آیا PGD باعث بروز بیماری در جنین می شود؟

آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که فکر کنید کاش می توانستید اطمینان حاصل کنید که فرزند آینده شما در خطر ابتلا به بیماری های ژنتیکی خانوادگی شما قرار نخواهد داشت؟
تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی (PGD) روشی است که این امکان را فراهم آورده است. بیایید تا در ابتدا با هم نگاهی به این فرآیند داشته باشیم. برخلاف باور عمومی پی جی دی (PGD) یک تست آزمایشگاهی نیست، بلکه روشی است که طی آن با استفاده از برخی تست های آزمایشگاهی، سلامت جنین از لحاظ ژنتیکی مورد بررسی قرار می گیرد. بنابراین تستی تحت عنوان تست PGD وجود ندارد! بلکه پی جی دی (PGD) مجموعه ای از تست های آزمایشگاهی است که با هدف بررسی نقایص ژنتیکی، تشخیص اختلالات جنین و غربالگری جنین از نظر بیماری ژنتیکی و ناهنجاری های کروموزومی انجام می گیرد. این روش به خصوص زمانی ارزشمند است که یکی از والدین یا هر دو آن ها مبتلا به یک بیماری ژنتیکی یا ناهنجاری کروموزومی هستند و نگرانند که بیماری در جنین آن ها بروز پیدا نکند. در چنین مواردی، این PGD است که می تواند راه گشای چنین مشکلی باشد.

در روش پی جی دی (PGD) جنین در آزمایشگاه و با روش IVF تولید می شود. سپس یک یا چند سلول از جنین برداشته شده و از نظر وجود بیماری ژنتیکی یا ناهنجاری کروموزومی خاص مورد بررسی قرار می گیرد. در مرحله بعد، براساس نتایج غربالگری جنین مشخص می شود که آیا جنین ناقل اختلال ژنتیکی مود نظر هست یا نه. در نهایت، جنین هایی که سلامت ژنتیکی آن ها مورد تأیید قرار گرفته است، به رحم انتقال می یابند تا ادامه فرآیند رشد در رحم مادر ادامه پیدا کند.
یکی از عواملی که همواره باعث نگرانی والدین در زمینه استفاده از PGD است این است که آیا در طی برداشت سلول برای انجام غربالگری جنین، مشکلی برای جنین ایجاد نخواهد شد؟ پاسخ به این سوال منفی است. مطالعاتی که تا به امروز بر روی جنین هایی که تحت PGD قرار گرفته اند انجام شده، نشان داده است که این روش برای جنین خطری نداشته و تعداد نوزادان سلامتی که پس از انجام PGD به دنیا می آیند نیز شاهدی براین مدعا است. یکی دیگر از سوالاتی که این والدین دارند این است که درصد موفقیت پی جی دی (PGD) در تشخیص بیماری ژنتیکی چقدر است؟ باید بدانید که تشخیص ژنتیکی اختلالات جنینی با روش PGD، بستگی زیادی به نوع بیماری مورد مطالعه و روش مورد استفاده جهت مطالعه آن دارد. اما به طور کلی، هرچه اساس ژنتیکی یک بیماری با دقت بالاتری شناسایی شده باشد، موفقیت PGD در تشخیص بیماری نیز بالاتر خواهد بود. در این خصوص، مشاور ژنتیک می تواند والدین را به بهترین وجه راهنمایی کرده و در تصمیم گیری به آن ها کمک شایانی داشته باشد.
امروزه بسیاری از بیماری هایی که زمانی غیرقابل پیشگیری تصور می شدند، به دلیل کاربرد بالایی که این روش در پیشگیری از بروز بیماری در جنین دارد قابل پیشگیری هستند و لیست بیماری هایی که در مراکز انجام PGD در ایران و جهان مورد تشخیص قرار می گیرند، به صورت روز افزون در حال گسترش است.
اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که گمان می کنید به دلیل ناهنجاری کروموزومی خودف هرگز قادر نخواهید بود که لذت پدر و یا مادر یک فرزند سالم بودن را تجربه کنید، شاید زمان آن رسیده باشد که به پتانسیل PGD برای تضمین سلامت فرزند خود اعتماد کنید.

نویسنده و مترجم : فرزانه رامی

منابع : unmc