مایع آمنیوتیک چیست؟

مایع آمنیوتیک ، مایعی است که در دوران بارداری اطراف جنین را احاطه می کند. این مایع از آب، الکترولیت، پروتئین ها، کربوهیدرات ها، لیپیدها، مواد معدنی، اوره و سلول های جنینی تشکیل شده است و محتوای آن تحت تاثیر تغذیه مادر و در معرض بودن با مواد سمی است.
مایع آمنیوتیک در دوران بارداری از کودک در مقابل ضربات محافظت می کند. در گذشته پزشکان فکر می کردند تنها کار قابل توجه این مایع نقش حفاظتی اش است، اما امروزه مشخص شده است که وظایف خیلی مهمی در تکوین جنین دارد. همچنین جنین در رحم از این مایع می بلعد و آن را دفع نیز می کند. ممکن است این عمل که جنین ادرار خود را می خورد برای ما چندش آور باشد، اما واقعا این طور نیست و این ماده استریل می باشد.
از روز دوازدهم بارداری مایع آمنیوتیک شروع به ساخته شدن می کند و در هفته هشتم نیز کلیه های جنین شروع به ساختن ادرار می کنند. همزمان با جلو رفتن ماه های بارداری، تولید ادرار توسط جنین منجر به بیشتر شدن حجم آن می شود.
حجم مایعات در طول بارداری و تا حدود هفته 34 ام بارداری افزایش می یابد، زمانی که تقریباً به 800 میلی لیتر برسد مقداری کاهش می یابد. این اتفاق تا زمان زایمان ادامه دارد که در آن زمان غشاها درست قبل از شروع زایمان پاره می شوند.
مایع آمنیوتیک معمولاً به رنگ زرد کم رنگ شفاف است، اگرچه وجود رگه های ضعیف خون نیز طبیعی است. مایع آمنیوتیک باید بدون بو یا دارای کمی بوی شیرین باشد. در صورت احساس بوی بد از آن با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا این می تواند نشانه ای از عفونت در رحم شما باشد.

مایع آمنیوتیک

اهمیت مایع آمنیوتیک

از عملکرد های مایع آمنیوتیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • فراهم کردن فضای کافی برای حرکت و رشد جنین
  • مراقبت از کودک در مقابل ضربه های احتمالی به شکم مادر
  • تقویت دستگاه تنفسی و ریه جنین
  • محافظت در مقابل عفونت ها
  • فراهم کردن دمای مناسب برای جنین

به دلیل اینکه مایع آمنیوتیک نقش مهمی در رشد جنین دارد، به عنوان نشانگر سلامت و رشد جنین بررسی می شود. میزان آن توسط سونوگرافی قابل بررسی است و در صورت مشکوک بودن به بروز مشکل در جنین در حال رشد، آنالیز مایع آمنیوتیک می تواند اطلاعات ارزشمندی را در مورد سلامتی جنین به پزشک ارائه دهد. این امر بسیار مهم است چون می توان برخی بیماری ها را قبل از به دنیا آمدن جنین درمان کرد.


نویسنده و مترجم : پریسا جاوید زاده

منابع : verywellfamily