×
خونریزی بعد از ای وی اف

خونریزی بعد از ای وی اف

در این متن به شما کمک می کنم تا پاسخ سوالات زیر را بگیرید؛
-    خونریزی بعد از ای وی اف سقط است یا پریود؟
-    خونریزی بعد از ای وی اف مثبت چه خطری دارد؟
-    چند روز بعد از ای وی اف بارداری مشخص می شود؟
-    چند روز بعد از آی وی اف ناموفق پریود میشویم؟
-    چند روز بعد از انتقال جنین لانه گزینی می کند؟
15 درصد زوج‌ هایی که در سنین باروری هستند از مشکل ناباروری رنج می‌‌برند. از نظر پزشکان زمانی که زوجین بعد از یک سال نزدیکی منظم و بدون استفاده از روش های پیشگیری باردار نشوند، تشخیص ناباروری قطعی می‌شود، که البته این بازه‌ی زمانی برای خانم‌ های بالای 35 سال، شش ماه در نظر گرفته می‌شود. IVF یکی از پرکاربردترین روش های کمک باروری می باشد و امکان فرزنددار شدن را برای زوجینی که رویای آن را دارند، فراهم می نماید. اگرچه میزان موفقیت IVF بالا می باشد، اما می تواند سبب ایجاد اضطراب در زوجین شود. یکی از رایج ترین نگرانی های زنان در طی انجام این روش، خونریزی بعد از ای وی اف می باشد. هنگامی که خانمی برای بارداری اقدام می نماید هرگونه خونریزی یا لکه بینی عامل نگرانی او می شود. بنابراین داشتن آگاهی از دلیل لکه بینی و خونریزی بعد از آی وی اف، می تواند کمک شایانی در جهت کاهش نگرانی زنان تحت درمان با روشIVF  باشد.


آیا لکه بینی و خونریزی بعد از ای وی اف معمول است؟

لکه بینی یکی از عوارض جانبی معمول در روش IVF می باشد. لکه بینی ممکن است در طول ای وی اف و پس از آن ایجاد شود. به طور متوسط 4 تا 42 درصد از بیماران، تجربه لکه بینی و خونریزی خفیف را در مراحل مختلفIVF  دارند.


لکه بینی در چه مراحلی از IVF ایجاد می شود؟

برخی از معمول ترین مراحلی که باعث ایجاد لکه بینی و خونریزی در روش IVF می شوند، عبارتند از:
•    لکه بینی بعد از پانکچر (عمل تخمک گیری)؛
•    لکه بینی بعد از انتقال جنین؛
•    لکه بینی در طی فاز لوتئال (فاصله زمانی تا موعد قاعدگی بعدی).


آیا لکه بینی همیشه نشانه بدی است؟

لکه بینی به خودی خود لزوما خوب یا بد نیست و در بین افرادی که IVF انجام داده اند، معمول است. به هر حال زنان در صورت مشاهده هر گونه لکه بینی یا خونریزی بعد از ای وی اف و یا لکه بینی و خونریزی بعد از انتقال جنین، باید به پزشک خود اطلاع دهند تا هم علت خونریزی IVF و یا لکه بینی مشخص شود و هم در صورت نیاز، اقدامات درمانی لازم صورت گیرد. در صورت مشاهده دیگر عوارض IVF از قبیل گرگرفتگی، تغییر دمای بدن و یا دیگر علائم پس از انتقال جنین نیز بیمار باید برای اطمینان از وضعیت خود با پزشک مشورت نماید.


لکه بینی یا خونریزی حین ای وی اف و یا پس از اتمام مراحل آن، علل مختلفی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

-    لکه بینی در اثر لانه گزینی:
لکه بینی حاصل از لانه گزینی یکی از علل لکه بینی در طی سیکل IVF می باشد. لکه بینی حاصل از لانه گزینی یک تا دو هفته پس از انتقال جنین ایجاد می شود. علائم لانه گزینی بعد از انتقال جنین می تواند خونریزی یا لکه بینی باشد. در طی مرحله لانه گزینی، جنین در دیواره داخلی رحم قرار می گیرد که گاهی سبب خونریزی یا لکه بینی می شود. این نوع لکه بینی می تواند علامت بارداری باشد.

-    لکه بینی حاصل از مصرف بیش از حد پروژسترون:
مصرف شیاف پروژسترون در طی IVF نیز می تواند لکه بینی ایجاد نماید. گاهی ممکن است پس از ای وی اف جهت حفظ بارداری برای بیمار شیاف پروژسترون تجویز شود. استفاده از شیاف پروژسترون می تواند حساسیت واژن را افزایش داده و بنابراین خونریزی خفیف ایجاد نماید. خصوصا اگر بیمار در مدت طول استفاده از شیاف پروژسترون ارتباط جنسی داشته باشد، احتمال لکه بینی یا خونریزی بعد از ای وی اف افزایش می یابد.

-    لکه بینی بعد از پانکچر:
پانکچر (تخمک کشی) یکی دیگر از مراحل ای وی اف است که ممکن است همراه با لکه بینی یا خونریزی باشد. هنگام انجام پانکچر با کمک سوزنی مخصوص که از طریق واژن وارد حفره لگن می شوند، تخمک ها از تخمدان جمع آوری می شوند که این کار ممکن است باعث ایجاد لکه بینی گردد. همچنین ممکن است پس از پانکچر بیمار عوارضی از قبیل درد، گرفتگی خفیف و لکه بینی با رنگ روشن داشته باشد. علائم مذکور باید طی چند روز از بین بروند.

-    لکه بینی بعد از انتفال جنین:
لکه بینی بعد از انتقال جنین می تواند یکی دیگر از علل لکه بینی پس از انجام ای وی اف باشد. لکه بینی بعد از انتقال جنین می تواند فورا یا چند روز پس از انتقال جنین صورت بگیرد. بسیاری از زنان فکر می کنند که لکه بینی و خونریزی بعد از انتقال جنین (IVF)، در صورتی که چند هفته پس از انجام این عمل رخ دهد، به دلیل لانه گزینی است. اما حقیقت این است که داشتن کمی خونریزی بعد از انتقال جنین نمی تواند نشانه موفقیت یا عدم موفقیت ای وی اف باشد.

در چه صورتی باید لکه بینی به پزشک اطلاع داده شود؟
در صورت مشاهده لکه بینی بعد از انتقال جنین و خونریزی بعد از انتقال جنین بیمار باید با پزشک خود مشورت نماید. در بیشتر موارد، لکه بینی خفیف، طبیعی و قابل پیش بینی می باشد. بیمار باید در صورت مشاهده خونریزی، دل درد شدید و تهوع در اسرع وقت با پزشک خود صحبت نماید. در صورت پیگیری به موقع می توان از اقدامات لازم بهره مند گردید و اضطراب در هنگام انجام ای وی اف که از مهم ترین عوارض بعد از ای وی اف (IVF) می باشد را کاهش داد.


bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید