انواع واکسن اچ پی وی (HPV)

سه نوع واکسن جهت استفاده در آمریکا تایید شده است که عبارتند از: گارداسیل، گارداسیل 9 و سرواریکس.تنها موردی که در حال حاضر در ایالات متحده استفاده می شود، گارداسیل 9 است. موارد دیگر در سایر کشورها موجود است. مانند همه واکسن ها، واکسن های اچ پی وی (HPV) نیز توانایی محافظت 100% را ندارند و نمی توانند در برابر بیش از 100 نوع ویروس اچ پی وی (HPV)  فرد را در امان نگه دارند. اما تقریباً 100٪ در جلوگیری از بیماری های ناشی از سویه های پرخطر HPV که 90٪ کل سرطان های دهانه رحم و همچنین بسیاری از سرطانهای واژن، آلت تناسلی، مقعد و گلو را ایجاد می کنند، موثر هستند.
گارداسیل 9 ، نه نوع از ویروس های اچ پی وی (HPV) را هدف قرار می دهد از جمله: 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58. قبل از تزریق آن نیازی به آزمایش سرطان دهانه رحم یا اچ پی وی (HPV) نیست. در حالت ایده آل، باید قبل از اینکه در معرض ویروس قرار بگیرید، آن را دریافت کنید، اما حتی اگر به یک سویه آلوده شده باشید، باز هم می تواند از شما در برابر سایر سویه ها محافظت کند.

عوارض جانبی واکسن اچ پی وی (HPV)

عوارض جانبی جدی ناشی از این واکسن تا کنون گزارش نشده است، اما به دنبال تزریق در برخی از نوجوانان و بزرگسالان، دوره های ضعف وجود دارد. عوارض جانبی خفیف ممکن است شامل موارد زیر باشد:
  • درد ، قرمزی یا تورم در جایی که سوزن واکسن وارد پوست شما شده است
  • سردرد
  • تب
  • تهوع و استفراغ، ضعف و خستگی
  • درد عضله یا مفصل
مانند هر واکسنی، واکسن اچ پی وی (HPV) نیز خطر واکنش شدید آلرژیک را به دنبال دارد. این مسئله نادر است، اما اگر بعد از واکسن دچار تورم صورت و گلو، مشکل تنفس یا کهیر شده اید، بلافاصله از پزشکتان کمک بگیرید.


واکسن اچ پی وی

مزایای واکسیناسیون اچ پی وی (HPV)

حتی اگر از نظر جنسی فعال و احتمالاً سابقه ابتلا به ویروس اچ پی وی (HPV) را داشته اید،
واکسن اچ پی وی (HPV) :
  • محافظت در برابر چندین سویه ویروس اچ پی وی (HPV)که عامل چندین نوع سرطان و سایر بیماری های مرتبط با اچ پی وی (HPV) هستند، را ایجاد می کند.
  • وقتی کاملاً با دوزهای توصیه شده استفاده شود، خطر ابتلا به برخی سرطان های مرتبط با اچ پی وی (HPV) را تا 99 درصد کاهش می دهد.
  • همچنین واکسن اچ پی وی (HPV) می تواند هم از شما و هم از شریک زندگیتان در برابر سرطان محافظت کند.
سالانه 12000 مورد سرطان دهانه رحم گزارش می شود که عامل مرگ بیش از 4000 زن است و  9300 سرطان که مرتبط با ویروس اچ پی وی (HPV) در مردان می باشند، به ثبت می رسد.

نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : webmd/hpv-vaccines