سرطان کبد چیست؟

کبد یکی از اندام های بزرگ بدن است که در سمت راست و قسمت بالایی شکم قرار گرفته است به طوری که کیسه صفرا به همراه بخش هایی از پانکراس و روده kdc زیر آن قرار دارند. کبد و این اندام ها برای هضم، جذب و پردازش غذا با هم کار می کنند. کبد به طور مداوم خونی را که در بدن گردش می کند فیلتر کرده و مواد مغذی و داروهای جذب شده از دستگاه گوارش را به مواد شیمیایی آماده برای استفاده، تبدیل می کند.

به طور کلی، واژه سرطان به معنی تکثیر سلول های بدن بدون کنترل است. زمانی که سرطان در اندام کبد آغاز می شود، به آن سرطان کبد گفته می شود. سالانه حدود 24500 مرد و 10000 زن در ایالات متحده در اثر سرطان کبد جان خود را از دست می دهند و سالانه بر تعداد افراد مبتلا نیز افزوده می شود. 

علائم سرطان کبد

هر آنچه لازم است درباره سرطان کبد بدانید! در مراحل اولیه، رشد سرطانی سلول های کبد علائم خاصی را در فرد ایجاد نمی کنند که فرد را متوجه بیماری سازند. اما به تدریج با پیشرفت غده سرطانی و بزرگ شدن آن نشانه های بیماری در فرد مشاهده خواهد شد. سرطان کبد با این علائم خود را نشان می دهد که عبارتند از:

حالت تهوع و استفراغ؛

احساس درد در سمت راست و بالای شکم؛

زردی پوست و چشم ها؛

احساس بی اشتهایی؛

کاهش وزن بدون علت؛

احساس خستگی؛

کبود شدن و خونریزی آسان بدن؛

تب؛

درد در ناحیه شانه.


علت سرطان کبد

رشد سرطانی سلول های کبد زمانی اتفاق می افتد که یک جهش در DNA این سلول ها رخ داده و باعث تکثیر غیر قابل کنترل سلول ها و در نهایت ایجاد غده سرطانی گردد. در بحث علت این بیماری باید توجه داشته باشید که رشد سرطانی سلول های کبد گاهی به علت ابتلا به برخی عفونت های مزمن مانند هپاتیت رخ می دهد اما گاهی اوقات سرطان کبد در افرادی اتفاق می افتد که هیچ بیماری زمینه ای ندارند و مشخص نیست چه چیزی باعث آن می شود.

اما به طور کلی برخی فاکتورها به عنوان عوامل خطر برای رشد سرطانی سلول های کبد در نظر گرفته می شوند که عبارتند از:

عفونت مزمن به هپاتیت B و هپاتیت C؛

سیروز کبدی؛

بیماری خاص ارثی کبد مانند بیماری ویلسون و هموکروماتوز؛

دیابت؛

بیماری کبد چرب غیر الکلی؛

تماس با آفلاتوکسین: آفلاتوکسین سمی است که توسط کپک هایی که روی مواد غذایی رشد میکنند تولید می شود؛

مصرف بیش از حد الکل.


روش های تشخیصی سرطان کبد

در حال حاضر روش های تشخیصی مختلفی برای بررسی غده سرطانی در کبد در دسترس است که عبارتند از:

آزمایش خون: با آزمایش خون می توان ناهنجاری های عملکرد کبد را مشخص نمود؛

آزمایشات تصویر برداری مانند سونوگرافی، سی تی اسکن و MRI؛

نمونه برداری یا بیوپسی از بافت کبد برای انجام آزمایشات.

زمانی که پزشک معالج تشخیص قطعی بیماری را داد، در مرحله بعدی به تعیین گرید سرطان و میزان پیشرفت رشد سرطانی سلول های کبد می پردازد. تست های مرحله بعدی به تعیین اندازه، موقعیت غده سرطانی و گسترش آن کمک می کنند که شامل سی تی اسکن، MRI و اسکن استخوان می باشد.


درمان سرطان کبد

درمان سرطان کبد بستگی به میزان پیشرفت سرطان و سن بیمار دارد که پزشک با توجه به شرایط بیمار بهترین روش درمانی را پیشنهاد می دهد که شامل موارد زیر است:

1.    جراحی

      •   انجام جراحی

در برخی موقعیت های خاص پزشک معالج ممکن است روش جراحی را به منظور برداشتن بخش سرطانی کبد و بخشی از ناحیه سالم کبد که اطراف غده سرطانی را فرا گرفته اند، پیشنهاد دهد. البته دقت داشته باشید این نوع جراحی زمانی کاربرد دارد که اندازه غده سرطانی کوچک بوده و عملکرد کبد نرمال باشد؛

      •   جراحی پیوند کبد

در این نوع جراحی، کبد دارای غده سرطانی، برداشته شده و کبد سالم از فرد اهدا کننده پیوند زده می شود. البته این روش تنها یک گزینه برای درصد کمی از افراد مبتلا به سرطان کبد در مراحل اولیه است.

2. شیمی درمانی؛

3. پرتو درمانی؛

4. ایمنوتراپی؛

5. درمان دارویی هدفمند؛

به طور کلی، سرطان کبد از جمله سرطان های خاموشی است که در مراحل اولیه علائمی ندارد و نیاز است چکاب های منظمی انجام شود تا در صورت وجود بیماری بتوان در مراحل اولیه آن را تشخیص داد تا فرصتی برای درمان وجود داشته باشد. 


نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : CDC mayoclinic.org