سرطان در زنان

سرطان علت اصلی مرگ و میر زنان در کشورهای پر درآمد  و کشورهای با درآمد متوسط است. علاوه بر این، به دلیل رشد و پیری جمعیت، میزان سرطان در کشورهایی با هر سطح درآمد در حال گسترش است.  49.5%  از جمعیت جهان زنان هستند.  هر ساله، نزدیک به 90000 زن در ایالات متحده مبتلا به سرطان های زنان مانند آندومتر، سرطان تخمدان یا سرطان دهانه رحم تشخیص داده می شوند. بیش از 242000 زن مبتلا به سرطان پستان هستند. بیشتر این سرطان ها در زنان پس از یائسگی رخ می دهند. اما سرطان های زنان نیز می توانند قبل از یائسگی نیز بروز پیدا کنند.

برخی عوامل خطر زا از جمله سیگار کشیدن، اضافه وزن بدن، عدم تحرک فیزیکی و تغییر در الگوهای تولید مثل، مانند سن بالاتر در اولین زایمان در بالا بردن ریسک سرطان در زنان دخیل هستند.

Therese Bevers، مدیر پزشکی مرکز پیشگیری از سرطان می گوید"خطر ابتلا به انواع سرطان با افزایش سن افزایش می یابد، اما مهم است که بدانید در هر سنی به دنبال چه علائمی باشید."

علائم سرطان، به ویژه سرطان در زنان ، می توانند مبهم و مشابه موارد دیگر باشد. به عنوان مثال سرطان های پستان و دهانه رحم را فقط از طریق غربالگری می توان تشخیص داد. بنابراین شناخت این علائم و صحبت در مورد آنها با متخصص زنان می تواند احتمال تشخیص سرطان را در اوایل بیماری و در زمانی که قابل درمان است، افزایش دهد.


سرطان در زنان


در اینجا 10 نشانه سرطان در زنان ذکر شده است که هر زنی باید مراقب آنها باشد و در صورت بروز بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهد. این علائم عبارتند از:


خونریزی واژنی غیر طبیعی

در بیش از 90% زنانی که سرطان اندومتریال در آنها تشخیص داده شده است، خونریزی نامنظم را تجربه می کنند. اگر فرد یائسه شده باشد، هرگونه خونریزی - از جمله لکه بینی - باید  ارزیابی شود.
 اما اگر فرد یائسه نشده باشد و در حین رابطه جنسی خونریزی داشته باشد، باید به پزشک مراجعه کند. این نوع خونریزی ها می توانند از نشانه های سرطان دهانه رحم یا واژن باشند.
 

کاهش وزن بدون دلیل

 اگر اضافه وزن یا چاقی دارید، لاغر شدن با ورزش و انتخاب مواد غذایی سالم می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. اما اگر فردی بدون تغییر در رژیم غذایی یا عادت های ورزشی ناگهان بیش از 10 پوند از وزنش کم شود باید با پزشک خود مشورت کند.

ترشحات واژن به همراه خون

 ترشحات خونی، تیره یا بدبو معمولاً از علائم عفونت هستند. اما گاهی هشدار دهنده وجود سرطان دهانه رحم، واژن یا آندومتر است.

تغییرات در پستان ها

بیشتر سرطان های پستان توسط خود زنان در حین انجام کارهای روزمره مانند استحمام، اصلاح یا حتی خاراندن تشخیص داده می شوند. مراقب توده های پستان یا زیر بغل باشید. همچنین مراقب تغییرات پوستی، تغییر در شکل و ناهنجاری های نوک پستان ها باشید.
داشتن یک یا چند مورد از این علائم به معنای ابتلا به سرطان نیست. اما اگر دو هفته یا بیشتر از آن طول کشید ، به دکتر خود مراجعه کنید تا علائم بررسی شوند.

خستگی مداوم

در حالت عادی پس از یک روز خسته کننده، با مقداری استراحت این خستگی برطرف می شود. اما اگر خستگی باعث ایجاد اختلال در کار و فعالیت های سرگرم کننده شما شود، حتما به پزشک مراجعه کنید.

از دست دادن اشتها یا احساس سیری در تمام مدت

تغییرات اشتها می تواند از جمله علائم سرطان تخمدان و یا سایر سرطان های غیر مرتبط با سیستم تولید مثل باشد.

درد در ناحیه لگن یا شکم

درد یا ناراحتی مداوم شکمی از جمله سوءهاضمه، فشار، نفخ و گرفتگی عضلات می توانند از نشانه های سرطان تخمدان یا آندومتر باشند.

تغییر در عادت های توالت رفتن

نیاز ناگهانی به دفع مداوم ادرار یا احساس فشار مداوم روی مثانه، در صورتی که فرد مایعات زیادی ننوشیده باشد و یا باردار نباشد ممکن است از علائم سرطان باشد.

سوء هاضمه یا حالت تهوع مداوم

گاهی اوقات، سوءهاضمه مداوم یا حالت تهوع می تواند وجود سرطان زنان را نشان دهد.

تغییر در عادت های روده ای

ممکن است نشانه فشار خارجی بر روده بزرگ باشد. این علامت می تواند در هر مرحله از سرطان زنان یا سایر سرطان ها مشاهده شود.


شایع ترین سرطان ها در زنان

برخی از سرطان ها در زنان از شیوع بیشتری برخوردارند که عبارتند از:
  • سرطان پستان
  • سرطان کلورکتال
  • سرطان پوست
  • سرطان ریه
  • سرطان اندومتریال


سرطان هایی که منحصرا در زنان دیده می شوند


در صورت داشتن علایم فوق حتما از مشاوره پزشکان مرکز مام استفاده نمایید. ما در آزمایشگاه های مرکز مام با ارائه تست های متنوع بالینی و ژنتیکی (پنل عمومی غربالگری سرطان ها) به شما کمک می کنیم تا در سریعترین زمان ممکن از سلامت خود مطلع شده و در صورت نیاز اقدامات بعدی را انجام دهید. به یاد داشته باشیم، سلامتی با ارزش ترین دارایی ماست، پس در حفظ آن کوشا باشیم.