حیوانات خانگی و ارتقا سلامت خانواده از طریق چکاب روتین

حیوانات خانگی برای بسیاری از خانواده همراه با شور و شوق هستند و بسیاری نیز از داشتن آنها در منزل اجتناب می کنند. در برخی موارد حیوانات خانگی می توانند نقش پر رنگی را در کاهش استرس و افزایش شادی افراد بازی کنند اما با اینحال و با وجود اینکه حیوانات خانگی ممکن است سلامت به نظر برسند، اما ممکن است ناقل بیماری های خطرناکی برای انسان نیز باشند. این بیماری ها می توانند طیفی از بیماری های ملایم تا بیماری های کشنده را شامل شوند. رایج ترین بیماری های منتقل شونده از حیوانات شامل: آنفولانزای انسانی، تب مالت، سندرم های ریوی ناشی از کرونا ویروس ها، هاری، و بروسلا هستند که برخی از آنها مانند آنفولانزا آمار مرگ و میر بالایی دارند و مشکلات جدی برای سلامت ایجاد می کنند. برخی از این بیماری ها حتی می توانند منجر به بروز نقایص هنگام تولد در جنین متولد شده از مادران بارداری شوند که با حیوانات در تماس بوده اند. به طور مثال، توکسوپلاسما می تواند منجر به بروز مشکلات شدید عصبی در نوزادان شده و حتی باعث سقط جنین و یا مرگ نوزاد اندکی پس از تولد شود. براساس مطالعات، 6 مورد از هر 10 بیماری عفونی در افراد، از حیوانات منتقل شده است و این مسأله به خصوص در کودکان زیر 5 سال و سالمندان بالای 65 سال که سیستم ایمنی ضعیف تری نسبت به سایر افراد دارند، و نیز زنان باردار اهمیت ویژه ای پیدا می کند. بنابراین در مورد نگهداری حیوانات در منزل در نظر داشتن برخی نکات الزامی است.

1. تماس خود را با حیوانات به حداقل برسانید.

شستن دست ها با آب و صابون پس از تماس با حیوانات، احتمال انتقال بیماری از آنها به شما را کاهش می دهد. حیوان خانگی و وسایلش را خارج از محیط آشپزخانه منزل نگهدارید و محل خواب و وسایلش را به صورت دوره ای ضدعفونی کنید. هرگز وسایل حیوان را در آشپزخانه یا حمام نشویید. هرگز مدفوع حیوانات را در فضای باز رها نکنید و آن را در کیسه های دربسته دفع کنید. 

2. حیوان خانگی خود را سلامت نگهدارید.

معاینات منظم و دوره ای برای حفظ سلامت حیوان و جلوگیری از انتقال بیماری به اعضای خانواده ضروری است. سعی کنید که کیفیت زندگی حیوان خانگی خود را بالا نگه دارید تا امکان بیمار شدن وی به حداقل برسد (با رژیم غذایی خوب، آب تازه، جای خواب تمیز و داشتن فضای کافی برای بازی و گردش). واکسیناسیون حیوان و کنترل شپش از اقدامات بسیار ضروری برای نگهداری حیوانات است. شما با حفظ سلامت حیوان، سلامت خود و خانواده تان را تضمین می کنید. 

در صورتی که از یک حیوان خانگی در منزل خود نگهداری می کنید، لازم است که به صورت دوره ای سلامت اعضای خانواده خود را مورد ارزیابی قرار دهید. حتی در مواردی که از حیوانی در منزل خود نگهداری نمی کنید اما در خارج از منزل با حیوان در تماس بوده اید، باید ضرورت انجام آزمایشات چکاپ برای بررسی سلامت خود را جدی بگیرید. اینکار به شما این اطمینان را می دهد که در خطر بروز بیماری های منتقل شونده از حیوانات  و انتقال آن به سایر اعضای خانواده تان قرار ندارید. جهت انجام آزمایشات چکاپ دوره ای می توانید به مرکز مام مراجعه کرده و از خدمات آزمایشگاه های این مرکز بهره مند شوید.

نویسنده و مترجم : فرزانه رامی

منابع : cdc msdmanuals