×
میکرواینجکشن در ناباروری به ‎دلیل اندومتریوز

تاثیر روش های کمک باروری در درمان ناباروری به دلیل اندومتریوز

این مطلب از نظر علمی به تأیید دکتر فاطمه فرج زاده فلوشیپ ناباروری و IVF، از پزشکان متخصص مرکز مام رسیده است.

اندومتریوز یکی از شایع ترین بیماری های زنان است که در آن بافت آندومتر رحم (دیواره داخلی رحم) در جایی خارج از فضای رحم مانند فضای شکم و روی اندام‌هایی مانند مثانه، روده‌ها و یا تخمدان‌ها رشد می‌کند. طیف این بیماری بسیار گسترده است و از ضایعات کوچک روی اعضای لگن تا کیست‌های بزرگ اندومتریوما، ایجاد چسبندگی‌های وسیع در روده، مثانه و رحم و در نهایت، برهم ‌زدن آناتومی لگن متغیر است.
علائم اندومتریوز می تواند شامل پریود نامنظم، اختلال در تخمک گذاری، ایجاد انسداد لوله رحم و متعاقب آن ناباروری باشد. در ادامه، به ارائه مطالبی جهت درک بهتر اختلال آندومتریوز و روش های درمانی آن می پردازیم.


آیا ابتلا به اندومتریوز به‎ معنای نداشتن شانس در بارداری یا درمان ناباروری است؟

یکی از مهمترین دغدغه‌های ذهنی و روانی زنان مبتلا به اختلال آندومتریوز، توانایی آن ها برای باروری و باردار شدن است. گرچه ابتلا به اندومتریوز ممکن است با ایجاد پریود نامنظم، اختلال در روند تخمک گذاری یا انسداد لوله رحم در فرآیند باروری اختلال ایجاد نماید، اما این امر که ابتلا به اندومتریوز مساوی است با ناباروری و عدم موفقیت در درمان، یک باور نادرست در میان خانم‎ها است.
خوشبختانه، امروزه با پیشرفت های صورت گرفته در حوزه‎ درمان ناباروری و پزشکی، روش‌‌های درمانی به طور قابل توجهی توسعه پیدا کرده و امکان درمان اندومتریوز و درمان ناباروری با روش های کمک باروری فراهم شده است.


آیا اندومتریوز بر ایجاد ناباروری تاثیرگذار است؟

بین ناباروری و کاهش قدرت باروری با اندومتریوز ارتباط شناخته ‌شده‌ای وجود دارد. در زنان مبتلا به بیماری اندومتریوز ممکن است به علت کاهش ذخیره تخمدان، اختلال تخمک گذاری و یا انسداد لوله رحم، توانایی لقاح کاهش پیدا کرده و ناباروری اتفاق بیفتد. در صورت وجود بافت اندومتریوز بر روی لوله‌ های فالوپ و ایجاد انسداد لوله رحم، این بافت اضافی مانع از حرکت تخمک بارور شده (جنین) به داخل رحم می‌گردد.
همچنین بررسی‌ها نشان داده‌اند که میزان موفقیت روش های درمان ناباروری (مانند IVF یا ICSI) در زنان مبتلا به اندومتریوز، کمتر از این میزان در خانم هایی است که به علل دیگر دچار ناباروری هستند. علاوه بر این، بین درجه و شدت بیماری اندومتریوز و میزان باروری ارتباط معکوس وجود دارد؛ به طوری که گزارش‌هایی مبنی بر افزایش میزان باروری بعد از جراحی و درمان اندومتریوز در درجات خفیف تا متوسط بیماری دیده ‎شده ‎است.
اما به طور کلی باید گفت که بیماری اندومتریوز تاثیر چندانی بر میزان بارداری زنانی که مبتلا به آندومتریوز خفیف هستند ندارد. تحقیقات نشان داده است که ۷۰ درصد از زنان مبتلا به آندومتریوز خفیف تا متوسط، بدون درمان اضافی قادر به بارداری هستند. در حقیقت ارتباط دقیق ناباروری و اندومتریوز هنوز مشخص نشده است، اما به نظر می‌رسد، شدت و محل بافت اندومتریوز در باروری تاثیرگذار باشد.


آیا بیماری اندومتریوز قابل درمان است؟

روش درمانی مشخصی جهت درمان قطعی آندومتریوز وجود ندارد، اما با این حال، بسیاری از پزشکان راهبردهای درمانی مختلفی برای کمک به مدیریت بیماری ارائه می‌دهند. درحال حاضر درمان بیماری آندومتریوز با درمان دارویی و یا درمان جراحی انجام می‎گیرد، اما درمان این عارضه با توجه به شرایط هر بیمار انجام می شود و باید توجه داشت که روند درمان اندومتریوز و همچنین روند درمان ناباروری در زنان مبتلا کاملا تخصصی است و باید تحت نظر پزشک و در مراکز معتبر درمان ناباروری انجام شود.
 

روش های کمک باروری (مانند میکرواینجکشن و ای وی اف):

میکرواینجکشن یا تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)، که یکی از موثرین روش های کمک باروری است؛ روشی است که یک سلول اسپرم در محیط آزمایشگاه از سایر سلول‌ها جدا شده و مستقیما در سیتوپلاسم تخمک وارد می‌شود. به وسیله‌ی روش میکرواینجکشن، میزان لقاح و فعال شدن تخمک‌ها به بهترین حالت فراهم می‌گردد.
انجام میکرواینجکشن برای درمان ناباروری در موارد زیر، شانس موفقیت بارداری را به‎طور چشمگیری افزایش می‎دهد:
•    در مواردی که تلاش های قبلی برای درمان ناباروری با IVF نتیجه بخش نبوده باشد؛
•    در صورت وجود اشکالات اساسی در اسپرم از قبیل شکل غیرطبیعی، کم بودن تحرک و یا تعداد اسپرم؛
•    در صورت وجود مانعی در مسیر حرکت اسپرم به تخمک مانند ناهنجاری های آناتومیکی یا انسداد لوله رحم در اثر بیماری هایی مانند اندومتریوز؛
•    پایین بودن کیفیت تخمک و ذخیره تخمدان خانم‎ به دلیل اندومتریوز.
در واقع خوشبختانه باید گفت که با وجود تنها یک اسپرم سالم و حتی در صورت فقدان یا انسداد لوله رحم، مانعی برای انجام این عمل وجود ندارد و می توان به درمان ناباروری امیدوار بود.


تاثیر درمان اندومتریوز بر میزان موفقیت روش های کمک باروری:

‌با وجود این که گفته می شود تعداد تخمک های بالغ در افراد مبتلا به اندومتریوز کمتر از سایر زنان است، اما مطالعات نشان داده اند در صورتی که درمان موفق بیماری اندومتریوز قبل از ورود به سیکل ICSI یا IVF انجام شود، شانس باروری در این زنان افزایش می یابد.
اما نکته جالب توجه این است که کیفیت جنین و میزان تولد نوزاد زنده در خانم هایی که مبتلا به اندومتریوز بوده و به کمک روش های ای وی اف یا میکرواینجکشن باردار شده اند، تفاوتی با سایر افراد سالم ندارد.
به‎ طور کلی باید گفت گرچه شدت درجه بیماری اندومتریوز روی تعداد تخمک بالغ به‌دست‌آمده اثر نامطلوب دارد، اما انجام درمان موفق بیماری اندومتریوز، می تواند موجب افزایش میزان باروری ‎شود.


اقدامات لازم برای بهبود نتیجه روش های درمان ناباروری در زنان مبتلا به اندومتریوز:

اقدامات مختلفی قبل از درمان ناباروری با روش‌های  IVF(ای وی اف) و یاICSI  (میکرواینجکشن)، برای کاهش عوارض زنان مبتلا به اندومتریوز (مانند پریود نامنظم یا اختلال در تخمک گذاری) توصیه می شوند. این اقدامات شامل درمان بلند مدت با داروهای آگونيست  GnRHیا داروهای ضد ‎بارداری خوراکی (COC) تحت نظر پزشک و یا جراحی برای برداشتن ضایعات اندومتریوما است. بنابراین اغلب پیشنهاد می‌شود که پیش از درمان ناباروری با ‌روش های کمک باروری مانندICSI  و IVF در بیماران مبتلا به اندومتریوز، التهاب ناشی از بیماری با درمان‌های دارویی یا جراحی کنترل شود تا میزان موفقیت روش های میکرواینجکشن و ای وی اف افزایش یابد.


سخن پایانی:

همانطور که اشاره شد هرچند که ابتلا به اندومتریوز روند درمان ناباروری را نسبت به افراد سالم مشکل‎تر می‎کند، اما هرگز به ‎معنای نداشتن شانس باروری نیست. از طرفی در نظر ‎داشته ‎باشید درمان این بیماری و درمان ناباروری حاصل از آن باید در مراکز معتبر و با نظارت پزشکان مجرب انجام گیرد. اشاره به این نکته نیز حائز اهمیت است که باید در درمان صبور بوده و بداید که داشتن سبک زندگی سالم و مصرف ویتامین‌ها، آنتی‌اکسیدان هایی مانند امگا۳، ویتامین‌های D، C،E ، مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه و پرهیز از مصرف غذاهای فرآوری‌شده و فست ‌فود ها همگی می‎توانند از پیشرفت یا عود این بیماری جلوگیری کنند.

فراموش نکنید که ما در "مرکز مام" در کنار شماییم و شما با بهره‎مندی از کلیه خدمات مربوط به درمان ناباروری اعم از روش های لقاح آزمایشگاهی (ای وی اف (IVF) میکرواینجکشن (ICSI)) در مرکز ناباروری مام می توانید با کمک بهترین تجهیزات، در جهت درمان این بیماری و عارضه ناباروری حاصل از آن  قدم بردارید. شما عزیزان می توانید با تعیین وقت قبلی به این مرکز مراجعه و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 42500-021تماس حاصل فرمایید.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید