واکسن اچ پی وی و بارداری

مشکلات واکسن اچ پی وی و بارداری ، یکی از دغدغه های مادران باردار مبتلا به ویروس اچ پی وی می باشد. به طور کلی ، از دو طریق می توان از ابتلا به ویروس اچ پی وی (HPV) جلوگیری نمود که عبارتند از، رابطه جنسی محافظت شده و تزریق واکسن اچ پی وی (HPV).
در زمان دریافت واکسن اچ پی وی باید تمام دوزها به طور کامل جهت مصونیت در مقابل این ویروس، دریافت شوند. اگر شما قبل از بارداری این واکسن ها را دریافت نکرده اید و یا واکسیناسیون را آغاز کرده اید اما آن را به پایان نرسانده اید، توصیه می شود که تا پایان بارداری و به دنیا آمدن فرزندتان صبر کنید و سپس روند را ادامه دهید.

تشخیص اچ پی وی (HPV) در دوران بارداری

زمایش تشخیصی ویروس اچ پی وی (HPV) در دوران بارداری معمولا توسط پزشکان تجویز نمی شود مگر اینکه علائمی از جمله زگیل ، توسط پزشک در حین انجام آزمایش پاپ اسمیر معمول مشاهده شود. در طی آزمایش پاپ اسمیر ، پزشک با استفاده از یک سواب تعداد کمی سلول را از دهانه رحم فرد خارج می کند. سپس این نمونه ها به آزمایشگاه فرستاده می شوند تا از نظر وجود سلول های پیش سرطانی مورد بررسی قرار گیرند.
وجود سلول های پیش سرطانی ممکن است نشان دهنده ابتلا به ویروس اچ پی وی (HPV) باشد. اگر فرد بیمار بیش از 30 سال سن داشته باشد، پزشک می تواند آزمایش اچ پی وی (HPV) را به همراه تست پاپ اسمیر انجام دهد. این آزمایش می تواند انواعی از ویروس اچ پی وی (HPV) را تشخیص دهد که قادرند عامل سرطان دهانه رحم باشند.

 دستورالعمل های معتبر جهانی

دستورالعمل های معتبر جهانی، دریافت واکسن اچ پی وی در دوران بارداری را توصیه نمی کنند. بر اساس منبع CDC ، اثبات نشده است که واکسن اچ پی وی و بارداری اثرات منفی دارد. با این حال ، چون داده ها در مورد تزریق واکسن اچ پی وی (HPV) در دوران بارداری محدود هستند ، توصیه می شود دریافت واکسن را به بعد از بارداری موکول کنید.
داشتن ویروس اچ پی وی (HPV) در دوران بارداری اغلب نمی تواند بر سلامتی کودک شما تأثیر بگذارد. در خانم های باردار مبتلا به ویروس اچ پی وی (HPV) ممکن است این ویروس در دوران بارداری یا زایمان به نوزاد متولد شده منتقل شود ، اما احتمال آن بسیار پایین است.
اکثر نوزادانی که در رحم به این ویروس مبتلا می شوند، آن را به خودی خود حذف می کنند و هیچ مشکلی در طولانی مدت برای آنها به وجود نمی . در موارد نادر ، ممکن است زگیل های تناسلی به کودک منتقل شوند. زگیل ممکن است در حنجره یا تارهای صوتی نوزاد متولد شده گسترش یابد. به زگیلی که در این مناطق ایجاد شده است ، "پاپیلوماتوز تنفسی عودکننده" می گویند.

درمان ویروس اچ پی وی (HPV)

درمان این ویروس ، شامل جراحی برای از بین بردن زگیل است. داشتن HPV  مانع شیردهی نیست ، اگرچه ویروس می تواند از مادر به کودک از طریق شیر مادر منتقل شود ، اما این نوع انتقال بسیار نادر است.
در دوران بارداری ، تغییر سطح هورمون ها می تواند باعث رشد سریع تر از حد معمول زگیل ها در بدن شود. بدن یک زن باردار همچنین میزان ترشحات واژن را افزایش داده که به زگیل ها مکانی گرم و مرطوب برای رشد هدیه می دهد. گاهی اوقات ، زگیل های بزرگ ممکن است باعث خونریزی حین زایمان شوند.
بندرت ، زگیل های تناسلی می توانند در حین بارداری به اندازه کافی بزرگ شوند تا مسیر زایمان را مسدود کرده یا زایمان را دشوارتر کنند اما اگر این اتفاق بیافتد، پزشک معالج احتمالاً انجام روش سزارین را به شما توصیه می کند. 

واکسن اچ پی وی


نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : healthline