×
علل ناباروری زنان

علت ناباروری زنان چیست؟

این مطلب از نظر علمی به تأیید دکتر آزاده حسینی فلوشیپ ناباروری و IVF، از پزشکان متخصص مرکز مام رسیده است.

ناباروری زنان به معنی عدم وقوع بارداری پس از یک سال تلاش مکرر و داشتن رابطه جنسی محافظت نشده در زنان زیر 35 سال و یا شش ماه عدم وقوع بارداری در زنان بالای 35 سال است. ناباروری می تواند ناشی از مرد، زن یا هر دوی آن ها باشد. در برخی از زوجین، بیش از یک علت برای ناباروری وجود دارد. با افزایش سن (بالای 30 سال)، قدرت باروری زنان کاهش یافته و میزان ناباروری زنان افزایش می یابد. افزایش سن زنان، فرآیند تخمک گذاری و آزاد سازی تخمک را مختل کرده و از این رو می تواند منجر به ناباروری زنان شود. میزان ناباروری زنان پس از 44 سالگی و حتی در صورت استفاده از داروهای باروری، به میزان قابل توجه تری کاهش می یابد. البته سن تنها عامل تاثیرگذار بر ناباروری زنان نیست و عوامل مختلفی می توانند علت ناباروری زنان باشند.
در حال حاضر روش های درمانی مختلفی برای درمان ناباروری وجود دارند مانند روش ای وی اف (IVF) یا لقاح آزمایشگاهی. روش درمان بر اساس علت ناباروری زنان انتخاب می گردد. در این متن به رایج ترین علل ناباروری زنان اشاره می کنیم.


رایج ترین علل ناباروری زنان:

از شایع ترین علل ناباروری زنان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    اختلال تخمک گذاری: این اختلال، رایج ترین علت ناباروری زنان می باشد. اختلال در فرآیند تخمک گذاری بر روی آزاد شدن تخمک از تخمدان ها تاثیر می گذارد. شایع ترین علت اختلال در تخمک گذاری، بیماری تخمدان پلی کیستیک است.
•    استرس های جسمی: اختلال خوردن، زیاده روی در ورزش کردن، کاهش وزن زیاد، کاهش وزن سریع و چاقی مثال هایی از این استرس ها هستند.
•    اختلالات هورمونی: برخی از اختلالات هورمونی عبارتند از:
-اختلالات غده تیروئید؛
-مشکلات غده هیپوفیز؛
-اختلالات غده آدرنال؛
-سندرم تخمدان پلی کیستیک؛
-هایپرپرولاکتینمی.
اختلالات هورمونی می توانند سبب تاخیر یا جلوگیری از آزاد سازی تخمک از تخمدان ها و یا کاهش ذخیره تخمدان ها شوند و به این طریق، علت ناباروری زنان باشند. افزایش یا کاهش وزن غیر منتظره، خستگی، آکنه، رشد بیش از حد مو یا ریزش مو و کیست تخمدان از جمله علائمی هستند که می توانند نشان دهنده اختلالات هورمونی باشند.
کیست تخمدان خود می تواند باعث ایجاد درد لگنی شده و یا روند طبیعی تخمک گذاری را متوقف نماید.
•    آسیب لوله های رحمی (فالوپ): ایجاد آسیب به لوله های فالوپ می تواند از انتقال تخمک به رحم جلوگیری کرده و سبب انسداد لوله رحم شود. آسیب لوله های رحمی می تواند به دلایل زیر ایجاد شود:
-سالپنژیت یا التهاب لوله های رحمی که معمولا در اثر بیماری التهابی لگن یا PID ایجاد می گردد؛
-سابقه جراحی قبلی؛
-حاملگی خارج رحمی؛
-اندومتریوز: اگر بافت رحم در جایی خارج از رحم رشد کند، به آن اندومتریوز می گویند. اندومتریوز می تواند بر عملکرد تخمدان ها، رحم و لوله های رحمی تاثیر بگذارد. اندومتریوز نیز یک علت ناباروری زنان است؛
-بیماری التهابی لگن (PID): PID یک عفونت باکتریایی در لگن زنان است. PID اغلب می تواند به لوله های رحمی آسیب رسانده و باعث انسداد لوله رحم شود.
•    ناهنجاری رحمی ناشی از تغییر در شکل و ساختار رحم: یکی از علل ناباروری در زنان فیبروم یا پولیپ است که  می تواند سبب ناهنجاری در شکل یا ساختار رحم شود. فیبروم می تواند باعث انسداد لوله رحم شده و در نهایت منجر به ناباروری گردد. پولیپ یا فیبروم می توانند با علائمی مانند خونریزی شدید قاعدگی، درد لگن و بزرگ شدن رحم همراه باشند.
•    آسیب بافت رحم: آسیب دیدن بافت رحم می تواند در اثر مواردی مانند عفونت رحمی، سقط جنین و کورتاژ  ایجاد شود. این موارد می تواند منجر به تاخیر در قاعدگی و کاهش جریان خون قاعدگی شوند.
•    یائسگی زودرس: اگر عملکرد تخمدان ها و قاعدگی پیش از 40 سالگی متوقف شود به آن یائسگی زودرس می گویند. یائسگی زودرس، دیگر علت ناباروری زنان می باشد. اگرچه علت یائسگی زودرس هنوز مشخص نیست، اما بیماری های اتوایمیون، سندرم ترنر، سندرم X شکننده و شیمی درمانی می توانند باعث ایجاد یائسگی زودرس شوند.
•    چسبندگی لگن: چسبندگی لگن نیز می تواند علت ناباروری زنان باشد. چسبندگی لگن در اثر عفونت لگن، آپاندیسیت، اندومتریوز یا جراحی شکم ایجاد می شود.
•    سرطان: برخی از سرطان ها به خصوص سرطان های دستگاه تناسلی، می توانند علت ناباروری زنان باشند. همچنین شیمی درمانی و پرتودرمانی نیز از علل ناباروری در زنان هستند.


درمان ناباروری زنان:

درمان ناباروری شامل درمان دارویی و یا جراحی است. در صورت استفاده از درمان دارویی، می توان از داروهای تحریک تخمک گذاری مانند کلومیفن و سایر داروهای تحریک کننده FSH و LH استفاده نمود.
استفاده از روش های کمک باروری یکی دیگر از روش های درمان ناباروری زنان است. معمولا روش های کمک باروری پس از درمان دارویی مورد استفاده قرار می گیرند. ای وی اف (IVF)، آی یو آی (IUI)، تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)، انتقال سلول تخم به درون لوله رحم (ZIFT) و یا روش انتقال سلول های جنسی به لوله های فالوپ (GIFT) از جمله روش های درمان ناباروری زنان هستند. انتخاب روش درمان ناباروری بر اساس علت ناباروری زنان و شرایط همسر بیمار انجام می گیرد و می تواند روش ای وی اف (IVF)، آی یو آی (IUI) و یا سایر روش های درمان ناباروری باشد.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید