×
رزکتوسکوپی چیست؟

آیا با رزکتوسکوپی آشنا هستید؟

این مطلب از نظر علمی به تأیید دکتر فاطمه فرج زاده فلوشیپ ناباروری و IVF، از پزشکان متخصص مرکز مام رسیده است.
عمل رزکتوسکوپی (Resectoscopy) توسط ابزاری نازک و لوله مانند به نام رزکتوسکوپ که دارای نور و یک لنز برای مشاهده است، انجام می گیرد. از رزکتوسکوپی برای برداشتن بافت از داخل بدن استفاده می شود. رزکتوسکوپ شامل یک میکروسکوپ با زاویه دید گسترده است تا امکان تجسم کامل محل جراحی را فراهم کند. از حلقه سیمی متصل به آن نیز می توان برای سوزاندن بافت استفاده کرد، در نتیجه خونریزی محدود شده و نیازی به بخیه زدن نیست.
این ابزار که از جریان الکتریکی برای برش، برداشتن یا از بین بردن بافت و کنترل خونریزی استفاده می کند، ممکن است برای استخراج بافت برای بیوپسی، از بین بردن توده ها و تومورها یا بریدن و خارج کردن بافت بیمار یا آسیب دیده استفاده شود. رزکتوسکوپ نوعی آندوسکوپ است که در جراحی های رحم، پروستات، مثانه یا مجرای ادرار و به طور کلی در بخش اورولوژی از آن استفاده می شود. رزکتوسکوپ در مردان از طریق مجرای ادرار وارد مثانه یا پروستات شده و در زنان از طریق واژن و دهانه رحم، وارد رحم می شود. از رزکتوسکوپی می توان برای تسکین علائم بزرگی پروستات یا برای درمان بیماری های مربوط به مثانه، پروستات و رحم استفاده کرد.
رزکتوسکوپی امکان برداشتن آسان، موثر و ایمن هایپرپلازی خوش خیم پروستات (بزرگی پروستات) را فراهم می کند. رزکتوسکوپ ها ابزار دقیق و قابل اطمینانی برای درمان با لیزر هایپرپلازی خوش خیم پروستات (بزرگی پروستات) می باشند و از این رو در اورولوژی بسیار کاربرد دارند.
رزکتوسکوپ با استفاده از تشخیص فوتودینامیکی، میزان تشخیص سرطان های مثانه، به ویژه سرطان در محل (CIS) را افزایش داده و به کاهش میزان عود کمک می کند.
رزکتوسکوپ بلند به گونه ای طراحی شده است که می تواند بیماران مبتلا به مجرای ادرار طولانی یا مثانه های بزرگ را نیز درمان کند.


رزکتوسکوپی در زنان

انجام پاتولوژی از ناهنجاری های داخل رحمی همچون میوم، پولیپ، سپتوم رحم و هایپرپلازی آندومتر با کمک رزکتوسکوپی قابل بررسی و درمان است. طبق تحقیقات، انجام میومکتومی، پولیپکتومی، متروپلاستی و فرسایش آندومتر (endometrial ablation) نیز با روش رزکتوسکوپی با نتیجه بهتری از نظر قدرت برش و انعقاد، زمان جراحی، حذف کامل بافت، تغییرات کمتر در بافت، خونریزی کمتر هنگام برداشتن، دید بهتر و کاهش هزینه در مقایسه با روش سنتی، همراه بوده است.
همان طور که گفته شد، رزکتوسکوپی یک روش امن، موثر و کم عارضه برای فرسایش آندومتر (endometrial ablation) است. فرسایش آندومتر (endometrial ablation) یک روش کم تهاجمی برای درمان خونریزی غیر طبیعی رحم است. تکنیک های رزکتوسکوپی تحت هیستروسکوپی انجام می شوند. از ابزارهای رزکتوسکوپی می توان برای برداشتن و یا از بین بردن آندومتر استفاده کرد. از این تکنیک به عنوان فرسایش استاندارد یا نسل اول نیز یاد می شود. فرسایش آندومتر غیر رزکتوسکوپیک که به آن فرسایش نسل دوم نیز گفته می شود، با دستگاهی انجام می شود که در حفره رحم قرار می گیرد و پوشش رحم را به طور یکنواخت از بین می برد.
فرسایش رزکتوسکوپی اندومتر تحت نظر هیستروسکوپی انجام می شود و نیاز به استفاده از رزکتوسکوپ دارد. در حال حاضر چهار روش برای انجام این تکنیک وجود دارد:
•    خشک کردن آندومتر با یک غلتک یا غلتک الکترو جراحی؛
•    برداشت بافت با الکترود حلقه ای تک قطبی یا دو قطبی؛
•    تبخیر با فرکانس رادیویی؛
•    تبخیر لیزری.
همه این روش ها آندومتر را تا سطح پایه از بین می برند. غلتک از انرژی حرارتی برای گرم کردن بافت تا دمای بین 60 تا 90 درجه سانتیگراد استفاده می کند؛ در نتیجه بافت خشک شده و از بین می رود. در این روش هیچ بافتی برداشته نمی شود. در روش استفاده از الکترودهای حلقه ای تک قطبی و دو قطبی نیز از انرژی حرارتی استفاده می شود. الکترودهای حلقه ای نیز آندومتر را فراتر از لایه پایه از بین می برند به میومتر می رسانند. سپس بافت برداشته شده برای تشخیص به آسیب شناسی ارسال می شود.
الکترودهای تبخیری و الیاف لیزر با استفاده از انرژی بالا، آب داخل سلول را به سرعت تا 100 درجه سانتیگراد گرم می کنند و باعث تبخیر بافت می شوند. در این روش ها نیز هیچ بافتی برداشته نمی شود.


نحوه عملکرد رزکتوسکوپ:

رزکتوسکوپ از یک تلسکوپ (9/2 و 4 میلی متری، ترجیحاً با زاویه دید 12 درجه)، یک حلقه الکتریکی برای انجام برش های غیر مکانیکی و دو غلاف برای مکش جریان مداوم و آبیاری با فشار آب تشکیل شده است. علاوه بر حلقه برش، ابزارهای دیگری مانند میکرو چاقو یا مجموعه ای از الکترودهای انعقادی یا تبخیری در اشکال مختلف را نیز می توان به رزکتوسکوپ متصل کرد.
به طور کلی دو نوع رزکتوسکوپ وجود دارد که در قطر خارجی با هم متفاوت هستند. یکی با قطر 5/7 و دیگری با قطر 2/9 میلی متر. رزکتوسکوپ 5/7 میلی متری در صورت باریک بودن کانال دهانه رحم یا اتساع دشوار استفاده می شود. رزکتوسکوپ 2/9 میلی متری نیز امکان انجام جراحی های بزرگ و اساسی را فراهم می کند.


مزایای روش رزکتوسکوپی:

ورود روش رزکتوسکوپی در زمینه جراحی هیستروسکوپی و علم اورولوژی، به معنای آغاز عصر جدیدی از فناوری است که در آن بهترین سطح امنیت و اثربخشی تضمین می شود.
در این روش سوزش ادرار، تورم، تغییر بافت و خونریزی در حین برش کمتر بوده، میدان دید پزشک بهتر است و در نتیجه کاهش مدت زمان عمل و بهبود نتیجه حاصل می گردد. در روش رزکتوسکوپی، هزینه ها نیز کاهش می یابد.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید