آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

آزمایش پاپ اسمیر یا تست پاپ، یکی از متداول ترین روش ها برای بررسی و تشخیص تغییرات غیر طبیعی در مراحل اولیه در سلول هایی است که می توانند منجر به سرطان دهانه رحم شوند. این آزمایش شامل جمع آوری نمونه از سلول های دهانه رحم می باشد. دهانه رحم بخشی از رحم است که به سمت واژن باز می شود. از لحاظ فیزیکی، این آزمایش هیچگونه خطری برای فرد نداشته و حتی برای خانم های باردار نیز ایمن است. بیشترین خطری که ممکن است داشته باشد خراشی است که اسپکولوم (ابزاری که برای گشاد شدن واژن استفاده می شود) در حین قرار دادن یا خارج شدن روی دیواره های واژن ایجاد می کند و کمی خونریزی سطحی ایجاد می کند.
در زمان انجام آزمایش پاپ اسمیر، فرد بیمار روی تخت مخصوص قرار می گیرد. پزشک متخصص زنان و زایمان با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم (ممکن است از جنس پلاستیک یا فلز باشد) دهانه واژن را باز می کند. این ابزار نمای واضحی از دهانه رحم را برای پزشک ایجاد می کند. در زمان ورود اسپکولوم ممکن است که فرد مقدار کمی فشار را احساس کند. هنگامی که اسپکولوم در جای خود قرار می گیرد، پزشک یک سواب کوچک که شبیه یک برس است را وارد واژن می کند و به آرامی سواب را به سطح پوشش داخلی آن را می کشد تا از سلول های دهانه رحم نمونه گیری کند. در زمان جمع آوری فرد ممکن است مقداری احساس ناراحتی داشته باشد یا اینکه اصلاً چیزی احساس نکند.

برای آماده کردن نمونه جمع آوری شده برای آزمایشگاه پاتولوژی، پزشک نمونه را یا روی لام پخش می کند و یا اینکه درون محلولی قرار می دهد که به آن روش سیتولوژی مبتنی بر مایع گفته می شود. تحقیقات نشان داده است که هر دو روش به یک اندازه دقیق هستند اما اگر از روش سیتولوژی مبتنی بر مایع استفاده شود امکان انجام آزمایش HPVبروی نمونه نیز وجود دارد .
بعد از انجام تست پاپ اسمیر می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید و نیاز به مراقبت خاصی ندارد. به طور کلی انجام آزمایش پاپ اسمیر تنها چند دقیقه طول می کشد و آزمایشی بسیار ساده اما با دقت بالا است که تفاوت های بزرگی را رقم می زند. این آزمایش می تواند سرطان دهانه رحم را در مراحل اولیه شناسایی کرده و به این ترتیب نقش بسزایی را در سلامت فرد و مدیریت بیماری ایفا کند.

نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : verywellhealth