×
کولپوسکوپی

کولپوسکوپی چیست؟

این مطلب از نظر علمی به تائید دکتر آزاده حسینی فلوشیپ ناباروری و IVF، از پزشکان متخصص مرکز مام رسیده است.


کولپوسکوپی یک روش ساده جهت مشاهده سرویکس (دهانه رحم) و قسمت تحتانی رحم در بالای واژن است. کولپوسکوپی معمولا برای بررسی سلول های غیر طبیعی دهانه رحم و یا در موارد وجود زگیل تناسلی انجام می شود. سلول های غیر طبیعی سرویکس اغلب به خودی خود از بین می روند، اما گاهی در صورت عدم درمان، سلول های غیر طبیعی می توانند به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند. کولپوسکوپی می تواند تائید کند که آیا سلول های دهانه رحم غیر طبیعی هستند یا نه و آیا این سلول های غیر طبیعی نیاز به درمان دارند. 


علل انجام کولپوسکوپی:

در صورت مشاهده موارد زیر ممکن است نیاز به انجام کولپوسکوپی باشد:

مشاهده سلول های غیر طبیعی در تست پاپ اسمیر؛

وجود زگیل تناسلی؛

ناکافی بودن میزان سلامت سرویکس در هنگام معاینه و وجود التهاب دهانه رحم؛

دقیق نبودن نتیجه تست بعد از چندین بار انجام پاپ اسمیر.

همچنین می توان از کولپوسکوپی برای بررسی علت خونریزی غیر طبیعی واژن (مثلا خونریزی بعد از رابطه جنسی) استفاده کرد. 

البته لازم به ذکر است که در صورت درخواست انجام کولپوسکوپی برای فرد، احتمال وجود سرطان دهانه رحم بسیار بعید است. 


پیش از انجام کولپوسکوپی چه اقداماتی باید انجام داد؟

24 ساعت پیش از انجام کولپوسکوپی بیمار باید از برقراری رابطه جنسی، استفاده از داروهای واژینال، لوبریکانت ها، کرم های واژینال و تامپون ها خودداری نماید، زیرا این موارد باعث التهاب دهانه رحم می شوند؛

بیمار باید شلوار نازک به همراه داشته باشد، زیرا ممکن است پس از کولپوسکوپی، مقدار کمی خونریزی یا ترشح داشته باشد؛ 

اگر بیمار در زمان تعیین شده برای کولپوسکوپی پریود شود، معمولا کولپوسکوپی انجام می گیرد، اما ممکن است گاهی پزشک انجام آن را به تعویق بیندازد؛ 

انجام کولپوسکوپی در دوران بارداری خطری ندارد، اما معمولا بیوپسی و هر نوع درمان دیگری به چند ماه پس از زایمان موکول می شود؛ 

همچنین برای آرامش بیشتر، همسر یا یکی از اعضای خانواده بیمار می توانند همراه او باشند.


مراحل و چگونگی انجام کولپوسکوپی:

کولپوسکوپی اغلب در مطب یا کلینیک انجام می شود. این تست معمولا حدود 15 تا 20 دقیقه طول می کشد و بیمار می تواند همان روز بیمارستان را ترک کند. 

برای انجام کولپوسکوپی بیمار باید ابتدا شلوار و لباس زیر خود را در بیاورد، روی تخت ژنیکولوژی دراز بکشد و پاهای خود را روی تکیه گاه های بالشتی قرار بدهد، سپس وسیله ای به نام اسپلوکوم در واژن بیمار قرار داده می شود و دهانه رحم به آرامی باز می گردد. بعد از آن با کمک دستگاهی شبیه به میکروسکوپ که کولپوسکوپ نام دارد، سرویکس بررسی شده، مایعی بر روی سرویکس ریخته می شود و سلول های غیر طبیعی تغییر رنگ می دهند. یک نمونه کوچک از بافت (یا زگیل تناسلی، در صورت وجود) برداشته شده و برای بررسی دقیق تر به آزمایشگاه فرستاده می شود. مرحله نمونه برداری ممکن است برای بیمار کمی آزار دهنده باشد.  

در صورت مشاهده سلول های غیر طبیعی در سرویکس ممکن است سلول های غیر طبیعی برداشته شوند. اگر تغییرات سلولی واضح نباشند، اقدامات درمانی بعدی پس از بررسی نتایج بیوپسی انجام می گردد.  


پس از انجام کولپوسکوپی چه مراقبت هایی لازم است؟

پس از کولپوسکوپی در صورت خوب بودن حال عمومی، بیمار می تواند مرکز درمانی را ترک کند؛ 

بیمار بلافاصله پس از کولپوسکوپی می تواند فعالیت های روزمره خود از قبیل کار و رانندگی را از سر بگیرد، گرچه ممکن است بیمار ترجیح دهد تا یک روز پس از انجام کولپوسکوپی استراحت کند؛ 

در صورت انجام بیوپسی، ممکن است بیمار ترشحات واژینال قهوه ای رنگ یا خونریزی خفیف داشته باشد که امری طبیعی است و معمولا باید 3 تا 5 روز پس از کولپوسکوپی متوقف شود؛ 

پس از قطع خونریزی در اثر کولپوسکوپی، بیمار می تواند از تامپون، داروهای واژینال، لوبریکانت ها و کرم واژینال استفاده کرده و همچنین رابطه جنسی داشته باشد. 

در صورت انجام بیوپسی، نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود و چند هفته پس از بیوپسی نتیجه آن آماده می گردد. 


نتایج تست کولپوسکوپی:

طی انجام کولپوسکوپی در صورت مشاهده تغییرات سلولی، یافته های حاصل توسط پزشک برای بیمار توضیح داده می شوند. در صورت انجام بیوپسی، اعلام نتایج ممکن است 4 تا 8 هفته طول بکشد. 

برای بررسی نتایج حاصل از کولپوسکوپی یا بیوپسی لازم است ابتدا با اصطلاح CIN آشنا باشید. در نتیجه بیوپسی، از اصطلاح CIN به معنی نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم یا CGIN به معنی نئوپلازی داخل اپیتلیال غده سرویکس استفاده می شود که نشان دهنده وجود سلول های غیرطبیعی است. درجه CIN عموما با اعداد مشخص می شود، به عنوان مثال  CIN1احتمال سرطانی شدن سلول ها را نشان می دهد. عدد بیشتر، به معنی افزایش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم است؛ در صورتی که سلول های سرطانی حذف نشوند.

نتایج به دست آمده از کولپوسکوپی بر اساس مشاهده یا عدم مشاهده سلول های غیر طبیعی دسته بندی می شوند.

نتایج طبیعی کولپوسکوپی: 

از هر 10 نفری که کولپوسکوپی انجام می دهند، 4 نفر نتیجه طبیعی دارند. این بدان معناست که اغلب در هنگام کولپوسکوپی و یا بیوپسی سرویکس، سلول های غیر طبیعی در سرویکس یافت نمی شوند و بنابراین بیمار نیاز به درمان فوری ندارد. گاهی در صورت مشاهده سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم، به بیمار توصیه می شود که به صورت روتین پاپ اسمیر انجام دهد. بر این اساس پاپ اسمیر هر 3 تا 5 سال انجام می شود. 

نتایج غیر طبیعی کولپوسکوپی:

حدود 6 نفر از هر 10 نفری که کولپوسکوپی انجام می دهند، دارای سلول های غیر طبیعی در سرویکس یا دهانه رحم خود هستند که به صورت نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم (CIN) یا نئوپلازی داخل اپیتلیال غده سرویکس (CGIN) می باشد. موارد گفته شده سرطان دهانه رحم نیستند اما در صورت عدم درمان می توانند به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند. سلول های غیر طبیعی ممکن است در هنگام کولپوسکوپی تشخیص داده شوند، اما جهت بررسی دقیق تر از نظر وجود خطر سرطانی شدن این سلول ها، بیوپسی باید انجام شود. نتایج غیر طبیعی بیوپسی دهانه رحم به شرح زیر است:

CIN1: در این مرحله بعید است سلول های سرویکس سرطانی شوند و ممکن است خودبخود از بین بروند، در این موارد نیاز به انجام هیچ درمانی نیست و پس از 12 ماه پاپ اسمیر انجام می شود تا مشخص گردد که آیا سلول های سرطانی از بین رفته اند یا خیر. 

CIN2: در این حالت، احتمال متوسطی وجود دارد که سلول های سرویکس سرطانی شوند. در این مرحله معمولا از بین بردن سلول های غیر طبیعی توصیه می شود. 

CIN3: در این مرحله احتمال سرطانی شدن سلول های سرویکس زیاد است و درمان آن شامل از بین بردن سلول های غیر طبیعی می باشد. 

CGIN: در این وضعیت نیز احتمال سرطانی شدن سلول های سرویکس زیاد است و درمان آن شامل از بین بردن سلول های غیر طبیعی است. 

چنانچه سرطان سرویکس با کولپوسکوپی و یا بیوپسی مشخص شود، در این صورت بیمار جهت درمان به متخصص مربوطه ارجاع داده می شود. 


درمان در صورت وجود سلول های غیر طبیعی:

در صورتی که بلافاصله و در حین انجام کولپوسکوپی، مشخص نشود که سلول های غیر طبیعی در سرویکس وجود دارد، گاهی ممکن است درمان پس از بررسی نتیجه بیوپسی انجام شود.

اما به طور کلی اگر تغییرات سلولی در حد متوسط تا زیاد باشد، درمان شامل از بین بردن سلول های غیر طبیعی است. از بین بردن سلول های سرطانی بدان معنی است که سلول ها دیگر قادر نخواند بود به سرطان تبدیل شوند. هدف درمان، از بین بردن سلول های غیر طبیعی و در عین حال عدم آسیب به بافت سالم است. روش های درمانی برای از بین بردن سلول های غیر طبیعی عبارتند از:

برش حلقه ای بزرگ از منطقه تغییر سلولی (LLETZ): در این روش با استفاده از یک حلقه سیمی نازک که با جریان الکتریکی گرم می شود، سلول های غیر طبیعی برداشته می شوند. روش LLETZ می تواند هم زمان با کولپوسکوپی انجام شود. این تکنیک نیازی به بیهوشی ندارد ولی بی حسی موضعی برای داخل سرویکس بیمار انجام می گردد. در درمان با روش LLETZ ضرورتی ندارد که بیمار یک شب در بیمارستان بستری شود.

بیوپسی مخروطی: این روش، یک عمل جراحی جزئی برای از بین بردن سلول های غیر طبیعی سرویکس است. در بیوپسی مخروطی، با یک وسیله مخروطی شکل، سلول های غیر طبیعی دهانه رحم بریده می شوند. LLETZ نیاز به بیهوشی ندارد، اما دهانه رحم باید بی حس شود. بیوپسی مخروطی هم زمان با کولپوسکوپی انجام نمی شود. در این روش بیمار می تواند همان روز بیمارستان را ترک کند. بیوپسی مخروطی معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و بیمار ممکن است یک شب در بیمارستان بستری شود. 

سایر روش های درمان سلول های غیر طبیعی سرویکس عبارتند از:

کرایوتراپی: در این روش سلول های غیر طبیعی فریز شده و از بین می روند (کرایوتراپی در موارد تغییرات سلولی کوچک استفاده می شود). 

لیزر درمانی: در ان تکنیک از لیزر برای مشخص کردن و از بین بردن سلول های غیر طبیعی سرویکس استفاده می گردد. 

انعقاد سرما: در این روش درمانی، از منبع گرمایی برای سوزاندن سلول های غیر طبیعی استفاده می شود. 

هیسترکتومی: چنانچه سلول های غیر طبیعی دهانه رحم بیش از یک بار در سرویکس ایجاد شوند، تغییر شکل سلولی شدید باشد و یا بیمار تمایلی به بارداری نداشته باشد، هیسترکتومی انجام می گردد. 


عوارض و علائم هشدار پس از درمان:

شایع ترین عوارض جانبی پس از درمان عبارتند از:

درد خفیف: درد خفیفی شبیه درد پریود که باید پس از چند ساعت برطرف شود. بیمار می تواند از مسکن های متعدد از جمله ایبوبروفن برای کاهش درد و یا التهاب دهانه رحم استفاده کند. 

خونریزی واژینال: بیمار ممکن است به مدت 4 هفته خونریزی واژینال خفیف و ترشحات واژینال قهوه ای و آبکی داشته باشد. 

عوارض جدی تر پس از درمان عبارتند از:

عفونت: عفونت می تواند باعث خونریزی شدید یا مداوم، ترشحات واژینال بد بو و درد مداوم معده شود. در صورت مشاهده این علائم بیمار باید به پزشک مراجعه کند. 

افزایش خطر زایمان زودرس در بارداری های آینده: در هنگام درمان مکرر سلول های غیر طبیعی و از بین بردن قسمت زیادی از بافت سرویکس، احتمال زایمان زودرس افزایش می یابد. 

در بیشتر موارد، مزایای درمان سلول های غیر طبیعی بیشتر از خطرات آن است. در صورت هر گونه نگرانی از خطرات و عوارض جانبی درمان سلول های غیر طبیعی، بیمار باید با پزشک خود صحبت کند.


عوارض جانبی و خطرات کولپوسکوپی:

کولپوسکوپی یک روش بسیار ایمن است و بنابراین مشکل جدی ایجاد نمی کند. اما کولپوسکوپی نیز مانند هر روش دیگری ممکن است عوارض جانبی داشته باشد که این عوارض عبارتند از:

درد یا ناراحتی: در صورت احساس درد در هنگام کولپوسکوپی بیمار باید به پزشک خود اطلاع بدهد؛

ترشحات واژینال قهوه ای رنگ: ترشحات واژینال قهوه ای ناشی از مایعی است که برای تشخیص سلول های غیر طبیعی استفاده می شود و باید سریع برطرف گردد؛ 

خونریزی واژینال سبک: در صورت انجام بیوپسی، بیمار خونریزی واژینال خفیفی دارد که باید طی 3 تا 5 روز پس از بیوپسی قطع شود. 

البته در صورت مشاهده علائمی مانند خونریزی شدیدتر از قاعدگی طبیعی، خونریزی مداوم، ترشحات بد بوی واژن و یا درد معده، بیمار حتما باید به پزشک مراجعه نماید. 


هزینه کولپوسکوپی: 

هزینه کولپوسکوپی در صورت نیاز به بیوپسی یا نمونه برداری متفاوت است. هزینه کولپوسکوپی بر اساس شرایط بیمار متغیر است، گرچه بیمه ها بخشی از هزینه کولپوسکوپی را پوشش می دهند. 


bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید