بهترین سن تزریق واکسن اچ پی وی (HPV) 

کودکان و نوجوانان (9 تا 14 سال) 

بهترین سن تزریق واکسن اچ پی وی (HPV) بین 11 تا 12 سالگی می باشد. برای دختران و پسرانی که اولین دوز واکسن اچ پی وی (HPV) خود را قبل از 15 سالگی دریافت کرده اند، تنها 2 دوز دیگر لازم است زیرا پاسخ ایمنی که در این سن ایجاد می شود، سطح آنتی بادی معادل بیمارانی که در 15 سالگی 3 دوز دریافت می کنند را فراهم می کند. فاصله زمانی بین دوز اول و دوم بین 6 تا 12 ماه است. این فاصله 6 ماهه بین دو دوز برای اطمینان از مصونیت کافی حاصل از واکسن، حیاتی است. اگر این فاصله زمانی کمتر از 5 ماه باشد، دوز سوم پیشنهاد می شود. مطالعات نشان داده اند که نتایج سطح آنتی بادی در افرادی که 2 دوز واکسن اچ پی وی (HPV) را در  سنین 9 تا 14 سال  به فاصله 6 ماه تزریق کرده اند معادل افرادی است که 3 دوز واکسن اچ پی وی را در سنین 15 تا 26 سال دریافت نموده اند. از این رو، اگر سن تزریق واکسن اچ پی وی (HPV) در دختران و پسران قبل از 15 سالگی آغاز شود، تنها به 2 دوز احتیاج است.
واکسیناسیون زود هنگام دارای مزایای متعددی است که میتوان به دو مورد آن اشاره کرد:
  • به جای دریافت سه دوز از واکسن اچ پی وی (HPV) تنها به دو دوز آن نیاز دارد.
  • اثر بخشی واکسن در این سنین بیشتر است چون روابط جنسی فرد آغاز نشده است و فرد در معرض عفونت ویروس اچ پی وی (HPV) قرار نگرفته است. 

نوجوانان و بزرگسالان (15 تا 26 سال)

سن تزریق واکسن اچ پی وی (HPV) از اهمیت بالایی برخوردار است چنانچه، اگر دخترها و پسرها اولین دوز واکسن خود را در سن 15 سالگی و یا بالاتر دریافت کنند، به 3 دوز نیاز دارند که فاصله دوز اول و دوم 1 تا 2 ماه و فاصله دوز اول و سوم 6 ماه خواهد بود. زنان 26 ساله و جوان تر که واکسیناسیون نشده اند، باید واکسن اچ پی وی (HPV) را بدون توجه به فعالیت جنسی، سابقه ابتلا به ویروس اچ پی وی (HPV)دریافت کنند. اگرچه این واکسن در افرادی که سابقه ابتلا داشته اند کمتر تأثیرگذار است، اما انتظار می رود که فوایدی نیز حاصل شود زیرا قرار گرفتن در معرض هر 9 نوع واکسن از قبل، بسیار بعید است. تزریق واکسن اچ پی وی (HPV) برای زنان بالای 26 سال حتی اگر بیمار از نظر HPV DNA  آزمایش شود و نتایج مثبت باشد توصیه می شود.

بزرگسالان (27–45 سال) 

در ایالات متحده سن تزریق واکسن اچ پی وی( HPV)برای زنان و مردان تا 45 سالگی توصیه می شود. اگرچه تجویز واکسن اچ پی وی (HPV) در بیماران 27 تا 45 ساله بی خطر است و می تواند از عفونت های جدید در زنانی که قبلا واکسن اچ پی وی (HPV) دریافت نکرده اند، جلوگیری کند، اما بیشتر زنان در این محدوده سنی قبلاً در معرض اچ پی وی (HPV)قرار گرفته اند. مزایای کلی سلامت عمومی واکسیناسیون اچ پی وی ( HPV)  در زنان 27-45 ساله به طور قابل توجهی در مقایسه با استفاده در محدوده سنی بین 11 تا 12 سالگی، کاهش می یابد.
در حالت ایده آل، بهترین سن تزریق واکسن اچ پی وی (HPV) دوره بلوغ است زیرا واکسیناسیون قبل از قرار گرفتن در معرض اچ پی وی (HPV) از طریق فعالیت جنسی بسیار موثر است. زنان در سنین 27 تا 45 ساله اگر دارای  شرکای جنسی متعدد یا عفونت های مقاربتی بوده باشند حتی با وجود تزریق واکسن اچ پی وی (HPV)  در معرض خطر ابتلا به سایر انواع ویروس اچ پی وی (HPV) قرار دارند.  هنگام مشاوره به بیماران، پزشکان باید توضیح دهند که زنان در سنین 27-45 سال که تنها شریک زندگی آنها همسرشان بوده است، احتمال ابتلا به عفونت اچ پی وی (HPV) جدید را نداشته و به طور معمول دریافت واکسن به این زنان توصیه نمی شود.
پزشکان باید به خاطر داشته باشند که واکسیناسیون HPV برای همه بزرگسالان بالای 26 سال توصیه نمی شود و گاهی لازم نیست واکسنی تزریق شود. به عنوان مثال، طبق دستورالعمل ACOG توصیه نمی شود فردی که واکسن اچ پی وی(HPV) چهار ظرفیتی دریافت کرده است، با واکسن اچ پی وی (HPV) 9 ظرفیتی نیز واکسینه شود.علاوه بر این، داشتن یک شریک جدید خطر ابتلا به عفونت اچ پی وی (HPV)  جدید را در هر سنی افزایش می دهد. با این حال، با افزایش سن و قرار گرفتن در معرض  ویروس اچ پی وی (HPV)  بیشتر، احتمال اینکه واکسیناسیون مزایایی برای فرد داشته باشد، کمتر است. 

نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : acog webmd