×
بوتاکس واژن

واژینیسموس چیست؟

 این مطلب از نظر علمی به تأیید دکتر فاطمه فرج زاده فلوشیپ ناباروری و IVF، از پزشکان متخصص مرکز مام رسیده است.

واژینیسموس وضعیتی است که در آن عضلات واژن فرد در مقابل ورود جسم خارجی به طرز دردناکی منقبض شده و از نفوذ جلوگیری می کند. این انقباضات غیرارادی هستند. به عبارت دیگر، کسی که واژینیسموس دارد سعی نمی کند عضلات واژن خود را منقبض کند. این انقباضات اغلب هرگونه تلاش برای نفوذ  مانند  نفوذ انگشتان، آلت تناسلی یا اسباب بازی جنسی را بی نتیجه می سازد. در نتیجه عملکرد جنسی در زوج دچار اختلال می گردد. انقباضات واژینیسموس نیز می توانند به تنهایی دردناک باشند. این انقباضات حتی می توانند مانع از انجام معاینات واژینال زنان شود.
 

علت واژینیسموس:

پزشکان به طور کامل نمی دانند چرا افراد دچار واژینیسموس می شوند. این بیماری بیشتر در زنانی مشاهده می شود که تجاوز جنسی و سایر آسیب ها را تجربه کرده اند. همچنین در افرادی که تربیت جنسی سختی داشته اند بیشتر دیده می شود. به عبارت دیگر، به نظر می رسد برای برخی افراد بین واژینیسموس و ترس یا اضطراب از رابطه جنسی وجود دارد و عملکرد جنسی را مختل کند. با این حال، علل فیزیکی واژینیسموس نیز وجود دارد. این موارد شامل برخی از بیماریهای مقاربتی و مشکلات مربوط به سلامت لگن و همچنین تغییرات طبیعی مرتبط با یائسگی مثل خشکی واژن است.
تحقیقات نشان داده اند که درمان های دارویی و روانی برای افراد مبتلا به واژینیسموس به طور یکسان عمل می کند.  برخی از واکنش های بدن به درد و اضطراب را می توان از طریق تکنیک های رفتاری تغییر داد. اغلب، درمان های روانشناختی برای واژینیسموس توسط درمانگران جنسی یا سایر متخصصان بهداشت جنسی ارائه می شود. با این حال، کاهش اضطراب می تواند در شرایطی که واژینیسموس نسبتا خفیف است، مفید باشد.
 

تزریق بوتاکس در واژن برای درمان قطعی واژینیسموس:

درمان های واژینیسموس با توجه به علت آن متفاوت است. برای مثال ممکن است درمان قطعی واژینیسموس برای فردی، در فرد دیگر اثر مطلوب نداشته باشد. یکی از زمینه های هیجان انگیز تحقیقات سلامت عملکرد جنسی، تزریق بوتاکس در واژن برای درمان واژینیسموس است. بوتاکس همان سم بوتولینوم است که علاوه بررفع چین و چروک صورت، برای درمان تعدادی از بیماری های مزمن همراه با درد استفاده می شود. زیرا بوتاکس ماهیچه هایی را که به آن تزریق می شود فلج می کند و مانع از انقباض آن ها چه به صورت آگاهانه و چه ناآگاهانه می شود.
به همین دلیل است که بوتاکس برای جلوگیری از چین و چروک مفید است زیرا  افراد نمی توانند عضلات صورت خود را آگاهانه تکان دهند. همچنین از آن برای شرایط درد مزمن مانند سردرد، درد مثانه و واژینیسموس استفاده می شود. همچنین درد در عضلات را کاهش می دهد.
بوتاکس واژن معمولا اولین راه درمان قطعی واژینیسموس نیست. با این حال، برخی از افراد مایل یا قادر به انجام سایر راه های درمان واژینیسموس نیستند. برای آن ها، بوتاکس واژن می تواند تاثیرگذار باشد. بوتاکس واژن برای درمان واژینیسموس شامل چندین تزریق به مناطق مختلف عضله کف لگن است. بخصوص عضله ای که در اطراف ورودی واژن می پیچد. تزریق بوتاکس در عضلات دیگر در صورتی انجام می شود که ان عضلات نیز اسپاسم های شدید بدهند.
بوتاکس واژن معمولا به تنهایی انجام نمی شود و اغلب با روان درمانی و استفاده از گشاد کننده ها یا همان دیلاتور ها همراه می شود تا افراد نسبت به نفوذ راحت شوند. تزریق بوتاکس در واژن بین 2 تا 4 ماه (گاهی حتی تا 6 ماه) دوام دارد. با این حال، اثرات درمان ممکن است بیش از این طول بکشد. علت این امر به احتمال زیاد به دلیل کاهش اضطراب و بازآموزی ماهیچه ها است. بوتاکس آرامش اولیه و عدم درد هنگام نفوذ را فراهم می کند که به بدن اجازه می دهد بدون احساس تنش به احساسات عادت کند.
عوارض جانبی استفاده از بوتاکس برای درمان واژینیسموس می تواند شامل بی اختیاری ادرار و تاری دید باشد.


سایر درمان های واژینیسموس: 

علاوه بر بوتاکس، چندین روش رایج دیگر برای واژینیسموس وجود دارد. شامل اشکال فیزیوتراپی، حساسیت زدایی به استرس نفوذ، هیپنوتیزم درمانی و درمان رفتاری شناختی است.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید