انواع بانک خون بند ناف چیست؟

سلول های بنیادی انواعی از سلول ها هستند که می توان آ نها را مادر تمامی سلول های دیگر بدن خواند. این سلول ها انواع مختلف و پتانسیل های تولید و تمایز سلولی متفاوت دارند اما یکی از شناخته شده ترین انواع سلول های بنیادی، سلول بنیادی مزانشیمی است که در بافت های مختلفی از بدن مانند پوست، مغز و مغز استخوان وجود دارد. مغز استخوان یکی از در دسترس ترین منابع سلول بنیادی است که از آن برای درمان برخی بیماری های خونی و سرطان ها استفاده می شود. 

خون بند ناف یکی دیگر از منابعی است که غنی از سلول بنیادی مزانشیمی می باشد. جمع آوری سلول بنیادی از خون بند ناف یک روش ساده و غیرتهاجمی است که به عنوان درمانی جایگزین برای بیماران محتاج پیوند مغز استخوان پیشنهاد شده است.  به دلیل همین پتانسیل درمانی بالای سلول های بنیادی است که امروزه مراکزی جهت ذخیره بند ناف (خون و بافت بند ناف) راه اندازی شده اند که به بانک خون بند ناف معروف است.

برای ذخیره بند ناف دو انتخاب وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت:

1. بانک خون بند ناف عمومی

بانک خون بند ناف عمومی محلی برای ذخیره بند ناف و اهدای آن به افراد نیازمند است. والدین می توانند بند ناف نوزاد خود را به افراد نیازمند ثبت شده در این بانک اهدا کنند. مشخصات این افراد در سیستم بانک خون بند ناف ثبت شده و در صورتی که در آینده این والدین و یا نوزاد آن ها به پیوند سلول بنیادی نیاز پیدا کنند، می توانند از خدمات این بانک ها استفاده کنند. طبیعی است که هیچ هزینه ای جهت نگهداری بند ناف در این مراکز دریافت نمی شود؛

2. بانک خون بند ناف خصوصی

در صورتی که مایل باشید که خون بند ناف نوزادتان را برای خودش یا سایر اعضای خانواده نگه دارید می توانید به بانک های خون بند ناف خصوصی مراجعه کنید. برای ثبت نام در این بانک ها لازم است که هزینه اولیه ثبت نام در بانک را پرداخت کنید و به صورت سالیانه نیز هزینه نگهداری و ذخیره سلول بنیادی دریافت می شود. می توانید اطمینان حاصل کنید که هر زمان نیاز به پیوند سلول بنیادی داشته باشید، این سلول ها در دسترس شما و آماده خواهند بود.

سلول بنیادی به دست آمده از بند ناف از برخی جهات نسبت به سلول بنیادی خون و مغز استخوان ارجحیت دارد. از جمله اینکه این سلول ها:

فرآیند جمع آوری آسان، ایمن و غیرتهاجمی دارند؛

نسبت به سلول های بنیادی حاصل از مغز استخوان، نیاز به همخوانی کمتری با فرد گیرنده دارند و بنابراین احتمال همخوانی آن ها با افراد غیر هم خانواده نیر بسیار بیشتر است؛

نرخ موفقیت پیوند بالاتری نسبت به سایر انواع سلول های بنیادی دارند.

بنابراین، اینکه شما یک بانک خون بند ناف خصوصی یا عمومی را جهت ذخیره خون بند ناف نوزاد خود برگزینید تفاوتی ندارند. نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که سلول های بنیادی فرزند شما در درمان یک فرد نیازمند سلول های بنیادی که ممکن است یکی از عزیزان شما باشد یا فردی غریبه باشد مورد استفاده قرار گیرد. 

نویسنده و مترجم : فرزانه رامی

منابع : marchofdimes