آیا روش های  تشخیص ویروس اچ پی وی (HPV) را می شناسید؟

ویروس پاپیلومای انسانی ویروسی است که باعث ایجاد زگیل­ های تناسلی و در نتیجه سرطان دهانه رحم می­ شود. درصورت تشخیص زودهنگام ابتلا به این عفونت ویروسی، گزینه­ های درمانی و امکان موفقیت در درمان افزایش می ­یابد. برنامه ­های سنتی غربالگری جمعیتی دهانه رحم براساس سیتولوژی سبب کاهش سرطان دهانه رحم شده است. با این وجود این روش دارای محدودیت هایی است و روش­ های غربالگری جدید در حال گسترش هستند. از آن­جا که ابتلا به عفونت HPV در پیشرفت سرطان رحم نقش مهمی دارد، مطالعات اخیر بر تشخیص ویروس اچ پی وی (HPV) متمرکز شده ­اند.


روش­ های اصلی تشخیص عفونت (HPV) عبارتند از:

  •     کولپوسکوپی و تست استیک اسید
  •     بیوپسی
  •     تست DNA (PCR، ساترن بلات، In Situ Hybridization )
  •     پاپ اسمیر

    کولپوسکوپی

کولپوسکوپی روشی است که توسط پزشکان متخصص عفونتHPV ، با استفاده از میکروسکوپ با قدرت پایین، کولپوسکوپ انجام می­شود. کولپوسکوپی معاینه دهانه رحم، واژن و در بعضی موارد vulva بعد از استفاده از محلول استیک اسید، همراه با بیوپسی از تمام ضایعات مشکوک به نئوپلازی است.

تست اسید استیک

در این روش جهت تشخیص ویروس اچ پی وی شامل استفاده از یک پد گاز مرطوب شده با اسید استیک به مدت 10-5 دقیقه بر روی ضایعات مشکوک در آلت تناسلی مرد، دهانه رحم، لابیا یا ناحیه پرینال است.  با استفاده از استیک اسید، ضایعات نامشخص، مسطح و دستگاه تناسلی که ارزیابی آنها دشوار است، قابل مشاهده می­شوند. در این روش، زگیل­ های تناسلی، بافت­ های دیسپلاستیک و نئوپلاستیک سفید می­شوند (استووویت).  نتایج مثبت کاذب در این تست رایج است و می­تواند از هر عاملی که باعث پاراکراتوز می­ شود (به عنوان مثال کاندیدیازیس، پسوریازیس، لیکن پلان، التهاب اپیتلیوم، غدد چربی) ناشی شود. از آزمایش اسید استیک نباید برای غربالگری معمول استفاده شود. این روش می­تواند برای مشاهده ضایعات مرتبط با HPV دستگاه تناسلی در سطوح تحت بالینی، شناسایی ضایعات برای بیوپسی هدف و تعیین مرز برای ضایعات در طی جراحی استفاده شود.

 بیوپسی

با استفاده از کولپوسکوپی امکان نمونه­ برداری (بیوپسی) از بافت غیر طبیعی، فراهم می ­شود. در حقیقت، نمونه­ برداری از نواحی غیرطبیعی جهت تشخیص ویروس اچ پی وی(HPV) بخش مهمی از کولپوسکوپی است، زیرا درمان بستگی به شدت این ناهنجاری در نمونه بیوپسی دارد. اگر نتایج بیوپسی، دیسپلازی (پیش سرطان) یا سرطان را نشان دهد، درمان توصیه می­ شود. دیسپلازی ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشد. بیوپسی برش­دار هنگامی توصیه می­ شود که نتایج کولپوسکوپی نشان دهنده ناهنجاری در درجات بالا باشد.

دیسپلازی

 پاپ اسمیر


علت تقریباً همه موارد سرطان دهانه رحم (سرطان سرویکس) آلودگی به HPV است.یکی از روش­ های غربالگری آلودگی به HPV، تست پاپ اسمیر است. در تست پاپ اسمیر، علاوه بر شناسایی تغییرات بدخیم سلول­ ها، آلودگی به عفونت­ های ویروسی مانند HPV و ویروس هرپس هم قابل تشخیص است.در صورت مثبت شدن نتایج تست پاپ اسمیر، جهت تشخیص ویروس اچ پی وی(HPV)، به تست­های تأییدی بیشتری مانند کولونوسکوپی، بررسی سلولی دهانه‌ی رحم (سیتولوژی) و PCR نیاز است.


 تست D​NA (PCR، ساترن بلات، In Situ Hybridization )

از جمله روش­ های تشخیص ویروس، شناسایی DNAی ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)  با کمک PCR می­ باشد. در روش PCR، قسمتی از DNAی ویروسی که در نمونه­ های بیولوژیک فرد بیمار موجود است، هدفمند و بصورت تصاعدی تکثیر می­ شود. طی فرآیند تکثیر، از یک نسخه مولکول DNA دورشته­ ای یک میلیارد کپی تولید شده و در نهایت شناسایی می­ شود.

قابل ذکر است که در آزمایشگاه های مرکز مام، علاوه بر غربالگری سرطان دهانه رحم، ابتلا به HPV با استفاده از پنل تشخیصی اچ پی وی و تست Pap Smear بررسی می­ شود. مراحل کار بدین صورت است که نمونه­ گرفته شده از واژن و دهانه رحم از نظر سلولی بررسی شده (تست پاپ اسمیر) و حضور انواع ویروس پاپیلومای انسانی با استفاده از روش PCR بصورت Co-Test تشخیص داده می­ شود.نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : ncbi