آیا از زمان مناسب جهت انجام تست پاپ اسمیر اطلاع دارید؟

علیرغم برنامه های گسترده غربالگری در زنان، سرطان دهانه رحم همچنان سومین سرطان شایع زنان در کشورهای در حال توسعه است. یکی از عوامل ایجاد کننده چنین سرطانی، آلودگی و عفونت با سویه های پرخطر HPV است که با کمک تست پاپ اسمیر قابل انجام است. شناسایی سویه های پرخطر ویروس HPV در قالب غربالگری می تواند راه را برای انجام اقدامات موثر درمانی باز کند.

غربالگری و تشخیص

در حال حاضر دو نوع آزمایش تشخیصی برای غربالگری سرطان دهانه رحم وجود دارد: آزمایش Papanikolaou که اولین موارد ضایعات سلولی پیش سرطانی و سرطانی را برای درمان موثر تشخیص می دهد و آزمایش HPV   انواع عفونت های ایجاد شده توسط ویروس HPV که می توانند منجر به سرطان شوند را شناسایی می کند. در این میان، آزمایش پاپ اسمیر از جمله موثرترین و کم هزینه ترین تست هایی است که برای تشخیص بیماری ها و سرطان دهانه رحم استفاده می شود. بیشتر عفونت های HPV خود به خود درمان شده و باعث تغییرات سلولی پیش سرطانی نمی شوند، اما عفونت های مزمن به انواع خاص HPV می توانند منجر به ناهنجاری های سلول های دهانه رحم شوند. اگر این ناهنجاری ها (ضایعات پیش سرطانی یا درجه بالا) درمان نشوند، ممکن است پس از سال ها به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند.


غربالگری


سن زنان و زمان غربالگری

طبق آخرین دستورالعمل های انجمن سرطان آمریکا، غربالگری باید از سن 21 سالگی آغاز شود. زنان جوان تر از 21 سال نیازی به غربالگری ندارند. توصیه شده که زنان بین 21 تا 29 سال، هر 3 سال یکبار به وسیله آزمایش پاپ اسمیر مورد بررسی قرار گیرند. در صورتی که نتیجه آزمایش پاپ اسمیر در این سنین غیرطبیعی باشد باید آزمایش HPV نیز انجام شود.

توصیه شده که زنان بین 65-30 سالگی باید هر 5 سال یکبار با آزمایش پاپ اسمیر و تست HPV (co-testing) به شکل همزمان غربالگری شوند. این نوع غربالگری بهتر است، اما ادامه دادن انجام آزمایش غربالگری پاپ اسمیر، هر 3 سال یکبار نیز قابل قبول است.

در خصوص زنان بالای 65 سال، اگر هرگز سلول غیرطبیعی دهانه رحم یا سرطان دهانه رحم نداشته اند و سه آزمایش پاپ اسمیر منفی داشته اند، می توانند غربالگری سرطان دهانه رحم را متوقف کنند (همچنین اگر در 10 سال گذشته دو آزمایش منفی پاپ اسمیر  و HPV داشته اند که حداقل یکی از این تست ها در 5 سال گذشته انجام شده باشد، می توانند غربالگری را متوقف نمایند).

تست پاپ اسمیر نباید هر سال انجام شود زیرا گاهی اوقات ضایعات، به عنوان ضایعات پیش سرطانی تشخیص داده می شوند در حالی که واقعا اینطور نیست. این نتایج مثبت کاذب ممکن است منجر به درمان هایی شود که اساساً نیازی به آن نیست. فواصل غربالگری در دستورالعمل ها، منعکس کننده درک تکامل یافته دانشمندان از عفونت HPV و ایجاد سرطان دهانه رحم است. اگرچه عفونت HPV در دهانه رحم بسیار شایع است، اما بیشتر عفونت ها طی 1 تا 2 سال، توسط سیستم ایمنی بدن کنترل می شوند. از آنجا که بیشتر عفونت های HPV گذرا هستند و فقط تغییرات موقت در سلول های دهانه رحم ایجاد می کنند، غربالگری بیش از حد می تواند عفونت HPV را تشخیص دهد و یا تغییرات سلولی را تشخیص دهد که هرگز باعث سرطان نخواهند شد. درمان ناهنجاری هایی که به خودی خود از بین می روند، می تواند استرس روانشناختی بی موردی را ایجاد کند و بنابراین باید با دنبال نمودن دستورالعمل های استاندارد بین المللی از این فشار کاست. آزمایشات و معالجه های بعدی نیز می تواند برای فرد ناراحت کننده باشد. برداشتن بافت گردنی توانایی تضعیف دهانه رحم را دارد و بسته به میزان برداشتن بافت، ممکن است روی باروری فرد نیز تأثیر بگذارد یا نرخ زایمان زودرس را کمی افزایش دهد. همچنین  زنانی که به دلیل بیماری های خوش خیم تحت عمل جراحی هیسترکتومی (hysterectomy) قرار گرفته اند، نباید غربالگری شوند.

در تست پاپ اسمیر، دریافت نتایج منفی کاذب امکان پذیر است - به این معنی که آزمایش نشان دهنده عدم وجود ناهنجاری است در حالی که ممکن است سلولهای غیرطبیعی وجود داشته باشند. نتیجه منفی کاذب به معنای رخ دادن اشتباه در نحوه انجام آزمایش نیست و برخی عوامل در ایجاد نتایج منفی کاذب نقش دارند:

  • مجموعه نامناسب سلول ها
  • کم بودن سلول های غیرطبیعی
  • سلول های خونی یا التهابی، که سلول های غیر طبیعی را پنهان می کنند

اگرچه ممکن است سلول های غیرطبیعی شناسایی نشوند، اما چون گسترش سرطان دهانه رحم چندین سال زمان می برد، اگر یک آزمایش سلول های غیر طبیعی را تشخیص ندهد، آزمایش بعدی به احتمال زیاد آنها را شناسایی می کند.

موارد استثنا در دستورالعمل ها

اگر دارای هر کدام از موارد زیر هستید ممکن است نیاز به غربالگری های بیشتری با کمک تست پاپ اسمیر داشته باشید از جمله:

  • داشتن سابقه سرطان دهانه رحم
  • HIV مثبت بودن
  • داشتن سیستم ایمنی ضعیف
  • قبل از تولد در معرض دی اتیل استیل بسترول قرار گرفتنDES)، هورمونی که به زنان باردار بین سال های 1940 و 1971 داده می شد)

با توجه به مطالب گفته شده انجام به موقع تست پاپ اسمیر می تواند اقدم موثری در راستای حفظ سلامتی و تصمیم گیری مناسب در خصوص اقدامات ضروری بعدی در خصوص پیشگیری از سرطان دهانه رحم است.

نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : jbuon. papsmear