل های تناسلی می تواند در رفع آنها موثر باشد.

سیر و زگیل تناسلی

4: سرکه سیب:

ممکن است شما بتوانید با استفاده از سرکه سیب به درمان خانگی زگیل های تناسلی خود بپردازید.

5: مصرف سبزیجات:

سبزیجات به چند دلیل برای درمان زگیل های تناسلی مفید هستند. سعی کنید که از سبزیجات تردی مانند کلم، کلم بروکلی، کلم بروکسل، گل کلم و کلم پیچ استفاده کنید. این سبزیجات حاوی ایندول-3-کاربینول (I3C)  هستند که به از بین بردن زگیل های تناسلی کمک می کند. پیشنهاد می شود که روزانه 3 تا 4 وعده سبزیجات مصرف کنید.

6: فولات و B-12

 یک همراهی بین کمبود فولات و ویتامین B12 و افزایش خطر ابتلا به ویروس HPV وجود دارد.

7: رژیم غذایی و سبک زندگی

وجود زگیل های تناسلی باعث ایجاد فشار بر سیستم ایمنی فرد مبتلا شود. ممکن است که برای بدن شما مبارزه با زگیل های تناسلی و سایر بیماری ها مشکل باشد. ممکن است برای کمک به بهبود سریع بدن، لازم باشد عوامل استرس زا مانند سیگار کشیدن یا رژیم غذایی که در آن غذاهای فرآوری شده یا ناسالم فراوان است، را قطع کنید که این یکی از درمان های خانگی زگیل های تناسلی محسوب می شود.

غذاهایی که باید در رژیم غذایی شما باشند شامل:

 • مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان ها (زغال اخته، گیلاس، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای، کدو سبز)؛
 • سبزیجات با برگ تیره مانند اسفناج و کلم پیچ؛
 • غلات کامل؛
 • بادام ها؛
 • لوبیا؛
 • گوشت کم چرب؛

غذاهایی که تقویت کننده سیستم ایمنی باشند، می توانند به کاهش ابتلا به HPV کمک کنند..

غذاهایی که نباید مصرف کرد:

 • هر ماده غذایی حساسیت زا
 • غذاهای تصفیه شده مانند نان سفید و ماکارونی؛
 • گوشت قرمز؛
 • غذاهای فرآوری شده با چربی های ترانس؛
 • کافئین و سایر محرک ها.

این روش ها هیچکدام قطعی نیستند و تنها در برخی موارد ممکن است راهگشا باشند. برای اطمینان بالاتر از تاثیر درمان بهتر است به درمان های پزشکی به روز و موثر اتکا نمایید. برای دریافت خدمات درمانی مرتبط با زگیل های تناسلی به مرکز مام مراجعه نمایید.


نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : healthline