باردارم؛ چطور متوجه بشم بچه ام مشکل دار نیست؟

شاید این دغدغه برای هر مادر بارداری وجود داشته باشه که آیا جنینش سالم هست یا خیر. برخی از آزمایشات هستند که میشه از اونها برای اطمینان از سلامت جنین و کاهش نگرانی های والدین استفاده کرد. انجام بعضی از این تست ها برای همه مادران باردار ضروریه، اما بعضی از این آزمایشات با توجه به نظر متخصص و در مواردی انجام میشه که ممکنه سلامتی جنین در خطر باشه یا اینکه نتایج آزمایشات اولیه مشکوک باشه. چون تنوع آزمایشات مربوط به بررسی سلامت جنین خیلی زیاده، هر مادر بارداری که بخواد از سلامت جنینش مطمئن بشه لازمه که آزمایش مناسب رو طی مشورت با پزشک متخصص زنان و یا متخصص ژنتیک انتخاب کنه. ولی مهم تر از انجام غربالگری، آزمایشگاهیه که تست رو برات انجام میده چون پای سرنوشت و سلامت جنین شما درمیونه. ما در آزمایشگاه مرکز مام، با پیشرفته ترین و به روز ترین تجهیزات سعی می کنیم که خطای کارمون رو به صفر برسونیم تا خیال شما در مورد سلامت جنین راحت باشه. 


اولین کاری که به هر مادر بارداری توصیه میشه انجام غربالگری های سه ماهه اول و دوم بارداریه 

این غربالگری ها روی نمونه خون مادر قابل انجامه و نتایجش در کنار سونوگرافی نشون میده که آیا نیاز به انجام تست های تخصصی تر وجود داره یا خیر. در غربالگری سه گانه یا تریپل سطح سه مارکر در خون مورد ارزیابی قرار می گیره که شامل آلفا فیتوپروتئین (AFP)، گنادوتروپین جفتی انسانی(hCG)  و استریو.(uE3)  اگر سطح هورمون اینهیبین A هم در آزمایش ها بررسی بشه به اون غربالگری چهارگانه یا کوآد گفته می شه. اندازه گیری سطح این مارکرها به منظور غربالگری جنین از نظر نقایص مادرزادی ژنتیکی و غیر ژنتیکیه. هر فاکتوری که در این آزمایشات بررسی می شه اطلاعات متفاوتی را در مورد وجود مشکلات احتمالی در سلامت جنین ارائه می ده.


یکی از این روش های تخصصی، آزمایش NIPT که به اسم cell free هم شناخته میشه

این تست با کمک نمونه خون مادر بیماری های ژنتیکی جنین رو بررسی میکنه. در این تست DNA آزاد جنین که در خون مادر وجود داره مورد ارزیابی قرار گرفته و بر اساس نتایج اون سلامت جنین تعیین میشه. البته باید توجه داشته باشید که تست غیرتهاجمی پیش از تولد روشی برای تعیین میزان خطر به‌دنیا آمدن جنین با ناهنجاری‌های ژنتیکی خاصه. تست NIPT برای تأیید نتیجه‌ی حاصل از غربالگری‌های سه ماهه اول و دوم و بالا بردن میزان دقت تشخیص به‌کار می‌ره و پیش‌بینی میشه که در آینده‌ای نه چندان دور جایگزین آزمایش‌های معمول غربالگری دوران بارداری بشه.


آمنیوسنتز و CVS از دیگر روش های تخصصی غربالگری جنین هستن

تست CVS یا نمونه برداری از پرزهای کوریونی در مواردی توصیه میشه که نتایج آزمایشات غربالگری اولیه مشکوک بوده باشه و نیاز به بررسی تخصصی تر و دقیق تر جنین باشه. این تست بین هفته های 10 تا 14 بارداری انجام میشه و میتونه ناهنجاری های کروموزومی جنین را با دقت بالا مشخص کنه. آمنیوسنتز یکی دیگه از تست هاییه که در سه ماهه دوم و سوم بارداری قابل انجامه. برای انجام این تست، مقداری از مایع آمنیوتیک با کمک سونوگرافی و توسط سرنگ جمع آوری میشه و برای آزمایش ژنتیک مورد استفاده قرار می گیره. این تست نه تنها برای بررسی وجود ناهنجاری های کروموزومی در جنین قابل استفاده است، بلکه برای بررسی وجود عفونت و نقایص لوله عصبی  در جنین هم استفاده میشه. 

غربالگری سلامت جنین به تمامی مادران باردار توصیه می شه، اما در انتخاب روش تشخیص سلامت جنین، اون چیزی که بیش از هر چیز دیگه ای اهمیت داره اینه که کدوم تست در منطقه زندگی شما در دسترسه و پزشک متخصص زنان و متخصص ژنتیک چه تستی رو بهتون توصیه می کنن. 

مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سلامت باروری مام بر اساس موفق ترین الگوهای بین المللی و با همکاری بهترین متخصصان ایرانی طوری طراحی شده که می شه گفت، تمامی خدماتی که در بهترین مراکز درمان ناباروری و سلامت بارداری آمریکا و اروپا ارائه میشند رو بر اساس استانداردهای بین المللی برای کلیه مراجعین فراهم میکنه. این مجموعه روزانه پذیرای تعداد زیادی از هم وطنان و مراجعینی از سایر کشورهاست.