×
IVF در سنین پایین

آیا سن پایین باعث افزایش میزان موفقیت  IVF (ای وی اف) می شود؟

این مطلب از نظر علمی به تأیید دکتر فاطمه فرج زاده فلوشیپ ناباروری و IVF، از پزشکان متخصص مرکز مام رسیده است.

با افزایش سن زنان، توانایی تولید تخمک های با کیفیت مناسب کاهش یافته و در نتیجه جنین ها توانایی لازم جهت لانه گزینی در رحم را ندارند؛ افزایش سن همچنین باعث کاهش ذخیره تخمدان ها می گردد و کاهش ذخیره تخمدان، میزان ناباروری را افزایش می دهد.
از همین رو، میزان موفقیت IVF نیز پس از 37 سالگی به طرز چشمگیری کاهش می یابد. سن ای وی اف مهم ترین فاکتور در درمان ناباروری زنان است، به خصوص خانم هایی که می خواهند با تخمک خود بارور شوند. اما پس از 43 سالگی، قدرت باروری به شدت کاهش یافته و استفاده از تخمک اهدایی روش مناسبی جهت درمان ناباروری زنان می باشد که می تواند میزان موفقیت IVF را افزایش دهد.
اما سوالی که در این جا مطرح می گردد این است که آیا هر چه سن خانم پایین تر باشد، درصد موفقیت ای وی اف نیز افزایش می یابد؟ در این مطلب قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم.

آیا سن کم خانم باعث افزایش میزان موفقیت IVF می شود؟
همانطور که گفته شد، افزایش سن زنان با کاهش قدرت باروری در آن ها در ارتباط است. با افزایش سن ای وی اف، میزان سقط جنین، مشکلات ژنتیکی و خطرات دوران بارداری افزایش می یابد. زنانی که در دوره پیش از یائسگی هستند و تحت درمان با روش های کمک باروری از قبیل ای وی اف قرار می گیرند، معمولا پاسخ ضعیفی به درمان ناباروری دارند و میزان تولد جنین زنده با روش ای وی اف در آن ها، در مقایسه با زنان جوان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
از همین رو به طور کلی فرض بر این است که زنان جوان بهترین گروه برای درمان ناباروری با اهدای تخمک هستند، زیرا در صورت بارداری با تخمک های سالم، میزان ناهنجاری های کروموزومی کاهش می یابد. مطالعات اخیر نشان داده اند که کاهش سن ای وی اف، میزان ناهنجاری های کروموزومی جنین، در اهدا کنندگان تخمک را افزایش می دهد؛ در صورتی که پزشکان تصور می کنند زنان جوان تخمک های سالم تری داشته و در نتیجه درمان ناباروری با روش های کمک باروری از قبیل IVF در آن ها، نتایج بهتری خواهد داشت.
نکته جالب توجه این است که برخی از مطالعات حاکی از این است که میزان موفقیت آمیز بودن درمان ناباروری با کاهش سن بیمار افزایش نمی یابد. خطر آناپلوئیدی بودن جنین با افزایش سن زنان پس از 26 سالگی افزایش می یابد و در زنان کمتر از 23 سال آناپلوئیدی شیوع کمتری دارد. میزان موفقیت درمان ناباروری با روش های کمک باروری از قبیل IVF در زنانی که سن کم تر از 30 سال داشته و ذخیره تخمدان در آن ها کاهش یافته است، کاهش می یابد. حتی گاهی میزان موفقیت IVF در زنانی که تحت درمان IVF هستند و سن ای وی اف در آن ها خیلی پایین است، در مقایسه با زنانی با سن بالاتر، کاهش می یابد.
یکی از فاکتورهای مهم در باروری زنان، کیفیت تخمک است که با افزایش سن زنان، کاهش می یابد. گاهی ممکن است کیفیت تخمک در خانمی با سن بالاتر، بهتر از کیفیت تخمک در خانمی با سن کم تر باشد، اگرچه این مساله نادر است
 به طور کلی، کیفیت و کمیت تخمک ها از اوایل 30 سالگی کاهش می یابد. میزان موفقیت IVF در زنان 25 ساله 60 درصد است و در حالی که میزان موفقیت ای وی اف در زنان 40 ساله، حدود 10 درصد می باشد. اما میزان باروری و تعداد جنین های دارای کیفیت مطلوب، قبل از 25 سالگی کاهش یافته و همچنین خطر سقط جنین افزایش می یابد؛ بنابراین در این افراد میزان موفقیت ای وی اف نیز کاهش می یابد.

آیا سن مردان نیز در میزان موفقیت IVF تاثیر دارد؟
افزایش سن مردان نیز قدرت باروری آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد، اما تاثیر سن مردان بر ناباروری کمتر از تاثیر آن بر زنان است. با افزایش سن مردان، کیفیت اسپرم و دفعات رابطه جنسی کاهش می یابد، اما بر خلاف زنان، برای باروری مردان محدوده سنی حداکثری وجود ندارد.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید