آزمایش پاپ اسمیر و نحوه انجام آن

غربالگری سرطان دهانه رحم (آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش HPV)  می تواند در مطب پزشک، کلینیک یا مرکز بهداشت انجام شود. پزشک به کمک ابزاری به نام اسپکولوم دهانه واژن را گشاد می کند تا قسمت بالای واژن و دهانه رحم دیده شود. این روش به پزشک اجازه می دهد تا از سلول های دهانه رحم نمونه برداری کند. سلول ها را به وسیله تراش چوبی یا پلاستیکی و  یا برس دهانه رحم برداشته و در یک ویال نگهدارنده مایع قرار می دهند. سپس اسلاید یا ویال به آزمایشگاهی ارسال می شود که در آن سلول ها از نظر وجود انواع پرخطر HPV مورد آزمایش قرار می گیرند و یا از طریق آزمایش پاپ اسمیر بررسی می شوند.

هنگامی که هر دو آزمایش با استفاده از یک نمونه انجام شوند، به آن"co-testing"  گفته می شود.

افزایش دقت تشخیصی آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر نباید در دوران قاعدگی انجام شود. باید 48 ساعت قبل از انجام آزمایش، از برقراری مقاربت، دوش واژینال، استفاده از تامپون و پیشگیری از بارداری موضعی یا سایر محصولات مرتبط با واژن، جلوگیری شود.

تفسیر نتایج آزمایش پاپ اسمیر

نتایج آزمایش پاپ اسمیر به سادگی به صورت نرمال یا غیر نرمال ارائه می شود.

به همین ترتیب، نتایج آزمایش HPV می تواند "مثبت" باشد، به این معنی که سلول های دهانه رحم بیمار به یک یا چند گروه از انواع HPV پرخطر آلوده شده است. این بدان معنا نیست که بیمار اکنون به سرطان دهانه رحم مبتلا است، اما این یک علامت هشدار دهنده است که می تواند در آینده سرطان دهانه رحم ایجاد شود.

پزشک احتمالاً در طی یک سال آزمایش پیگیری را برای بررسی اینکه آیا عفونت برطرف شده است یا خیر و بررسی علائم دهانه رحم را توصیه می کند. یا نتایج می تواند "منفی" باشد که نشان می دهد هیچ یک از انواع HPV  با خطر بالا یافت نشد.

چندین آزمایش HPV برای HPV16 و HPV18 اختصاص دارد (این دو نوع، انواع ایجاد کننده بیشتر سرطان های دهانه رحم هستند).

آزمایش پاپ اسمیر


بسته به نتایج آزمایش، پزشک ممکن است یکی از موارد زیر را به عنوان مرحله بعدی توصیه کند:

 نظارت عادی

 اگر سن شما بالاتر از 30 سال است و آزمایش HPV شما منفی و تست پاپ اسمیر طبیعی است، طبق برنامه توصیه شده برای تکرار هر دو آزمایش در مدت پنج سال اقدام می کنید.

کولپوسکوپی

در این روش پیگیری، که در صورت غیرطبیعی بودن آزمایش پاپ اسمیر به فرد توصیه می شود، پزشک از لنز بزرگنمایی ویژه (کولپوسکوپ) برای بررسی دقیق تر دهانه رحم فرد استفاده کند.

بیوپسی

در این روش، معمولاً همزمان با کولپوسکوپی، پزشک شما نمونه ای از سلول های دهانه رحم (بیوپسی) را می گیرد تا با میکروسکوپ از نزدیک بررسی شود.

برداشتن سلول های غیر طبیعی دهانه رحم

برای جلوگیری از تبدیل سلول های غیرطبیعی، از مرحله در حال رشد به سلول های سرطانی، پزشک ممکن است روشی را برای برداشتن نواحی از بافت که حاوی سلول های غیر طبیعی است، پیشنهاد کند.

مراجعه به متخصص

اگر نتایج آزمایش پاپ اسمیر یا آزمایش HPV غیرطبیعی باشد، احتمالاً پزشک شما را برای معاینه کولپوسکوپی به یک متخصص زنان و زایمان ارجاع می دهد. اگر نتایج آزمایش نشان دهد که شما ممکن است سرطان داشته باشید، ممکن است برای درمان به پزشک متخصص در درمان سرطان های دستگاه تناسلی زنان (متخصص زنان و زایمان) معرفی شوید.


تمامی خدمات ذکر شده در مرکز باروری و درمان ناباروری مام قابل انجام بوده و آزمایشگاه های مرکز با استفاده از تجهیزات مدرن و پرسنل مجرب آمادگی ارائه خدمات آزمایشگاهی مربوط به HPV را با بالاترین کیفیت و کوتاه ترین زمان ممکن دارند.

نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : jbuon.papsmear cervical.papsmear mayoclinic.papsmear