تشخیص سرطان دهانه رحم

بهترین روش برای یافتن زودهنگام سرطان دهانه رحم ، انجام آزمایشات غربالگری به صورت منظم است. آزمایش های تشخیص سرطان دهانه رحم شامل تست HPV و تست پاپ اسمیر هستند که می توانند به تنهایی یا به صورت همزمان (co-testing) انجام شوند. غربالگری منظم برای جلوگیری از سرطان های دهانه رحم و نجات جان افراد ، طراحی داده شده است. مهمترین نکته ای که باید بخاطر بسپارید این است که مرتباً غربالگری را انجام دهید ، فارغ از اینکه چه نوع تستی را انجام می دهید. تشخیص به موقع سرطان دهانه رحم ، احتمال موفقیت در درمان را بسیار بهبود می بخشد و می تواند از ابتلا به سرطان و هرگونه تغییر زودرس سلول های دهانه رحم جلوگیری کند. همچنین آگاهی نسبت به علائم و نشانه های سرطان دهانه رحم می تواند از تاخیرهای بی مورد در تشخیص جلوگیری کند.


تست HPV

مهمترین عامل خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم ، عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. پزشکان می توانند در سلول های دهانه رحم ، DNA انواع ویروس HPV پر خطر را که به احتمال زیاد عامل سرطان دهانه رحم هستند، را آزمایش کنند. این آزمایش را می توان به تنهایی (تست HPV اولیه) یا همزمان با تست پاپ اسمیر (Co-test) انجام داد. همه تست های غربالگری ( تست HPV، تست پاپ اسمیر و co-test) در پیدا کردن ضایعات سرطانی و پیش سرطانی مفید هستند.


تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر ، روشی جهت تشخیص سرطان دهانه رحم است که در آن سلول ها از دهانه رحم جمع آوری می شوند تا بتوان آنها را از نزدیک در آزمایشگاه جهت یافتن سرطان و پیش سرطان بررسی کرد. برای انجام این تست ، پزشک ابتدا یک اسپکولوم را درون واژن قرار می دهد. اسپکولوم یک ابزار فلزی یا پلاستیکی است که واژن را باز نگه می دارد تا دهانه رحم به وضوح دیده شود. در مرحله بعد ، با استفاده از یک برس کوچک ، نمونه ای از سلول ها و مخاط به آرامی از ناحیه ی خارجی رحم تراشیده و برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می گردد.

شما عزیزان می توانید جهت تشخیص بالینی سرطان دهانه رحم به  سایت مرکز باروری و درمان ناباروری مام مراجعه نموده و در قسمت نوبت دهی با انتخاب کلینیک تشخیص سرطان دهانه رحم نوبت خود را رزرو نمایید و پس از بررسی بالینی، آزمایشات مرتبط را در آزمایشگاه مرکز مام انجام دهید. لازم به ذکر است با مراجعه به سایت آزمایشگاه های مرکز مام می توانید با انتخاب مشاوره آزمایشگاه سوالات خود را مطرح نموده تا مشاوران مرکز مام پاسخگوی شما عزیران باشند.

تست پاپ اسمیر


نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : sciencedirect ncbi acog