عضویت در بانک خون بند ناف چه مزایایی دارد؟

خون بند ناف منبعی غنی از سلول های بنیادین ارزشمند جنین است. به دلیل پتانسل بسیار بالای این سلول ها در درمان بیماری های احتمالی موجود در فرد اهدا کننده یا بستگان نزدیک وی (مانند پدر/ مادر و یا خواهر/برادر)، موسسات پزشکی امکاناتی را برای ذخیره صحیح و علمی این سلول ها در نظر می گیرند تا افراد بتوانند در آینده و در صورت نیاز از آن استفاده نمایند. این سلول ها در قالب بانک خون بند ناف و با استانداردهای بسیار بالایی نگهداری می شوند تا کیفیت سلول ها در طولانی مدت حفظ شود و ما در اینجا به بررسی مزایای عضویت در بانک خون بند ناف می پردازیم.
بانک خون بند ناف

مزایای بانک خون بند ناف روشن هستند اما سوال اینجاست که آیا صرف هزینه برای نگهداری سلول هایی که ممکن است هیچگاه به کار نیاید توجیه منطقی دارد؟

اولین پاسخی که به این سوال داده می شود این است که نگهداری سلول های بنیادی بند ناف نوعی سرمایه گذاری برای سلامت آینده اعضای خانواده شماست. بسیاری از بیماری ها تنها در سنین بالا خود را بروز می دهند. نمونه چنین بیماری هایی، لوسمی ها هستند که یکی از انواع سرطان های خونی می باشند. درمان این بیماری عمدتاً بر پایه پیوند مغز استخوان سالم به فرد بیمار انجام می شود. در چنین مواردی، سلول های مورد نیاز جهت پیوند باید از مغز استخوان خود فرد یا از بستگان بسیار نزدیک وی با ساختار ژنتیکی مشابه گرفته شود که یافتن هر دو مورد بسیار دشوار است. علاوه براین، به دلیل سن بالا، بدن فرد بیمار نسبت به دریافت پیوند از فرد دیگر ضعیف تر شده و ممکن است پیوند را به راحتی نپذیرد، و یا تحمل داروهای قوی مصرفی را نداشته باشد. سلول های بنیادی خالصی که از بند ناف جنین گرفته شده اند، ممکن است در چنین مواردی یک راه نجات محسوب شوند.
پیوند سلول بنیادی در حال حاضر تنها امید درمانی برای بسیاری از بیماری های لاعلاج مانند آلزایمر است. این راهکار هنوز در مراحل تحقیقاتی می باشد، اما با توجه به سرعت پیشرفت علم پزشکی می تواند یک گزینه مطرح درمانی باشد. پس جای تعجب نیست اگر سلولی که امروز ذخیره می شود، در سال های بعد تبدیل به درمان قطعی برای بسیاری از بیماری های لاعلاج فعلی شود.
در نهایت اینکه بسیاری از مخاطرات پزشکی قابل پیش بینی نیستند. آسیب های نخاعی، و سوختگی های شدید حوادثی هستند که نسبتا رایج بوده و سالانه بسیاری از افراد را درگیر می کنند. پیامدهای این رویدادها چنان جبران ناپذیر هستند که تمامی ابعاد زندگی فرد را دچار بحران می کنند. در چنین مواردی نیز تنها راهکار پیشنهادی علم پزشکی، تزریق سلول های بنیادین به نخاع یا محل ضایعه ناشی از سوختگی است. این رویدادها قابل پیشگیری نیستند، اما می توان با عضویت در بانک خون بند ناف و ذخیره سلول های بنیادی خون بند ناف ، اعضای خانواده را تا حدودی بیمه کرد.
در صورت تمایل به استفاده از خدمات و نحوه عضویت در بانک خون بند ناف می توانید با مرکز مام تماس بگیرید. این خدمت بزودی در این مرکز راه اندازی می شود.

نویسنده و مترجم : فرزانه رامی