ویروس اچ پی وی (HPV) در مردان

از آنجا که ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را بالا می برد، بیشتر اطلاعات در مورد زنان می باشد. اما ویروس اچ پی وی (HPV) در مردان نیز می تواند باعث مشکلات متعددی شود. عفونتHPV می تواند خطر ابتلا به سرطان های دستگاه تناسلی در مردان را افزایش دهد، اگرچه این سرطان ها شایع نیستند، اما برای مردان مهم است که درک کنند چگونه می توانند خطرات ابتلا به عفونت HPV را کاهش دهند.HPV همانطور که در زنان منجر به ایجاد زگیل تناسلی می شود، در مردان نیز چنین علایمی را به دنبال خواهد داشت. بیش از نیمی از مردانی که در آمریکا فعالیت جنسی دارند در برخی از دوره های زندگی خود به HPV مبتلا می شوند. اغلب اوقات، در بدن مردان ویروس به صورت خود به خودی با کمک سیستم ایمنی پاک می شود و هیچ مشکلی ایجاد نمی گردد. مردان ناقل می توانند این ویروس را به شریک جنسی خود منتقل کنند.

خطرات عفونت اچ پی وی (HPV) در مردان

برخی از انواع HPV در ارتباط با سرطان های دستگاه تناسلی، می تواند منجر به سرطان مقعد یا آلت تناسلی در مردان شوند. هر دو نوع سرطان، به خصوص در مردان با سیستم ایمنی سالم نادر هستند. انجمن سرطان آمریكا (ACS)  تخمین می زند كه در سال 2020، حدود 2200 مرد در ایالات متحده مبتلا به سرطان آلت تناسلی و 2690 مرد مبتلا به سرطان مقعد تشخیص داده خواهند شد. خطر ابتلا به سرطان مقعد در مردان همجنسگرا و دوجنسیتی، حدود 17 برابر بیشتر از مردانی است که فقط با زنان رابطه جنسی دارند. مردان مبتلا به ویروس HIV  نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این سرطان قرار دارند.
این ویروس تنها مختص سرطان های دستگاه تناسلی نیست و بیشتر سرطان هایی که در ناحیه پشت گلو دیده می شوند، از جمله در پایه زبان و لوزه ها، مربوط به عفونت HPV هستند و در حقیقت شایع ترین سرطان های مردان هستند که مرتبط با HPV گزارش شده اند. سالانه بیش از 13000 مورد جدید در مردان تشخیص داده می شود. انواع دیگر ویروس HPV به ندرت در مردان باعث سرطان می شوند، اما باعث بروز زگیل های تناسلی می شوند. در هر برهه از زمان، در حدود 1٪ از مردان فعال از لحاظ جنسی در ایالات متحده دارای زگیل های تناسلی هستند.

عفونت اچ پی وی

علائم اچ پی وی (HPV) در مردان

انواع HPV پرخطر که می توانند باعث سرطان شوند به ندرت در مردان و زنان علائمی ایجاد می کنند. زگیل های تناسلی اولین علامتی است که ممکن است با سویه های HPV کم خطر مشاهده کنید اما سرطانی ایجاد نمی کنند .
شناسایی سویه های پرخطر این ویروس تنها از طریق آزمایش مولکولی HPV امکانپذیر است و بدون آزمایش نمی توان گفت که فرد مبتلا به سویه پرخطر یا سویه کم خطر است یا حتی آلوده به ویروس است یا خیر.
بنابراین با انجام دوره ای آزمایشات می توان وضعیت سلامتی را به درستی پایش و مدیریت نمود.

نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : webmd