سلامت کبد و اهمیت آن

کبد چیست؟ کبد یکی از مهمترین اعضای بدن است و وظایف متعددی را بر عهده دارد. ممکن است تا به حال سلامت کبد برای شما دغدغه نبوده باشد، اما نکته اصلی اینجاست که کبد نقش اصلی را در سیستم گوارش شما بازی می کند. هر آنچه که می خورید یا می نوشید، اعم از دارو یا غذا، باید از کبد عبور کند. بنابراین لازم است که از آن به خوبی مراقبت کنید تا بتواند کار خود را به درستی انجام دهد.


کبد ، اندامی است که به راحتی می توانید آن را نابود کنید، اما از بین رفتن آن قابل بازگشت نخواهد بود.

اندازه کبد ، چیزی در حدود یک توپ فوتبال است و زیر قفسه سینه در سمت راست حفره شکمی قرار دارد. این اندام عملکردهای مختلفی دارد که شامل پاکسازی بدن با حذف مواد شیمیایی مضر ، تولید و ترشح صفرا (که در هضم چربی ها دخالت دارد) ، ذخیره قند و آزادسازی انرژی مورد نیاز در صورت لزوم ، و تولید برخی پروتئین ها است.

برای حفظ سلامت کبد لازم نیست کار خارق العاده ای انجام دهید ، فقط کافیست تا سبک زندگی خود را در جهت یک زندگی سالم تغییر دهید. در حفاظت از کبد ، عدم استفاده از مواد مضر ، تاثیر بیشتری نسبت به مصرف مواد غذایی مفید دارد.

در ادامه برخی راهکارها برای داشتن یک کبد سالم ارائه شده است:

  • مصرف فرآورده های الکلی را کنار بگذارید. این مواد باعث آسیب به سلول های کبدی ، التهاب کبد ، و در نهایت سیروز کبدی می شوند که یک وضعیت کشنده است.
  • تغذیه سالم داشته باشید و به طور مرتب ورزش کنید. در این صورت، کبد شما بهترین وضعیت را خواهد داشت. وزن خود را پایین بیاورید تا دچار کبد چرب (وضعیتی که در نهایت به سیروز کبدی ختم می شود)، نشوید.
  • مصرف داروها را تا حد امکان محدود کنید. داروهای پایین آورنده کلسترول می توانند سلامت کبد را به خطر بیاندازند. پس باید مصرف آنها تا حد ممکن محدود شود. مصرف بیش از حد داروهای مسکن نیز برای کبد مضر است. داروهای مسکن حتی در ترکیب سایر داروها هم ممکن است یافت شوند. بنابراین، مصرف خودسرانه هر دارویی را کنار بگذارید.
  • تماس خود را با سموم به حداقل برسانید. مواد شوینده، مواد شیمیایی، سموم مورد استفاده در مصارف کشاورزی و خانگی، و محصولات حاصل از تنباکو (مانند سیگار)، برای کبد مضر هستند. بنابراین، تلاش کنید تا تماس خود را با آنها به حداقل برسانید.
  • مراقب عفونت های ویروسی باشید. بسیاری از عفونت های ویروسی، به صورت اختصاصی برای کبد مضر هستند. نمونه چنین عفونت هایی ، انواع هپاتیت ها هستند که می توانند منجر به آسیب، و در نهایت سیروز کبدی شوند. مراقبت از بدن در برابر چنین عفونت هایی (مثلا با انجام واکسیناسیون) ، یکی از راه های حفاظت از کبد و سالم نگهداشتن آن است.


انواع بیماری های رایج کبدی

  • بیماری کبد الکلی که ناشی از مصرف بیش از حد الکل است و کارکرد کبد را دچار اختلال کرده و سلامت کبد را خطر می اندازد.
  • کلستاز کبدی: این بیماری زمانی رخ می دهد که مسیر خروج صفرا از کبد باریک شده یا کاملا بسته می شود. برخی داروها، فاکتورهای ژنتیکی ، برخی تومورها، یا حتی بارداری می توانند این حالت را ایجاد کنند.
  • سیروز کبدی: سخت شدن بافت کبدی در نتیجه آسیب گسترده به آن است. مصرف بیش از حد الکل و برخی ویروس ها علل رایج ایجاد سیروز هستند. دیابت، مشکلات سیستم ایمنی و فاکتورهای ژنتیکی هم می توانند در این زمینه دخالت داشته باشند.
  • هپاتیت: انواع التهاب های کبدی در این دسته از بیماری ها قرار می گیرند. هپاتیت ممکن است در نتیجه مصرف داروها یا سموم، یا ویروس ها ایجاد شود. هپاتیت می تواند منجر به نارسایی کبدی ، سرطان ، یا سیروز کبدی شود.
  • کبد چرب که نتیجه تجمع بیش از حد چربی در کبد است و عمدتا در افراد کم تحرک و مصرف کننده چربی زیاد در رژیم غذایی ایجاد می شود.
سلامت کبد

همه این بیماری ها برای کبد و سلامت عمومی ما مضر هستند. بنابراین، و با توجه به نقش حیاتی کبد در بدن، لازم است که سلامت این اندام به طور دوره ای کنترل شود. یکی از ساده ترین و بهترین راهکارها برای بررسی سلامت کبد انجام تست های مربوط به بررسی وضعیت کبد است. برای ارزیابی دوره ای سلامت کبد خود و انجام تست های مربوطه می توانید به آزمایشگاه های مرکز مام مراجعه کرده و از خدمات با کیفیت آزمایشگاه های این مرکز برخوردار شوید.
منابع : hopkinsmedicine webmd