آزمایش آمنیوسنتز

آمنیوسنتز ، یک روش نمونه گیری از جنین است که طی آن با استفاده از سرنگ و انجام سونوگرافی مقداری از مایع آمنیوتیک اطراف جنین را جمع آوری کرده و برای انجام آزمایشات بعدی مورد بررسی قرار می دهند. از آنجائیکه که این فرآیند خطر حدود 1 درصدی برای سقط جنین را به دنبال دارد جزو روش های تهاجمی محسوب می شود.
از مایع آمنیوتیک می توان برای بررسی مقدار آلفا فیتوپروتئین، یا کشت سلول و بررسی کروموزومی جنین، و یا استخراج DNA و بررسی مولکولی جنین استفاده نمود. این روش نمونه گیری و آزمایشات پس از آن برای بررسی جنین بسیار مطمئن بوده و می توان با قطعیت بررسی ژنتیک را انجام داد.
 غالباً این روش نمونه گیری و آزمایشات ژنتیک پس از آن یا برای خانم هایی که غربالگری غیرطبیعی دارند، و خطر بالایی برای داشتن نوزاد مبتلا دارند، و یا سابقه بیماری ژنتیکی و جهش ژنتیکی شناسایی شده در آن ها وجود دارد توصیه می شود.

آزمایش آمنیوسنتز

چرا آزمایش آمنیوسنتز مهم است؟

کالج متخصصین زنان و زایمان آمریکا (ACOG) توصیه می کند که آزمایشات غربالگری ژنتیکی برای همه زنان باردار انجام شود، یا از طریق آزمایشات قبل از تولد کمتر تهاجمی (مانند آزمایش خون) و یا با آزمایش های تهاجمی مانند آمنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS) ، انجام شود.
دلایل زیادی برای انجام آزمایش آمنیوسنتز توسط خانم ها وجود دارد که اصلی ترین علت آن آرامش خاطر از سلامت جنین می باشد. لازم به ذکر است که انجام این آزمایش کاملا اختیاری بوده و با رضایت مادر انجام می شود. از جمله مزایای آزمایش آمنیوسنتز می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • دقت و ضریب اطمینان بسیار بالای آن که در صورت لزوم می توان ختم بارداری را اعلام کرد (وقتی نقایص مادرزادی با زندگی ناسازگار باشد یا کیفیت زندگی جنین را کاهش دهد).
  • این آزمایش به والدین کمک می کند تا از نظر جسمی و یا احساسی برای داشتن کودکی با نیازهای ویژه کنار بیایند و آماده شوند.
  • امکان تشخیص زودهنگام را فراهم می کند، بنابراین ممکن است درمان جنین پیش از تولد آغاز شود (به عنوان مثال، درمان سلول های بنیادی در جنین های مبتلا به بیماری داسی شکل)


نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : verywellfamily