×
کجی آلت تناسلی

آیا کجی آلت تناسلی مردان قابل درمان است؟

این مطلب از نظر علمی به تأیید دکتر احسان اطرج متخصص اورولوژی و فلوشیپ آندرولوژی، از پزشکان متخصص مرکز مام رسیده است.

بیماری پیرونی یا کجی آلت تناسلی یکی از اختلالات دستگاه تناسلی مردان است که در اثر اسکار بافت آلت تناسلی مردان ایجاد می شود. بیماری پیرونی می تواند منجر به خم شدن یا کج بودن آلت تناسلی مردان گردد. اکثر مردان مبتلا به بیماری پیرونی، مشکلی در رابطه جنسی و نزدیکی ندارند؛ اما برخی از مردان مبتلا به کجی آلت تناسلی، دارای رابطه جنسی دردناک و اختلال نعوظ هستند. بسته به علائم عارضه انحنای آلت تناسلی، درمان آن شامل روش های دارو درمانی و عمل جراحی می باشد. 


علل کج بودن آلت تناسلی مردان:

علت اصلی کجی آلت تناسلی مردان هنوز به طور دقیق مشخص نیست. بسیاری از دانشمندان، تشکیل پلاک فیبری حاصل از ضربه که باعث خونریزی داخلی در آلت تناسلی مردان می شود را عامل اصلی کج بودن آلت تناسلی مردان می دانند. گرچه ممکن است مردان اصلا متوجه آسیب یا ضربه وارده به آلت تناسلی خود نشوند. گاهی کج بودن آلت تناسلی در اثر گذر زمان ایجاد می شود که ممکن است به ژنتیک مرتبط باشد. در برخی مردان، آسیب جسمی و ژنتیک به صورت همزمان، عامل کجی آلت تناسلی هستند. بیماری پیرونی همچنین می تواند در اثر عوارض جانبی برخی از داروها ایجاد گردد، اما هنوز هیچ مدرک ثابت شده ای برای نشان دادن تاثیر این داروها در کجی آلت تناسلی وجود ندارد. 


تاثیر سن بر بیماری پیرونی:

اگرچه بیشتر مردان در میانسالی به بیماری کجی آلت تناسلی مبتلا می شوند، اما مردان جوان و مسن هم می توانند انحنای آلت تناسلی داشته باشند. با افزایش سن مردان، شیوع انحنای آلت تناسلی افزایش می یابد، اما کجی آلت تناسلی در افراد مسن طبیعی نیست. 


علائم بیماری پیرونی: 

علائم کج بودن آلت تناسلی ممکن است به آرامی یا به یک باره ایجاد شود. از جمله علائم کجی آلت تناسلی می توان به موارد زیر شاره کرد:

ایجاد یک منطقه ضخیم یا پلاک در بافت آلت تناسلی مردان (به ندرت بیش از یک پلاک وجود دارد)؛

انحنا در آلت تناسلی در هنگام نعوظ؛

درد در آلت تناسلی مردان بویژه در هنگام نعوظ (درد در مواقع غیر از نعوظ بسیار نادر است)؛ 

آلت تناسلی شبیه ساعت شنی.

برخی از مردان مبتلا به بیماری پیرونی در ناحیه آلت تناسلی خود احساس درد دارند، در حالی که بعضی دیگر از بیماران ممکن است هیچ دردی نداشته باشند. البته این امکان وجود دارد که درد با گذشت زمان بهتر شود، اما در موارد شدید، انحنا در آلت تناسلی می تواند نزدیکی را دشوار، دردناک و گاهی غیر ممکن سازد. بیماری پیرونی همچنین ممکن است باعث اختلال نعوظ و در نهایت ناتوانی جنسی گردد. 


تشخیص بیماری پیرونی:

بیمار باید در مورد سابقه آسیب دیدگی پیش از شروع علائم کجی آلت تناسلی با پزشک خود صحبت کند. پزشک در هنگام معاینه، بافت سخت شده ناشی از بیماری پیرونی را لمس می نماید. البته انجام معاینه فیزیکی همیشه ضروری نیست.

گاهی در هنگام معاینه آلت تناسلی، جهت بررسی اختلال نعوظ در بیمار ممکن است به او دارو تزریق شود تا القای نعوظ ایجاد گردد. در صورت وجود انحنای آلت تناسلی ممکن است عکسبرداری با اشعه ایکس یا سونوگرافی آلت تناسلی انجام گیرد. در موارد اندکی که معاینه بیمار، وجود بیماری پیرونی را تایید نمی کند و یا در صورت تشدید شرایط بیمار، پزشک ممکن است نمونه برداری یا بیوپسی انجام دهد. بیوپسی شامل برداشتن بخشی از منطقه آسیب دیده و بررسی آزمایشگاهی نمونه آلت تناسلی می باشد. 


درمان بیماری کجی آلت تناسلی: 

بیماری پیرونی گاهی خودبه ‎خود برطرف می شود و ممکن است نیازی به درمان نباشد، زیرا اغلب بیماران مبتلا به این عارضه، درد ندارند و یا این بیماری سبب ناتوانی جنسی و اختلال در نزدیکی آن ها نمی شود.

درمان کجی آلت تناسلی توسط روش های مختلفی مانند استفاده از داروها، تزریق استروئیدها در ناحیه آسیب دیده و عمل جراحی انجام می گیرد، هرچند که شواهد اندکی در مورد تاثیر داروها در بهبودی بیماری پیرونی وجود دارد. درمان معمولا 1 تا 2 سال و یا مدت بیشتری به طول می انجامد تا انحنای آلت تناسلی اصلاح یابد. موارد خفیف کج بودن آلت تناسلی به درمان نیاز ندارد. همچنین درد در بیماران پیرونی فقط هنگام اختلال نعوظ ایجاد می شود و بیمار معمولا درد خفیفی دارد. اگر بیماری پیرونی باعث ایجاد اختلال در رابطه جنسی و ناتوانی جنسی نگردد، درمان ضرورتی ندارد. 


انواع روش های درمان بیماری پیرونی: 

جهت درمان کجی آلت تناسلی، در ابتدا ممکن است قرص هایی از قبیل پنتوکسی فیلین یا پتاسیم برای بیمار تجویز شود. در صورت عدم بهبودی بیمار، داروی وراپامیل یا کلاژناز به آلت تناسلی تزریق می گردد. اگر این درمان هم موثر نباشد، فقط در صورت وجود ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ، ممکن است پزشک برای بیمار عمل جراحی را در نظر بگیرد. شایع ترین روش های جراحی بیماری پیرونی عبارتند از: 

برداشتن بافت پلاک آلت تناسلی و سپس پیوند بافت آلت تناسلی؛ 

تغییر یا حذف بافت آلت تناسلی مقابل پلاک (این امر می تواند اثر بیماری را خنثی نماید)؛ 

استفاده از ایمپلنت برای راست نگه داشتن آلت تناسلی مردان.

متاسفانه روش های ذکر شده، روش های مطمئنی برای درمان بیماری پیرونی نیستند. برداشتن پلاک آلت تناسلی می تواند منجر به ایجاد اختلال نعوظ گردد. به عمل جراحی برداشتن بافت اطراف آلت تناسلی، روش Nesbit می گویند که این روش نیز می تواند باعث اختلال نعوظ شود. در برخی موارد، کاشت پروتز آلت تناسلی می تواند یک راه درمان برای کج بودن آلت تناسلی باشد. این روش درمانی فقط برای بیماران مبتلا به بیماری پیرونی و افراد مبتلا به اختلال نعوظ مورد استفاده قرار می گیرد. درمان جراحی روش مناسب تری جهت درمان بیماری پیرونی است، اما به دلیل بروز عوارض احتمالی جراحی که اغلب هم قابل اصلاح نیستند، پزشکان ترجیح می دهند فقط مردانی که کجی آلت تناسلی شدید دارند را جراحی کنند تا در برقراری رابطه جنسی آن ها اختلال ایجاد نشود. 

مصرف ویتامین جهت درمان بیماری پیرونی: 

استفاده از ویتامین E و آمینوبنزوات پتاسیم که با ویتامین B مرتبط هستند، نتایج متعددی را در درمان این عارضه نشان داده اند. البته لازم به ذکر است که روش های نام برده هنوز در درمان بیماری پیرونی اثبات نشده اند. 

سایر روش های درمان بیماری پیرونی:

تزریق مستقیم مواد شیمیایی به پلاک و پرتودرمانی از دیگر روش های درمان بیماری پیرونی هستند، اما از آنجا که پرتودرمانی فقط باعث کاهش درد بیماری می گردد، این روش به ندرت انجام می شود. لازم به ذکر است که این روش های درمانی هنوز اثبات نشده اند.


مدیریت درد در بیماری پیرونی:

احساس درد در اکثر مردانی که به دلیل بیماری پیرونی در آلت تناسلی خود و هنگام نزدیکی درد دارند، با از بین رفتن التهاب به خودی خود برطرف می شود. روند درمان این بیماری ممکن است 6 تا 18ماه طول بکشد. 


پیشگیری از بیماری پیرونی: 

کجی آلت تناسلی قابل پیشگیری نیست. با این حال مردان در میانسالی و در صورت داشتن رابطه جنسی، بیشتر به بیماری پیرونی مبتلا می شوند.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید