×
علایم افسردگی در همسران زنان باردار

علایم افسردگی در همسران زنان باردار


مطالعات نشان داده اغلب مردان در نه ماه بارداری همسرشان تحت استرس قرار گرفته و علائمی از افسردگی را در خود نشان می‌دهند. این تحقیق توسط لیزا آندروود از دانشگاه اوکلند، نیوزیلند و همکارانش رهبری شده و در آن‌ علائم افسردگی پیش از زایمان (قبل از تولد) و نشانه‌های افسردگی پس از زایمانِ 3523 مرد در سه‌ ماهِ آخر بارداری همسرانشان و مجدد نه ماه پس از تولد فرزندشان، ارزیابی شده است. متوسط ​​سن مردان شرکت‌کننده در مصاحبه‌های پیش از زایمان 33 سال بود. نتایج نشان می‌داد که 2.3 درصد پدران (82 مرد) به علائم افسردگیِ دوران بارداری شریک زندگی خود و 4.3 درصد پدران (153 مرد) به افسردگی نه ماه پس از تولد کودک مبتلا بودند.

 

علائم افسردگی مردان در دوران بارداری شریک زندگی با استرس و بهداشت ضعیف همراه بود، در حالی که علائم تشدیدشده‌ی افسردگی در پدران پس از تولد کودک، با استرس موجود در دوران بارداری مرتبط بود. با توجه به این مقاله، از دیگر عوامل مؤثر در شدت افسردگی مردان می‌توان به روابط آنان با همسر، بیکاری و داشتن سابقه‌ی افسردگی اشاره کرد. قابل تعمیم نبودن نتایج به سه‌ماهه‌ی اول و دوم بارداری یا به بازه‌ی زمانی دقیقاً بعد از تولد کودک، ازجمله محدودیت‌های این تحقیق می‌باشد و این بازه‌های زمانی را در بر نمی‌گیرد.

 

به تازگی تأثیر پدران بر کودکان، به عنوان یک عنصر حیاتی برای رشد روانی و رشد شناختی ​​شناخته شده است. با توجه به اینکه افسردگی پدر می‌تواند اثرات مستقیم یا غیرمستقیمی بر کودکان داشته باشد، مهم است که تشخیص و درمان این علائم در میان پدران در مراحل اولیه صورت گیرد. گام اول برای انجام این کار، افزایش سطح آگاهی پدران در مورد علائم این بیماری و افزایش خطر بروز آن در این دوران است.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید