راه های تشخیص سرطان مغز استخوان

مغز استخوان یک بافت نرم و اسفنجی شکل است که در مرکز اغلب استخوان های بدن یافت شده و از طریق سلول های بنیادی می تواند انواع سلول های خونی مورد نیاز بدن را بسازد. سلول های خونی شامل گلبول قرمز، گلبول سفید و پلاکت ها می باشند. سلول های خونی طول عمر محدودی داشته که با از بین رفتن آن ها، نیاز به جایگزینی وجود دارد و این وظیفه بر عهده مغز استخوان می باشد. اگر اختلالی در این روند ایجاد شود، فرد مبتلا به بیماری سرطان مغز استخوان خواهد شد. در بیماری سرطان مغز استخوان سلول های خونی با سرعت بالا و به شکل غیر طبیعی ساخته می شوند به همین دلیل بهترین راه درمان این بیماری، پیوند مغز استخوان می باشد. 

علت دقیق ایجاد این بیماری هنوز مشخص نشده است اما تعدادی از عوامل ایجاد سرطان مغز استخوان شناخته شده اند که شامل مصرف سیگار و دخانیات، چاقی، بیماری های ژنتیکی، سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری مغز استخوان و... می باشد. همچنین دقت داشته باشید که سرطان مغز استخوان متفاوت از سرطان استخوان است . 


تشخیص سرطان مغز استخوان

یکی از مسائل خیلی مهم در افراد مبتلا به بیماری سرطان، تشخیص به موقع و زودهنگام آن هاست تا بیمار فرصت لازم جهت درمان و جلوگیری از پیشرفت بیماری را داشته باشد. پزشک معالج با استفاده از روش های متعددی می تواند به تشخیص این بیماری بپردازد که در اینجا به معرفی تعدادی از روش های تشخیص سرطان مغز استخوان می پردازیم:

  1.  معاینات فیزیکی: یکی از مشکلات تشخیص اولیه سرطان این است که علائم آن می تواند با بسیاری از بیماری ها مشترک باشد؛ از جمله خستگی های ساده که هر فردی آن را تجربه می کند. به طور معمول جهت تشخیص بیماری سرطان، در ابتدا پزشک سوالاتی در مورد علائمی که فرد بروز داده است می پرسد و بعد به معاینه فیزیکی غدد لنفاوی می پردازد که اگر تورمی وجود داشته باشد آن ها را تشخیص دهد. غدد لنفاوی در سراسر بدن وجود دارند اما در برخی نواحی از جمله گردن، کشاله ران و زیر بغل راحت تر لمس می شوند. همچنین پزشک ممکن است لثه های فرد را به منظور بررسی تورم، خونریزی و وجود بثورات پوستی قرمز معاینه کند. چون این علائم می توانند نشان دهنده بزرگ شدن طحال باشند. 
  2.  آزمایش شمارش کامل سلول های خونی (CBC): افرادی که مبتلا به سرطان مغز استخوان می شوند، تعداد سلول های خونی آن ها دچار تغییراتی در تعداد خواهند شد. به همین دلیل یکی از روش های تشخیصی این بیماری، انجام نوعی آزمایش خون به نام آزمایش CBC است. به عنوان مثال در افراد مبتلا به نوعی از سرطان مغز استخوان به نام لوسمی، سطح گلبول های قرمز و پلاکت ها در خون کاهش می یابد اما گلبول های سفید بالاتر از حالت طبیعی است.
  3.  بیوپسی یا نمونه برداری از مغز استخوان: اگر در آزمایش CBC مشخص شود که تعداد گلبول های سفید خون نرمال نیست، پزشک ممکن است جهت تشخیص قطعی نیاز به انجام آزمایش بیوپسی مغز استخوان داشته باشد. در این روش با استفاده از یک سوزن بلند از استخوان های نزدیک لگن یا خود استخوان لگن، نمونه مغز استخوان گرفته و در زیر میکروسکپ سلول های آن مورد بررسی قرار می گیرند.
  4. تصویربرداری و دیگر تست ها: پزشک معالج علاوه بر آزمایش خون می تواند با استفاده از دیگر روش های تشخیصی از جمله CT اسکن، MRI و اشعه ایکس قفسه سینه به وجود این نوع سرطان پی ببرد. 
  5.  آزمایش ادرار برای تعیین سطح پروتئین و عملکرد کلیه ها این آزمایش انجام می شود.نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : clevelandclinic healthline