آیا از زگیل های تناسلی باید ترسید؟

زگیل تناسلی چیست؟ و زگیل تناسلی از چه راه هایی منتقل می شود؟

زگیل های تناسلی یکی از شایع ترین عفونت های منتقل شونده از راه ارتباط جنسی هستند که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. این ویروس از طریق تماس مسقیم پوست با پوست با افرادی که مبتلا به این ویروس هستند، رابطه جنسی واژینال، معقدی یا دهانی منتقل می شود. افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند دچار ترس از مبتلا شدن به زگیل های شده و امکان دارد در طول زندگی خود حداقل به یک نوع از این ویروس مبتلا شوند. دقت بفرمائید که بسیاری از افراد هیچگونه علائمی را بروز نمی دهند اما ناقل بیماری بوده و ممکن است شما را مبتلا نمایند.

 زگیل های تناسلی اکثرا در نواحی مرطوب ناحیه تناسلی به شکل برجستگی های کوچک و گوشتی و یا به شکل گل کلم ظاهر می شوند. در برخی موارد هم آنقدر این زگیل ها ریز هستند که به راحتی دیده نمی شوند. توجه داشته باشید که بیش از 100 نوع ویروس HPV وجود دارد. انواع مختلف این ویروس به دو گروه کم خطر و پر خطر تقسیم بندی می شوند. انواع پرخطر با ایجاد سرطان دهانه رحم مرتبط بوده اما انواع کم خطر از جمله HPV6 و HPV11 تا حدودا 90 درصد در ایجاد زگیل های تناسلی دخیل هستند.


راه های جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

امروزه به دلیل شیوع این ویروس، بسیاری از افراد نگران این زگیل های تناسلی هستند و از آن ها می ترسند. پیشنهاد ما این است که با بالا بردن اطلاعات و توجه به توصیه ها و دستورالعمل های بهداشتی، شانس ابتلای خود را تا جایی که ممکن است کاهش دهید. تا کنون راهکارهای درمانی متعددی برای درمان زگیل های تناسلی مورد استفاده قرار گرفته است که از جمله آن ها می توان به لیزر، سوزاندن با جریان الکتریکی، جراحی و ... اشاره نمود. اما بهترین روش ها برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس شامل موارد زیر می باشد:

  • انجام واکسیناسیون به موقع؛
  • محدود کردن تعداد شرکای جنسی به یک نفر؛
  • پرهیز از برقراری رابطه جنسی با فردی که مبتلا به این زگیل ها و ویروس؛ HPV است
  • استفاده از وسایل پیشگیری و کاندوم در رابطه جنسی.
واکسن اچ پی وی

باید توجه داشته باشید که یکسری فاکتورها شانس ابتلا به ویروس HPV و زگیل های تناسلی را بالا می برند که باعث می شود افراد با این شرایط ترس از گرفتن زگیل های تناسلی داشته باشند. با دانستن این فاکتور ها می توان ریسک ابتلا به زگیل های تناسلی را کاهش داده و بر ترس خود غلبه کنیم. این فاکتورها عبارتند از:

  • فعال بودن از لحاظ جنسی به خصوص در سنین پائین و افراد زیر 18 سال
  • داشتن شرکای جنسی متعدد
  • داشتن شریک جنسی مبتلا به ویروس HPV
  • سیستم ایمنی ضعیف (در اغلب موارد فردی که به این ویروس مبتلا می شود، سیستم ایمنی بدنش به شکل خود به خودی آن را از بین می برد و فرد اصلا متوجه بیماری خود نمی شود)
  • داشتن رابطه جنسی بدون کاندوم (چون کاندوم نمی تواند تمام ناحیه تناسلی را بپوشاند بازهم زگیل ها می توانند منتقل شوند)

شما می توانید با انجام تست پاپ اسمیر و HPV به صورت روتین و منظم، سلامت خود را پیگیری کرده و ترس خود را در خصوص ابتلا به زگیل های تناسلی و سرطان دهانه رحم از بین ببرید. در مرکز باروری و درمان ناباروری مام با استفاده از کادر پزشکی مجرب و آزمایشگاه های پیشرفته می توانید آزمایشات پاپ اسمیر و بررسی مولکولی HPV را انجام دهید.

نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : winchesterhospital nhsinform mayoclinic