نشانه های اولیه سرطان سینه چیست؟

سرطان سینه چیست؟ سرطان سینه بیماری است که به دلیل تکثیر غیر قابل کنترل سلول های سینه ایجاد می شود. سرطان سینه بسته به نوع سلول هایی که دچار تغییر و جهش می گردند، به انواع مختلفی طبقه بندی می شود. ساختار سینه از 3 قسمت مختلف تشکیل شده است که شامل لوبول ها، مجراها و بافت همبند می باشد. لوبول ها همان غدد تولید کننده شیر در سینه هستند و مجراها، به لوله هایی گفته می شود که شیر تولید شده توسط لوبول ها را به نوک سینه منتقل می کنند، باید توجه داشته باشید که بیشتر موارد سرطان های سینه در این دو قسمت رخ می دهد. بافت همبند سینه از دو نوع چربی و فیبروز تشکیل شده است که همه اجزای سینه را احاطه کرده و کنار هم نگه داشته است. 

زمانی که سرطان سینه پیشرفت می کند، سلول های سرطانی از طریق رگ های خونی و لنفاوی به سایر نقاط بدن رفته و باعث سرطانی شدن بافت های دیگر نیز می شوند که به این امر متاستاز گفته می شود. به طور کلی، لازم است که همه افراد به خصوص خانم ها با علائم سرطان سینه آشنایی داشته باشند و با معاینه منظم سینه خود در صورت مشاهده تغییری، سریعأ به پزشک مراجعه کنند.  


نشانه های سرطان سینه و راه های درمان آن

علائم اولیه سرطان سینه را چطور تشخیص دهیم؟ علائم سرطان سینه در افراد مختلفی که درگیر این بیماری هستند متفاوت می باشد اما رایج ترین نشانه ای که در زمان معاینه سینه جهت انجام تست سرطان سینه مشاهده می شود، لمس توده در سینه یا زیر بغل است که از بین نمی رود. از دیگر علائم سرطان سینه رایج که در مراحل اولیه بروز می یابند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

درد سینه؛

تغییر در شکل نوک سینه؛

احساس توده ای جدید که بعد از پریود از بین نمی رود؛

مشاهده خروج ترشح از نوک سینه به رنگ های شفاف، قرمز، قهوه ای یا زرد؛

حساسیت، قرمز و تورم پوست سینه؛

احساس وجود یک توده یا ناحیه متورم در اطراف استخوان ترقوه یا زیر بغل .

زمانی که بیماری پیشرفت می کند، علائم سرطان سینه در مراحل بعدی متفاوت خواهد بود که عبارتند از:

چرخش نوک سینه به سمت داخل یا انقباض آن؛

بزرگ شدن یک سینه؛

کاهش اشتها؛

کاهش وزن بی علت؛

تورم غدد لنفاوی زیر بغل؛

گودی سطح سینه؛

بزرگ شدن توده؛

سیاهرگ های قابل مشاهده روی سینه.


انواع روش های غربالگری سرطان سینه

1) معاینه فیزیکی سینه

اولین روش تست سرطان سینه، انجام معاینه سینه به شکل فیزیکی است که توسط پزشک یا پرستار به منظور بررسی وجود یا عدم وجود تومور انجام می گردد. 

2) خودآزمایی علائم بیماری

توصیه می شود که همه افراد در مورد انواع علائم سرطان سینه آگاهی کافی را داشته باشند تا در صورت بروز تغییراتی در سینه خود به پزشک مراجعه کنند. انجام معاینه سینه توسط خود فرد می تواند به تشخیص زودهنگام این بیماری کمک کند.

3) انجام ماموگرافی

ماموگرافی، یک عکس از سینه با استفاده از اشعه X است که یکی از بهترین انواع تست سرطان سینه جهت تشخیص زودهنگام بیماری و کاهش دهنده مرگ و میر زنان در اثر ابتلا به سرطان سینه می باشد. این آزمایش باید با تجویز پزشک و در صورت لزوم انجام شود.

4) MRI سینه

یک نوع تست سرطان سینه پرخطر است که معمولا برای افرادی که به احتمال زیاد به این بیماری مبتلا هستند، استفاده می شود که در آن با استفاده از امواج رادیویی و آهنربا تصویری از بافت سینه گرفته می شود. 

به طور کلی داشتن یک مورد یا چند مورد از علائم سرطان سینه، لزومأ به معنی مبتلا بودن به این بیماری نمی باشد و لازم است که با مراجعه به پزشک متخصص معاینه سینه صورت گیرد و در صورت نیاز تست سرطان سینه انجام شود تا در صورت نیاز از روش های درمانی مختلف استفاده گردد. 

نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : Cancercenter Webmd