×
در صورت مشاهده چه علائمی نیاز به کورتاژ تشخیصی می باشد؟

کورتاژ تشخیصی چیست؟

کورتاژ تشخیصی یک جراحی کوچک برای نمونه برداری از رحم به منظور بررسی بافت اندومتر رحم (لایه داخلی رحم) است. کورتاژ تشخیصی در مطب به صورت سرپایی و هم در بیمارستان قابل انجام است. 

هدف این عمل، نمونه گیری اندومتر یا همان نمونه برداری رحم برای تشخیص سرطان رحم، برداشتن پولیپ رحم، کورتاژ برای ضخامت رحم یا کورتاژ در زنان یائسه به علت لکه بینی بعد از یائسگی است.

روش انجام کورتاژ تشخیصی:

روش انجام کورتاژ تشخیصی بستگی دارد که این عمل در بیمارستان انجام شود یا در مطب. هدف انجام کورتاژ تشخیصی یکسان است اما وسایل نمونه گیری و برخی مراحل عمل ممکن است متفاوت باشد.

کورتاژ در مطب:

در این روش پزشک میتواند با لوله پلاستیکی باریکی به نام کاتتر پایپل نمونه گیری را انجام دهد. این روش نیاز به بیهوشی و بستری ندارد. 

شما ابتدا روی تخت معاینه، به پشت دراز می کشید و پزشک وسیله معاینه(اسپکولوم) را در واژن شما قرار می دهد تا دهانه رحم به خوبی دیده شود. 

سپس کاتتر پایپل از دهانه رحم عبور می کند و وارد رحم می شود. پزشک در این مرحله با خراش هایی توسط پایپل، نمونه گیری اندومتر را انجام می دهد. بافت اندومتر در مایعی ریخته می شود و شما ظرف حاوی نمونه را به آزمایشگاه تحویل می دهید تا بررسی های لازم انجام شود. این عمل کلا  10 دقیقه طول می کشد.

کورتاژ تشخیصی در بیمارستان:

انجام کورتاژ در بیمارستان نیاز به بیهوشی یا بی حسی است که داروی بیهوشی یا بی حسی از ناحیه کمر دریافت خواهید کرد. 

در این روش مانند نمونه برداری رحم با پایپل، به کمک اسپکولوم، دهانه رحم دیده می شود. سپس پزشک قاشق های کوچک فلزی با لبه تیز به نام کورت را از دهانه رحم شما عبور می دهد تا نمونه گیری اندومتر انجام شود. نمونه بافت اندومتر به آزمایشگاه ارسال می شود تا بررسی شود. این عمل 15 الی 30 دقیقه طول می کشد و چند ساعت پس از عمل، شما مرخص می شوید.

و همچنین ممکن است در حین هیستروسکوپی (هیستروسکوپی روشی است که در آن پزشک توسط یک ابزار باریک مجهز به نور و دوربین، پوشش داخلی رحم را روی یک صفحه نمایش می‌بیند) در صورتی که یک مورد مشکوک مشاهده کند نمونه‌هایی از بافت می‌گیرد و همچنین در طول هیستروسکوپی، پزشک می‌تواند پولیپ‌ رحم و فیبروم ها را نیز بردارد.

در صورت مشاهده چه علائمی نیاز به کورتاژ تشخیصی می باشد؟

کورتاژ تشخیصی، در موارد زیر انجام می شود:

خونریزی غیرعادی رحم

بررسی بافت های باقی مانده ناشی از سقط یا زایمان در رحم

تشخیص پولیپ رحم یا میوم

تشخیص سرطان رحم

لکه بینی بعد از یائسگی

کورتاژ برای ضخامت رحم (در افرادی که اندومتر آن ها ضخیم است)

کورتاژ تشخیصی در چه افرادی ممنوع است؟

در شرایط زیر کورتاژ تشخیص ممنوع است:

بسته بودن دهانه رحم به هر علتی(مثلا ناهنجاری های مادرزادی)

بارداری

عفونت واژن و لگن

ممنوعیت بیهوشی و عدم امکان نمونه برداری در مطب

کم خونی بسیار شدید و احتمال خونریزی زیاد پس از کورتاژ

ابتلا به بیماری های خاص مثل دیابت شدید

عوارض کورتاژ تشخیصی:

عوارض کورتاژ تشخیصی نادر است. با این حال، خطراتی وجود دارد، از جمله:

سوراخ شدن رحم: زمانی اتفاق می افتد که ابزار جراحی، سوراخی را در رحم ایجاد کند. سوراخ شدن رحم بیشتر در زنانی که سقط کردند و یا کورتاژ در زنان یائسه انجام شده؛ دیده می شود. بیشتر سوراخ ها به خودی خود بهبود می یابند. با این حال، اگر یک رگ خونی یا اندام دیگر آسیب دیده باشد، ممکن است به جراحی ترمیمی نیاز باشد.

آسیب به دهانه رحم: اگر دهانه رحم در حین کورتاژ رحم آسیب ببیند، پزشک می تواند برای توقف خونریزی، محل آسیب را با فشار دهد یا دارو تجویز کند و حتی می تواند پارگی را بخیه بزند. اگر دهانه رحم قبل از کورتاژ رحم با دارو نرم شود، احتمال آسیب به دهانه رحم بسیار کم می شود

سندرم آشرمن و چسبندگی رحم: به ندرت، کورتاژ رحم منجر به ایجاد بافت اسکار در رحم می شود، وضعیتی که به عنوان سندرم آشرمن شناخته می شود.  

سندرم آشرمن اغلب زمانی اتفاق می افتد که کورتاژ رحم پس از سقط جنین یا زایمان انجام شود. چسبندگی رحم؛ ممکن است منجر به قاعدگی دردناک، کاهش حجم خونریزی و حتی قطع قاعدگی، سقط جنین در آینده و ناباروری شود که این مساله اغلب با جراحی قابل درمان است.

عفونت: عفونت بعد از کورتاژ تشخیصی نادر است. نمونه برداری رحم اگر منجر به عفونت شود با آنتی بیوتیک ها قابل رفع است.

اگر پس از کورتاژ تشخیصی علائم زیر را داشتید با پزشک خود تماس بگیرید:

خونریزی زیاد در حدی که باید هر ساعت یک بار نوار بهداشتی خودا را عوض کنید

تب

درد شدید

ترشحات بدبو از واژن

سرگیجه 

مشکلات ادراری

مراقبت های پس از کورتاژ تشخیصی:

تا یک هفته پس از کورتاژ (تا زمانی که خونریزی قطع شود) نزدیکی نداشته باشید.

مصرف داروهایی که پزشک پس از کورتاژ رحم تجویز می کند.

عدم استفاده از تامپون و دوش واژینال تا پایان خونریزی پس از کورتاژ؛

عدم انجام کار و ورزش سنگین؛

عدم استفاده از حمام وان ( دوش گرفتن ایستاده مشکلی ندارد)؛

کورتاژ در زنان یائسه:

خونریزی و لکه بینی بعد از یائسگی (PMB علامت اصلی کارسینوم آندومتر(سرطان رحم) است. همه بیماران یائسه با علامت لکه بینی بعد از یائسگی باید برای تشخیص سرطان رحم، کورتاژ تشخیصی انجام دهند. اما معمولاً علت خونریزی در چنین بیمارانی نتیجه یک وضعیت خوش خیم مانند پولیپ رحم یا پیر شدن بافت اندومتر است.

یکی دیگر از علت های کورتاژ در زنان یائسه ضخامت اندومتر می باشد؛ حتی اگر لکه بینی بعد از یائسگی نداشته باشید، کورتاژ برای ضخامت رحم لازم و ضروری است.


bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید