نحوه انجام آزمایش آمنیوسنتز

این آزمایش توسط پزشک متخصص زنان و زایمان در مطب یا بیمارستان انجام می شود. کل فرآیند آمنیوسنتز در حدود 5 دقیقه طول می کشد اما لازم است که شما چند ساعت را برای انجام این آزمایش در نظر بگیرید. این زمان جهت چک کردن علائم حیاتی که شامل دمای بدن، فشار خون و نبض بدن مادر و همچنین ضربان قلب و محل قرار گیری جنین قبل از شروع آزمایش می باشد، است.

زمانی که متخصص زنان و زایمان ارزیابی های اولیه جنین را با کمک سونوگرافی انجام داد ، شکم مادر با یک ماده ضد عفونی کننده تمیز می شود. با راهنمایی سونوگرافی، یک سوزن توخالی بلند از طریق دیواره شکم وارد رحم مادر می شود.

در بیشتر موارد ، در حین انجام آزمایش آمنیوسنتز به بی حسی موضعی نیازی نیست - هنگام وارد شدن سوزن ممکن است که مادر احساس سوزش ناچیزی داشته باشد. زمانی که سوزن در محل مناسب قرار گرفت ، پزشک تقریباً 20 تا 30 میلی لیتر از مایع آمنیوتیک را خارج می کند. کم شدن این حجم از مایع آمنیوتیک برای جنین خطرناک نبوده و به آن آسیبی نمی رساند. این مایع کم شده پس از مدت کوتاهی توسط بدن مادر جایگزین می شود.

سپس برای اطمینان از اینکه مادر و نوزاد قبل از رفتن به خانه مشکلی ندارند، مدت کوتاهی پس از انجام آزمایش تحت نظر قرار خواهند گرفت.

نحوه انجام آزمایش آمنیوسنتزخطرات احتمالی آزمایش آمنیوسنتز

  •     نشت مایع آمنیوتیک: تقریباً در 2٪ از زنان پس از انجام عمل آمنیوسنتز، نشت مایع آمنیوتیک رخ می دهد، اما این عارضه در اکثر موارد به خودی خود برطرف می شود.
  •     عفونت: با وارد کردن باکتری روی پوست به داخل رحم، خطر کمی برای عفونت نیز وجود دارد.
  •     سقط جنین: خطر سقط جنین ناشی از آمنیوسنتز بر اساس مطالعات مختلف، متفاوت است اما به طور کلی از 1 در 1000 تا 1 در 200 متغیر است. در یک بررسی که در سال 2018 منتشر شد و در یک مطالعه که در سال های 2000 تا 2017 نشان داد که خطر کلی سقط مستقیم با آمنیوسنتز کمی بیشتر از از هر 1 مورد در هر 300 خانم می باشد. این خطر برای زنانی که قبل از 15 هفته بارداری آزمایش آمنیوسنتز انجام می دهند، بیشتر خواهد بود.
  •     آسیب دیدن جنین با سوزن: ریسک بسیار پایینی وجود دارد که در حین انجام آزمایش آمنیوسنتز که سوزن سرنگ به بازو، پاها یا سایر اندام های جنین آسیب هایی وارد کند که البته این اتفاقات بسیار نادر هستند.
  •     زایمان زودرس: زمانی که آزمایش آمنیوسنتز بعد از هفته 20 ام انجام شود، زایمان زودرس یکی ازعوارض جانبی احتمالی اما نادر است.
  •     حساسیت: Rh  به دلیل اینکه جنین در معرض خون مادر قرار دارد، احتمال بسیار کمی وجود دارد که مادر با Rh منفی نسبت به جنین با Rh مثبت، حساسیت Rh پیدا کند. البته این اتفاق نادری است چون مادرانی که Rh منفی دارند برای پیشگیری از این مسئله، دارویی به نامRhogam  را پس آزمایش دریافت می کنند.
  •     انتقال عفونت ها به نوزاد: عفونت هایی مانند هپاتیت B ، هپاتیت C ،HIV  و توکسوپلاسموز می تواند در طی آزمایش از خون مادر به جنین منتقل شود.

نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : amniocentesis