تیروئید و ناباروری

غده تیروئید یک اندام پروانه ای شکل در قسمت جلویی گردن است که کار آن تولید هورمون هایی است که در تنظیم متابولیسم بدن دخیل بوده و بر عملکردهای حیاتی بدن از جمله قدرت باروری فرد اثر می گذارند. هورمون های تیروئیدی شامل هورمونT3 (تری یدوتیرونین) ، T4 (تیروکسین) و کلسی تونین است. اختلالات تیروئید به مجموعه ای از اختلالات گفته می شود که باعث عملکرد نامنظم این اندام می شوند. از جمله بیماری های تیروئید می توان به پرکاری تیروئید (hyperthyroidism) که در آن هورمون های تیروئیدی بیش از حد نیاز تولید می شوند و کم کاری تیروئید (hypothyroidism) اشاره کرد که در این وضعیت هورمون های تیروئید کمتر از میزان نرمال تولید می شوند.
شایع ترین بیماری کم کاری تیروئید یک بیماری خود ایمنی به نام تیروئیدیت هاشیموتو است که بیشتر در زنان دیده شده و متداول ترین بیماری که در اثر پرکاری تیروئید ایجاد می شود بیماری Graves می باشد.چگونه اختلالات در هورمون های تیروئیدی می توانند در قدرت باروری فرد اثرگذار باشند؟

زمانی که یک خانم دچار کم کاری تیروئید می شود، به این معناست که به اندازه کافی هورمون های تیروئیدی تولید نمی شوند که این امر در آزاد شدن تخمک از تخمدان ها (فرآیند تخمک گذاری) تداخل ایجاد کرده و در نهایت بر قدرت باروری فرد و چرخه قاعدگی او اثر می گذارد. اختلالات در چرخه قاعدگی مشکلات متعددی را ایجاد می کنند که عبارتند از:

  • اختلال در تخمک گذاری؛
  • افزایش خطر سقط جنین؛
  • افزایش خطر زایمان زودرس.


برای خانم ها در زمان درمان مشکلات باروری، درمان کم کاری تیروئید مهم ترین بخش از پروسه درمانی آنها خواهد بود. تشخیص کم کاری تیروئید که اغلب در خانم ها دیده می شود با بررسی هورمون های تیروئیدی و هورمون TSH (هورمونی که از هیپوفیز ترشح شده و محرک ترشح آنهاست) قابل انجام می باشد.
اگر خانمی دچار کم کاری تیروئید بوده و قصد بارداری دارد، باید تحت نظر یک پزشک متخصص این مشکل را کنترل کند.
اگر خانمی باردار بوده و مشکل کم کاری تیروئید دارد باید حتما پزشک خود را مطلع کند تا جنین به صورت طبیعی رشد کرده و خطر سقط را کاهش دهد.
علائم کم کاری تیروئید عبارتند از:

  • دوره های پریود سنگین و طولانی؛
  • خستگی؛
  • درد عضلانی؛
  • فراموشی؛
  • خشکی پوست و مو؛
  • افزایش وزن؛
  • عدم تحمل سرما.


شایعترین علت پرکاری تیروئید بیماری گریوز (Graves) است. در صورت عدم درمان این بیماری ممکن است عادت ماهانه سبک تر و نامنظم شوند و باردار شدن برای فرد دشوار شود. بعد از درمان، اگر خانم قصد فرزندآوری داشته باشد ابتدا باید آزمایش خون دهد تا عملکرد تیروئید بررسی شود. پرکاری تیروئید دارای طیف وسیعی از علائم می باشد که به صورت ناگهانی بروز می کنند و این علائم عبارتند از:اساسا بررسی منظم هورمون ها می تواند در شناسایی زودهنگام اختلالات تیروئید (پرکاری و کم کاری تیروئید) بسیار موثر باشد و از این طریق اقدامات درمانی زودهنگام در پیش گرفته شوند. در صورت مشاهده هرگونه علائم از اختلالات تیروئیدی و یا مشاهده سیکل های نامنظم ماهانه می توانید به مرکز باروری و درمان ناباروری مام مراجعه کرده و با استفاده از کادر پزشکی مجرب و آزمایشگاه های پیشرفته از سلامت خود مطمئن شوید.نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : mayoclinic endocrineweb helloclue