×
فریز تخمک در دختران باکره

​فریز تخمک در دختران باکره 

انجماد یا فریز تخمک در انجمن های پزشکی تحت عنوان "cryopreservation" بدون لقاح، شناخته می شود. 

فریز تخمک برای دختران باکره در موارد زیر پیشنهاد می شود: 

-در مواردی که دختر شرایط ازدواج را ندارد و ترس از آن دارد که بدلیل افزایش سن فرصت مادر شدن را از دست بدهد، در نتیجه تمایل به ذخیره تخمک هایش دارد، به گونه ای که در آینده بتواند از آنها استفاده کند.

-در شرایطی که دختری تحت معالجه بیماری قرار دارد طوریکه ممکن است در آینده بر باروری او تأثیر بگذارد، مانند شیمی درمانی یا پرتودرمانی یا اعمال جراحی تخمدان ها، باید قبل از شروع درمان تخمک ها را منجمد کند تا بعداً بتواند باردار شود. 

-در صورتی که دختری مشکلات سلامتی مرتبط با باروری را تجربه می کند، مانند کم خونی سلول داسی که ممکن است بعداً بر باروری او تأثیر گذارد، یا به یک بیماری خود ایمنی مبتلاست یا تمایل به تغییر جنسیت دارد، فریز تخمک پیشنهاد می گردد.

مراحل فریز تخمک در دختران باکره

مراحل فریز تخمک در دختران باکره به صورت زیر می باشد:

1. مرحله آماده سازی: 

-مراجعه به یک مرکز باروری معتبر؛ 

-ویزیت توسط یک متخصص غدد و پزشک متخصص زنان، زایمان و ناباروری؛ 

-پس از مراجعه به پزشك متخصص، انجام سونوگرافی و آزمایش خون درخواست می شود كه شامل موارد زیر می باشد:

آزمایش ذخیره تخمدان، که میزان ذخیره تخمک و کیفیت آن ها را تعیین می کند. 

بررسی سطح هورمون FSH، به منظور یافتن پاسخ تخمدان ها به داروهای باروری که دختر قبل از فرایند انجماد دریافت می کند. 

معاینه و سونوگرافی تخمدان ها، برای ارزیابی و بررسی میزان کارآمدی و عملکرد هر تخمدان؛

انجام غربالگری کامل برای اطمینان از عدم ابتلای دختر به بیماری های عفونی مانند ایدز و هپاتیت B. 

۲. بررسی آمادگی دختر برای گرفتن تخمک ها:

در این مرحله، متخصص زنان داروهای تحریک تخمدان را که شامل تعدادی داروی هورمونی مصنوعی است، تجویز می کند. داروهای تحریک تخمدان باعث بالغ شدن تخمک های بیشتر به جای تولید یک تخمک در ماه می شوند. این داروها شامل موارد زیر می باشند:

داروهای تحریک تخمدان که معمولا به صورت تزریقی یا قرص مصرف می شوند؛

داروهای جلوگیری کننده از تخمک گذاری زودرس. ممکن است برای دختر اتفاق بیفتد که چرخه قاعدگی در یک ماه زودتر از تاریخ اصلی خود رخ دهد، بنابراین برای جلوگیری از بروز این مساله این داروها تجویز می شوند. 

پزشک معالج پس از اعمال کلیه مراحل فوق، وضعیت دختر را تحت نظر قرار می دهد، پس از طی دوره پزشکی، آزمایش های خون دیگری انجام می شود تا پاسخ دختر به دارو را مشخص کند. اگر پزشک مشاهده کند که سطح استروژن به طور طبیعی رشد می کند و از سطح پروژسترون بالاتر است، در یک زمان خاص برای گرفتن تصویر از تخمدان ها تصمیم به انجام سونوگرافی می گیرد و بر رشد کیسه های حاوی فولیکول که از مایع پر شده است، نظارت می کند. بلوغ تخمک غالبا به مدت دو هفته طول می کشد، انجماد تخمک ها پس از تخمک گیری انجام می شود.

3-مرحله برداشت تخمک (عمل تخمک گیری) و فریز تخمک:

یکی دیگر از مراحل فریز تخمک، عمل تخمک گیری و فریز تخمک می باشد. انجماد تخمک اغلب در یک مرکز تخصصی انجام می شود. توجه داشته باشید که عمل تخمک گیری در دختران مجرد با زنان دیگر فرق داشته و لازم است دختران مجرد قبل از اقدام به تخمک کشی به مشاورین حقوقی مرکز درمان ناباروری مراجعه کنند.

مراحل فریز تخمک در دختران باکره کمی سخت تر از فریز تخمک در زنان است.


آیا انجماد تخمک روی پرده بکارت تأثیر می گذارد؟ 

پرده بکارت دختر باکره هرگز تحت تأثیر روند انجماد تخمک ها قرار نمی گیرد، زیرا پزشک به واژن یا پرده بکارت نزدیک نمی شود و تخمک ها از طریق دو برش کوچک در شکم از تخمدان کشیده می شوند، بنابراین پرده بکارت دختر دست نخورده باقی می ماند. 

عوارض فریز تخمک در دختران باکره:

عوارض فریز تخمک در دختران باکره بسیار ناچیز می باشد، با این حال به نظر می رسد همه یا برخی از این عوارض در این نوع عمل متداول است. البته عوارض پس از پایان سیکل و عمل انجماد پایان می یابند. برخی از عوارض فریز تخمک عبارتند از: 

-تب که ممکن است به 38 درجه برسد؛ 

-احساس درد در شکم؛ 

-افزایش وزن تا یک کیلو یک روز بعد از انجام عمل؛ 

-خونریزی که با تجویز داروی مناسب توسط پزشک، تنها یک تا سه روز طول می کشد؛ 

-بروز مشکل در ادرار کردن. 

میزان موفقیت فریز تخمک:

میزان موفقیت این تکنیک هم به انجماد موفقیت آمیز تخمک و هم به میزان سلامت تخمک بستگی دارد.100٪ انجماد تخمک ها موفقیت آمیز است، اما از نظر پزشکی، ممکن است 2٪ تخمک ها طی عمل انجماد از بین بروند. تخمک ها در مقایسه با جنین های فریز شده در برابر انجماد آسیب پذیرتر هستند. انجماد جنین شامل انجماد یک تخم بارور شده است.

هزینه انجماد تخمک در دختران باکره:

هزینه فریز تخمک با توجه به استفاده از فناوری های پیشرفته در فرآیند فریز تخمک، خیلی بالا نمی باشد. 

کنترل های مذهبی، قانونی و اجتماعی برای انجماد تخمک در دختران باکره:

فرآیند فریز تخمک در دختران باکره به منظور بالا بردن امید به باروری در آینده انجام می گیرد و امکان انجام فرآیند تولید مثل را به زمان مناسبی در آینده موکول می کند. با توجه به حساسیت این موضوع در جامعه، فریز تخمک در دختران باکره از نظر شرعی، قانونی و اجتماعی بررسی می گردد:

محدودیت های قانونی فریز تخمک:  

اگر فرآیند انجماد تخمک به دلیل ترس از دست دادن فرصت دستیابی به مادر بودن باشد، هیچ دلیل موجهی برای عدم انجام این عمل نیست، اما به شرط آنكه این روند مطابق با نظارت های قانونی و چارچوب های واضح انجام شود، به گونه ای كه هیچ دختری در آینده نمی تواند این تخمک ها را به كسانی كه مایل به بچه دار شدن هستند بفروشد و انجماد تخمک ها نباید برای تجارت باشد، زیرا این امر ممنوع است.

روند نظارت قانونی فرآیند انجماد تخمک چگونه است؟

در ایران هنوز قانون کاملی برای تنظیم روند فریز تخمک تصویب نشده است.

میزان پذیرش اجتماعی در مورد فرآیند فریز تخمک در دختران باکره:

همچنان که در رسانه های اجتماعی بحث زیادی در مورد میزان پذیرش جامعه از فرآیند فریز تخمک در دختران باکره وجود دارد، گروهی به شدت از این عمل حمایت کرده و گروه دیگری مخالف این کار هستند.

سوالات متداول در مورد فرآیند فریز تخمک:

آیا می توان تخمک های دختران بالای 45 سال را نیز منجمد کرد؟ 

بله می توان فرآیند انجماد تخمک ها را انجام داد اما آنچه که در این سن اهیت دارد، تولید و کیفیت تخمک است، زیرا با افزایش سن، احتمال تولید تخمک و میزان کیفیت آن کاهش می یابد. با این حال اگر این تخمک ها در زمانی که کیفیت بالایی دارند منجمد شوند، می توان تحت نظارت کامل پزشکی بارورشان کرد. 

آیا فرایند انجماد تخمک احتمال شکست دارد؟ 

بله، مواردی رخ داده است که فرایند انجماد شکست خورده است، زیرا انجماد تخمک های بدون لقاح، میزان شکست بیشتری نسبت به انجماد جنین دارد.

آیا بانک های تخمک فریز شده وجود دارد؟ 

هیچ بانک تخصصی برای ذخیره تخمک و اسپرم های منجمد وجود ندارد، اما تخمک ها و اسپرم های منجمد در مراکز تخصصی ناباروری ذخیره می شوند، زیرا آنها با فناوری بسیار پیشرفته مکان هایی را برای این امر تهیه کرده اند و این باعث شده است روند انجماد فراگیرتر شود. 

چه تعداد مراکز ناباروری برای انجماد تخمک در ایران وجود دارد؟ 

اگرچه این مراکز در ایران بسیار زیاد است، اما تعداد مراکز معتبری که در آن ذخیره تخمک های منجمد با موفقیت انجام شود زیاد نیست. 

تخمک ها فریز شده را تا چند سال می توان نگهداری کرد؟

 تخمک های منجمد اگر به درستی نگهداری شوند، بیش از 25 سال عمر دارند. اما بهترین زمان نگهداری آن ها ۱۰ سال است.

آیا هزینه های فریز تخمک ها سالیانه دریافت می شود؟

بله، هزینه های فریز تخمک به صورت سالانه در مراکز ناباروری دریافت می شود. هزینه سالانه آن به مرکز ناباروری مربوطه بستگی دارد.

آیا سن مناسبی برای فریز تخمک در دختران باکره وجود دارد؟

البته سن یک عامل مهم است، اما مهمتر از سن، کیفیت تخمک ها و کارآیی آنها در هنگام انجماد است. با اینحال بهتر است روند انجماد تخمک را تا قبل از 35 سالگی انجام داد.


bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید