سرطان در مردان

نرخ ابتلا و مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان بیشتر از زنان است. با انجام منظم آزمایش های غربالگری و انتخاب های سالم می توانید شانس ابتلا به سرطان را کاهش دهید. علائم سرطان در مردان اغلب مبهم هستند. در حقیقت، سرطان پروستات که شایع ترین سرطان در مردان است برخی از علائم با بروز بسیار پایین را دارد.

 مردان نباید سلامتی خود را نادیده بگیرند. اطلاع رسانی، توجه به تغییرات بدن و اطلاع سریع علائم غیرمعمول به پزشک ضروری است.

زمانی که فرد علائم عمومی سرطان را می شناسند، به پزشک این امکان را می دهد که سرطان را زودتر از موعد تشخیص دهد. در اینجا 10 مورد از رایج ترین علائم سرطان در مردان ذکر شده است:

توده غیر طبیعی

اگر احساس کردید که یک توده زیر پوست خود دارید، ممکن است نشانه ای از سرطان باشد. توده ها به طور معمول در پستان، بیضه ها، غدد لنفاوی و بافت های نرم مانند تاندون ها و رباط ها ظاهر می شوند.

ایجاد تغییرات در بیضه ها

بروز هرگونه تغییر در بیضه ها از جمله پیدا کردن توده، یا احساس تورم یا سنگینی بیش از حد در بیضه ها می تواند علامت خطر بروز سرطان در مردان باشد. سرطان بیضه بیشتر در مردان جوان و میانسال دیده می شود.

تغییر در عادت اجابت مزاج

اگر فردی به صورت مداوم نیاز به اجابت مزاج داشت یا احساس درد دارید ممکن است از نشانه های سرطان مثانه یا پروستات باشد. علائم دیگر سرطان در مردان که باید مراقب آنها بود وجود خون در ادرار یا مدفوع است. اتفاقاتی مانند اسهال یا یبوست هم باید مورد توجه قرار گیرند.

تغییرات در پوست

افرادی که ساعات طولانی در محیط بیرون کار می کنند و یا در معرض آفتاب سوختگی قرار دارند باید از لحاظ سرطان پوست مورد بررسی قرار گیرند.
این افراد باید به دنبال علائمی از جمله خونریزی غیر معمول، پوسته پوسته شدن یا زخم هایی که بهبود نمی یابند باشند. علائم دیگر شامل زگیل و همچنین خال و کک و مک است که در رنگ، اندازه یا شکل تغییر می کنند.

مشکل در بلعیدن یا سوءهاضمه

احساس سوزش طولانی مدت دردناک در گلو یا قفسه سینه خود را نباید نادیده بگیرید. فکر نکنید که سوء هاضمه منظم یا مشکل در بلع نیز بخشی طبیعی از پیری است بلکه این می تواند نشانه ای از سرطان مری، معده یا گلو در مردان باشد.

سرفه های مداوم و گرفتگی صدا

داشتن سرفه های طولانی مدت، گرفتگی صدا، خس خس سینه، تنگی نفس یا سرفه خونی می توانند نشانه هایی از سرطان ریه باشد که لازم است فرد بیمار بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرد.

سرفه های مداوم

تغییرات در دهان

اگر فردی سیگار می کشد لازم است که با دقت بالایی تغییرات دهان خود را ارزیابی کند. لکه های سفید داخل دهان یا روی زبان ممکن است از علائم پیش از سرطان در مردان (و همچنین زنان سیگاری) باشد.
زخم، خونریزی بدون دلیل، بی حسی یا حساسیت به لمس در ناحیه اطراف دهان شما مانند زبان، لب ها و گونه ها می توانند از علائم هشدار دهنده باشند.

کاهش وزن بی دلیل

اگر فردی بدون تغییر در رژیم غذایی یا عادت های ورزشی دچار کاهش وزن شود این نشانه می تواند از علائم سرطان لوزالمعده، معده، مری یا ریه باشد.

خستگی مداوم

اگر فردی دچار خستگی های مفرط باشد که حتی با استراحت کردن نیز رفع نخواهد شد، می تواند از علائم سرطان خون، کولون و معده باشد.

درد مداوم

علائمی از جمله کمردرد، سردرد های مداوم و دردهای شکمی یا معده می توانند از علائم سرطان باشند که باید به پزشک اطلاع داده شود. به یاد داشته باشید که داشتن یک مورد یا چند عدد از این علائم به منزله داشتن سرطان در مردان یا زنان نمی باشد اما اگر این علائم تداوم داشته باشند باید چکاپ انجام شود.

شایع ترین سرطان ها در مردان:

  • سرطان پروستات
  • سرطان کلورکتال
  • سرطان ریه
  • سرطان پوست
در صورت داشتن علائم فوق می توانید با پزشکان مرکز مام مشورت نمائید. ما در آزمایشگاه های مرکز مام با ارائه تست های متنوع بالینی و ژنتیکی (پنل عمومی غربالگری سرطان ها) به شما کمک می کنیم تا در سریعترین زمان ممکن از سلامت خود مطلع شده و در صورت نیاز اقدامات بعدی را انجام دهید. به یاد داشته باشیم، سلامتی با ارزش ترین دارایی ماست، پس در حفظ آن کوشا باشیم.

نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : mdanderson cancer.org